• Fyle: Shqipėria, progres pėr heqjen e vizave

  Komisioneri evropian pėr Zgjerimin, Shtefan Fyle ka deklaruar gjatė seancės sė PE pėr Shqipėrinė, se vendi ynė ka bėrė progrese nė kuadėr tė procesit pėr liberalizimin e vizave. “Pėrshėndes rezolutėn pėr Shqipėrinė, e cila ka bėrė progres nė cėshtjen e liberalizimit tė vizave. Propozimi pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė ėshtė pranuar”, ka pohuar Fyle.


  Por zyrtari i lartė evropian ka nėnvizuar se vendi ka ende kritere tė tjera pėr tė plotėsuar, duke e vėnė theksin tek lufta kundėr dukurive negative dhe tek liria e medias.

  “Shqipėria tė zbatojė kriteret. Duhet bėrė mė shumė nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, korrupsionit, trafikut tė qėnieve njerėzore, si dhe pėr pėrmirėsimin e sistemit gjyqėsor. Gjithashtu, duhet tė forcohet edhe liria e medias pasi intimidimi i saj ėshtė tepėr shqetėsues”, ėshtė shprehur Fyle.

  Mė tej komisioneri ka kėrkuar rikthimin tek dialogu nga ana e palėve politike nė Shqipėri, si dhe ka rikonfirmuar mbėshtetjen e BE-sė pėr integrimin e vendit nė strukturat evropiane.
  Komente 3 Komente
  1. Maska e EMAUS
   EMAUS -
   Shpresoj te merren masa edhe per keto ceshtje dhe te liberalizohen vizat sa me shpejt.
   Faleminderit Kliton.
  1. Maska e rigelsv
   rigelsv -
   ishalla te dalin sa me shpejt per te gjithe ne per te vizituar dhe vellezerit tan andej
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Do ngelet me njeri po u hoqen vizat?