• Ulet interesi ne Bankat Shqiptare

  Nė Shqipėri guvernatori i Bankės Qendrore Ardian Fullani njoftoi sot vendimin e Kėshillit Mbikqyrės sė bankės pėr tė ulur sėrish me 0,25 pikė pėrqindje normėn bazė tė interesit. Kjo ėshtė ulja e katėrt qė banka ėshtė detyruar tė bėjė nė harkun e 6 muajve tė fundit  Guvernatori Fullani shpjegoi se Banka gjykon se nė vazhdim tė lehtėsimeve tė mėparshme tė politikės monetare ulja e fundit do tė krijojė kushte mė tė pėrshtatshme monetare, pėr respektimin e objektivit tė inflacionit si dhe pėr nxitjen e aktivitetit ekonomik tė vendit.

  Vendimi i sotėm i Bankės u ndikua fort edhe nga rėnia e madhe qė inflacioni shėnoi nė muajin shkurt kur zbriti papritur nė kuotėn e 0,6 pėrqind. Duke folur pėr zhvillimet ekonomike nė vend, guvernatori tha se aktiviteti ekonomik nė tre muajt e parė tė vitit pritet tė rritet ngadalė.

  Pasiguria dhe paqartėsitė kanė bėrė qė konsumatori shiptar tė vazhdojė tė shfaqė tendenca drejt kursimit, ndėrsa biznesi nga ana e tij ka ulur investimet. Ekspoertet dhe importet shėnuan njė rėnie tė fortė nė dy muajt e parė tė vitit ndėrkohė qė sipas Bankės edhe kontributi i kėrkesės sė huaj vlerėsohet i dobėt si pasojė e ngadalėsimit ekonomik nė vendet partnere tė Shqipėrisė

  Burimi-Voa
  Komente 2 Komente
  1. Maska e aliu
   aliu -
   kjo tregon nji rritje marramendese te ekonomise shqiptare e kuptoni ju mo sa e kemi rritur mireqenien ne ,opopo lene fare
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Statistikat zyrtare para disa ditesh thuheshin se ekonomiua ne Shqiperi pesoi rritje ne pjesen e dyte te 2011-tes!
 • Sponsor