• Shkaku i Krizes - Tavolinat e shqiptareve jane duke u boshatisur

    Banka Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, ka bėrė tė ditur se rritja ekonomike pėr Shqipėrinė nė 2012 do tė jetė 1.2 pėrqind.
    BERZH gjatė publikimit tė raportit bėn me dije se Shqipėria duhet tė ketė kujdes borxhin publik, i cili sipas saj ėshtė i lartė dhe ndikon negativisht nė rritjen ekonomike tė vendit nė kushtet e krizės financiare globale.

    Kėtė konstatim BERZH e bėri gjatė publikimit nė Tiranė tė raportit pėr 2011 me titull “Kriza dhe Tranzicioni”, i cili raporton ecurinė ekonomike nė 29 vende tė rajonit, raporton NOA.    Pėrfaqėsuesi i BERZH-it nė Tiranė theksuan se kjo krizė ka ndikuar nė buxhetet e 60 % familjeve shqiptare e rrjedhimisht edhe nė jetesėn e tyre, duke ulur ndjeshėm edhe konsumin e mallrave ushqimorė. (Burimi:noa&albinfo)
  • Sponsor