• Aksidenti ne Himare - Shkaqet ngelen akoma te pa njohura

  Ka shkuar nė 13 numri i viktimave tė aksidentit tė rėndė, qė ndodhi dje pasdite nė Shqipėri, nė zonėn e Himarės nė jug tė vendit, kur njė autobus me studentė tė Universitetit Aleksandėr Xhuvani nė Elbasan ka rėnė nė njė greminė nga njė lartėsi prej disa dhjetra metra. Prej tyre, 3 humbėn jetėn nė spitalin e Tiranės.
  14 studente tė tjera ndodhen po nė spitalin ushtarak nė Tiranė, ndėrsa 10 u mbajtėn nė spitalin e Vlorės dhe gjendja e tyre paraqitet e stabilizuar. Qeveria vendosi tė shpallė zi kombėtare ditėn e nesėrme.  Kanė vazhduar tė jenė orė ankthi ato tė mbrėmjes sė djeshme deri vonė dhe pas mesnate, pėr shkak tė njoftimeve qė e rėndonin edhe mė shumė peshėn e ngjarjes tragjike tė ndodhur dje pasdite pranė Himarės. Bilancit tė parė me 11 viktima qė humbėn jetėn menjėherė pasi autobusi pėrfundoi disa dhjetra metra poshte rrugės nė greminė, nė mbrėmje ju shtuan edhe dy vajza tė tjera. Njėra prej tyre vdiq qė gjatė rrugės me helikopter pėr nė spitalin e Tiranės, ndėrsa tjetra mė vonė nuk mundi t’i rezistojė plagėve tė rėnda. Dy tė tjera, sipas autoriteteve tė Shėndetėsisė janė po ashtu nė gjendje kritike nė spitalin Ushtarak tė kryeqytetit.

  Kanė mbetur ende tė paqarta motivet e aksidentit. Verifikimet e para kanė treguar se drejtuesi i mjetit ka qenė shofer me eksperiencė dhe se kishte vite qė shėrbente me autobus. Po ashtu mjeti kishte kryer tė gjitha kontrollet periodike teknike. Ajo qė shton edhe mė shumė paqartėsitė ėshtė se autobusi ėshtė pėrplasur dy herė me shkėmbin nė krahun e korsisė ku po ecte dhe mė pas ka kalur ne korsinė tjetėr pėr tė rėnė nė greminė. Dyshimet e para janė pėr njė gabim njerėzor, njė humbje tė kotrollit tė mjetit, ndėrsa sipas dėshimeve tė transmetuara nga disa media referuar studentėve tė mbijetuar, mjeti mendohet se mund tė ketė qenė me shpejtėsi mė tė lartė sec duhet nė atė pjesė tė rrugės.

  Deri vonė paqartėsi ka patur edhe pėr numrin e pasagjerėve qė kanė qenė nė autobus. Policia fillimisht dha njė shifėr prej 33 personash. Mė pas autoritetet e Shėndetėsisė dhanė shifra tė tjera. Informacionet e fundit nga policia flasin pėr 39 persona pėrfshirė kėtu edhe shoferin i cili humbi jetėn e po ashtu edhe njė i ri tjetėr qė ndodhej nė autobus. 10 studente, gjendja e tė cilave ishte stabilizuar, janė mbajtur nė spitalin e Vlorės, pjesa tjetėr ėshtė sjellė nė Tiranė.

  Ngjarja e rėndė angazhoi tė gjitha strukturat e shtetit dhe autoritetet mė tė lartė tė vendit. Disa ministra si dhe kryetarja e parlamentit u nisėn menjėherė nė Himarė. Nė spitalin Ushtarak pėr tė parė gjendjen e studentėve tė plagosura shkoi presidenti Bamir Topi si dhe pėrfaqėsues tė tjerė shtetėror e politik. Kryetari i opozitės dhe deputėt socialitė dhuruan gjak, e po ashtu dhe zonja Topi, efektivė tė policisė dhe ushtrisė. NJė solidaritet i madh njerėzor u shfaq edhe nga qytetarė tė shumtė qė vullnetarisht u paraqitėn pėr tė dhuruar gjak.

  Nga shtetet e Bashkuara ku ndodhej pėr tė marrė pjesė nė takimin e nivelit tė lartė tė Natos nė Cikago, kryeministri Sali Berisha mbajti lidhje tė vazhdueshme me anėtarėt e kabinetit tė tij duke urdhėruar qė sot tė shpallej ditė zie. Mė pas nė njė deklarim pėr televizionin ABC news tė Tiranės, kryeministri njoftoi se kishte ndėrprerė ndjekjen e punimeve pėr tė marrė rrugėn e kthimit sa mė tė shpejtė drejt Shqipėrisė.
  burimi-voa-news
  Komente 5 Komente
  1. Maska e labja
   labja -
   Thon qe ish nje humbje kontrolli nga shoferi...po se sa e vertet esht....kjo nuk dihet .

   Media si tregon te tera gjerat , se alarmohet populli....por policat qe kishin qen ne vendngjarje than qe vajzat e vdekura , i kishin nxjerr pjes pjes nga autobuzi .... .
   Ne shqiperi ka pas shum tragjedi.... por se di pse me ka perfshir kaq shum kjo e fundit

   Neser me kismet do vemi ti vizitojm 10 vajzat qe jan ne vlore...per tu dhen sado pak mbeshtetje ...uroj te na lene
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Dy shkaqet kryesore te kesaj tragjedie mendoj se jane shpejtesia dhe amortizimi i mjetit. Gomat e autobuzit ishin "fush" pa asnje lloj lule. Dhe gabimi lind qe tek ata persona qe kane bere kontrollin teknik te mjetit dhe i kane dhene driten jeshile per te udhetuar. Duhen ndeshkuar keta persona ne fjal ne radhe te pare dhe te hiqen te gjitha mjetet e amortizuara nga qarkullimi.

   Mjer ata qe humben jeten!
  1. Maska e 3r1k0
   3r1k0 -
   Ke te drejte Reno.....policia ne kete aks rugor por edhe ne akse rugore te tjera te veshtira duhet te jete me prezente dhe te bllokoje menjehere mjete te tilla te transportit publik qe nuk plotesojne kushtet me minimale teknike.(Gomat sic thua ishin fushe fare dhe kjo le dyshime per kontrollin teknik te autobuzit te bere para 1 muaji)
   Mundesia me e madhe eshte qe shoferi te kete humbur kontrollin e mjetit dhe ndoshta ka pas besim te tepruar tek vetja.Ma do mendja qe nuk do ta kish bere here tjeter kete ruge dhe si pasoje nuk e njihte terrenin dhe vecantite e ketij segmenti rugor qe eshte nga me te veshtiret ne shqiperi.
   Para se te bjere ne humnere autobuzi ka prekur ne shkembin anesor te ruges dhe pastaj ne kthesen tjeter qe ishte dhe me e forte ka rene.......pra shoferi e ka humbur qe ne kthesen e pare, eshte munduar te frenoje vetem ne momentin e fundit....???????(kjo duket nga gjurmet e frenimit qe ka lene mjeti)
  1. Maska e Administratori
   Administratori -
   Duke degjuar se ēfare tha shoferi i makines mbrapa autobuzit, ka shume mundesi se diēka do te jete prish tek mjeti dhe shoferi ka drejtuar autobuzin drejt shkembit por ne fakt shpejtesia ka bere qe te jete perplasur dy here dhe te jete drejtuar poshte huneres.

   Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
   eshte munduar te frenoje vetem ne momentin e fundit....???????
   Mundet qe frenat te mos kene punuar per nje pjes te kohes dhe kane zene vetem kur i eshte drejtuar tatepjetes. Nga mbi nxehja frenat "digjen" dhe prandaj ajo rruge keshillohet te zbritet me marsh te pare dhe jo vetem me frena.
  1. Maska e 3r1k0
   3r1k0 -
   TIRANE- Njė autobus me turistė holandezė i shpėtoi mrekullisht njė aksidenti tė ngjashėm me atė tė Himarės. Mjeti i ka shpėtuar greminės nė Qafėn e Llogarasė pėr pak centimetra. Ngjarja ndodhi dje pasdite, rreth orės 12:30, nė aksin rrugor Llogara-Vlorė, pikėrisht nė vendin ku janė edhe lokalet e para nė zbritje tė qafės. Autobusi me targa holandeze, me shofer nga i njėjti vend kishte rreth 40 turistė qė vinin nga vendet e ulėta. Mjeti u bllokua pėr shkak tė njė kthese tė fortė qė vinte nga e djathta e tij nė zbritje, duke bėrė qė tė rrėshqiste dhe pėr pak momente tė krijonte panik tek pasagjerėt, por edhe tek udhėtarėt e mjeteve tė tjera qė ndodheshin pranė autobusit. Ishte gati duke u pėrplasur edhe me mjete tė tjera qė udhėtonin pėrballė tij dhe qė ishin fare pranė kthesės sė ngushtė”- i tha “Shekullit” njė dėshmitar i aksidentit. Shekulli.com.al
   Duhet nderhyre sa me shpejt ne kete segment rrugor qe te mos kemi te tjera viktima........duam edhe turiste ne
 • Sponsor