• Shqipėria voton, procesi ndiqet me kujdes
  Nė Shqipėri mbahen sot zgjedhjet parlamenetare, qė shihen gjerėsisht si njė faktor qė mund tė ndikojė drejtpėrdrejt tek integrimi i vendit nė Bashkimin Evropian. Mbi 3 milionė persona kanė tė drejtėn pėr tė votuar.

  Autoritetet shqiptare njoftuan se njė person u vra dhe njė tjetėr u plagos nė njė qendėr votimi nė qytetin veri-perėndimor tė Laēit. Sipas policisė njė aktivist i LSI-sė nė opozitė u vra nė njė shkėmbim zjarri me kandidatin e Partisė Demokratike nė pushtet, i cili u plagos.

  Perėndimi po i ndjek me kujdes zgjedhjet, pėr ndonjė shenjė parregullsie tė mundshme. Qė nga viti 1991, me rėnien e regjimit komunist, zgjedhjet nė Shqipėri janė zhvilluar me probleme dhe asnjėherė ato nuk janė cilėsuar plotėsisht tė drejta dhe tė lira.

  Evropa ėshtė shqetėsuar pėr erozionin e demokracisė nė Shqipėri dhe njė tjetėr dėshtim nė zhvillimin e zgjedhjeve tė drejta mund tė rrezikojė anėtarėsimin e vendit nė Bashkimin Evropian.

  Anketat flasin pėr mundėsinė e njė fitoreje tė ngushtė tė Partisė Socialiste tė drejtuar nga ish-kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama, i cili i humbi zgjedhjet nė vitin 2009.

  Rezultati i zgjedhjeve do tė certifikohet nga gjykata, ngaqė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbetur i paralizuar pas dorėheqjes nė muajin prill tė tre nga shtatė anėtarėt e tij, pas njė mosmarrėveshjeje politike.


  Burimi: VOA-News
 • Sponsor