• Turqia rekruton shqiptar pėr luftimet nė Siri

  Sipas portalit Farnews, qė i referohet njė burimi anonim, bėhet e ditur se njė organizatė "humanitare" IHH ka rekrutuar qindra shqiptar dhe i dėrgon te luftojnė nė Siri. Grupi i fundit kishte 90 shqiptare dhe janė larguar nga Shqipėria me Turkish Air mė 30/06/2013 me numėr fluturimi 1078.  Organizata mbėshtet nga Ministria e Jashtme turke dhe nga Wahhabi njė grup ekstremist islamik saudit.
  Sipas portalit janė rreth 769 shqiptare te rekrutuar deri tani. Rekrutet stėrviten ne bazėn ushtarake Reyhani nga oficere pensioniste amerikane.
  Akuzat vijnė pas botimit nga AFP pėr njė shqiptar tė vrarė nė luftimet nė Siri,i cili i kishte thėne familjes se do te shkonte pėr tė punuar nė Turqi.
  Komente 1 Koment
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Problemi qendron tek varferia! Ka shume reklute qe s'kan buke ne familje, dhe me kete veprim te pakten i dergon nje kafshat familjes, duke rrezikuar jeten!
 • Sponsor