• Ēfarė duhet tė dini pėr IFA Berlin 2014

  Javen tjeter do te hapet panairi i teknologjise ne Berlin te Gjermanise, IFA 2014 dhe aty do te kene mundesine te gjithe zhvilluesit dhe firmat e medhaja t'i prezantojne pajisjet e tyre. Me poshte kemi radhitur disa nga me kryesoret te cilat do te prezantohen ne kete panair.
  Asus

  Asus Smart Watch – Ora e menēur e Asus tashmė ėshtė konfirmuar, dhe pritet tė kushtojė mė pak sesa modelet rivale, pėrkatėsisht LG G Watch dhe Samsung Gear Live.

  Asus PadFone X mini – ky model i telefonit mund edhe tė mos prezantohet nė IFA, sepse tashmė dihet se i njėjti do tė prezantohet nga operatori mobil amerikan AT&T.

  Asus Transformer Pad TF303 series – dy tabletė tė rinj qė mund tė transformohen edhe nė laptopė. Njėri pritet ta sjell procesorin e Intel, ndėrsa tjetri atė tė Qualcomm.

  HTC

  HTC Desire 820 – gjithashtu ėshtė paralajmėruar, dhe modeli mesatar i telefonit tė HTC do tė sjell procesorin e Qualcomm 64-bit Snapdragon 615.

  HTC smart Watch – ėshtė koha qė edhe HTC ta prezantojė orėn e saj tė menēur, e cila nuk dihet nėse do tė prezantohet zyrtarisht nė IFA, kėtė vit.

  Huawei

  Huawei Ascend D3 (apo D7) – fableti i avancuar i kompanisė kineze do tė sjell procesorin Kirin 920, bashkė me karakteristikat tjera tė avancuara.

  LG

  LG G3 me Snapdragon 805 – Ky model tashmė ėshtė prezantuar nė Kore, dhe i njėjti pritet tė vijė edhe nė IFA, pėr debutimin e tij nė tregun evropian.

  Lenovo

  Lenovo Vibe X2 – ky do tė jetė njė model i avancuar i telefonti qė do tė sjell 2.2 GHz octa-core CPU, ekranin me 5” nė 1080p, 2GB RAM, 32GB memorie tė brendshme, kamerėn e pasme me 13MP dhe atė frontale me 5MP. Si dhe Moto X+1 – ose versionin e avancuar dhe tė ri tė Moto X.

  Microsoft

  Nė Gjermani, pritet qė Microsoft tė sjell dy modele tė reja tė telefonave nė Windows Phone 8, pėrkatėsisht modelet Nokia Lumia 730, telefoni i lirė pėr selfie, dhe Nokia Lumia 830 – njė model mesatar me kamerė tė mirė.

  Samsung

  Samsung Galaxy Note 4 – fableti mė i ri i Samsung pritet tė prezantohet nė IFA, me fast quad/octa core chip, kamerėn e pasme me 16MP me Optical Image Stabilization, 3 apo 4 GB RAM, ekranin Quad HD dhe shumė specifika tjera tė rėndėsishme. Bashkė me Note 4 pritet qė lideri global i pajisjeve mobile ta sjell edhe Samsung Gear VR.

  Sony

  Kompania japoneze pritet qė tė sjell 5 ose 6 modele tė reja tė pajisjeve mobile, duke pėrfshirė. Sony SmartWatch 3, Sony SmartBand Talk, Sony Xperia Z3, Sony Xperia Z3 Compact qė pritet tė sjell procesorin e Qualcomm Snapdragon 801, 2GB RAM dhe komponenta tjera tė avancuara, si dhe Sony Xperia Z3 Tablet Compact – tabletin me 8 ose 9”.
 • Sponsor