• Shqipėria e madhe pėrmbys Armeninė, nė "Elbasan Arena", 2-1  Mavraj nė castet e fundit ja del tė jetė nga minuta e parė, ndėrsa surpriza ėshtė Roshi nė vend tė Lenjanit dhe Memushaj nga minuta e parė.

  Shqipėria mund Armeninė dhe fatin pėr tė rrėzuar murin e shtyllave nė "Elbasan Arena". Mavraj nė castet e fundit ja del tė jetė nga minuta e parė, ndėrsa surpriza ėshtė Roshi nė vend tė Lenjanit dhe Memushaj nga minuta e parė, ndėrsa te armenėt debuton Andonian nga minuta e parė. 13 mijė zėra tė gjithė me qeleshe mbi krye, bėjnė tė dėgjohėt fortė himni i Flamurit, duke i futur tė dridhurat dhe futbollistėve nė fushė.

  Kuqezinjtė ndjejnė peshėn e presionit dhe nė tė parėn zbritje tė armenėve nė tė 3-tėn, Mkhitharyan na ndėshkon, me Mavrajn qė nė pėrpjekje pėr tė larguar topin e dėrgon atė nė rrjetėn e Berishės.

  Shqipėrisė i nevojiten minuta tė tėra pėr tė marrė veten, por nė tė 15-tėn kur rrezikon i afrohet pėr pak centimetra golit, por Xhaka me koke godet jashtė. 3 mintua mė pas Agolli "telekomandon" njė tjetėr top drejt zonės pėr Abrashin, qė i vetėm pėrballė Berezovtskit godet shtyllėn duke bėrė De Biasin tė kėrcejė nė stol, vetėm se kėtė herė prej dėshpėrimit. Shqipėria rritet minuti pas minuti, por fati ynė mbetet sėrish te shtylla, pasi nė tė 34-trėn, e trondit atė dhe Cikalleshi.

  Pjesa e parė mbyllet me njė tjetėr harkim tė Agollit dhe njė goditje tė Cikalleshit, por qė ndalet mbi vijė nga Berezovski. Nė pjesėn e dytė De Biasi, ndryshon emrat dhe forcat sulmuese nė fushė duke nxjerrė Abrashin e Memushajn pėr Gashin e Lenjanin. Gjithsesi rreziku vjen sėrish nga kėmbėt e Agollit, qė nė tė 52-tėn harkoi dhe pėr Lenjanin, qė pėr cėshtje centimetrash godet jashtė. Ne te 54-tren dhe Gashi i afrohet golit me goditjen e parė drejt portės . Nė tė 57-tė, Cikalleshi rrėzohet nė zonė, i gjithė stadiumi vėrshėllen pėrvec atij qė duhet tė vėrshėllejė, kryesori Borbalan. Armenia qė ishte zhdukur nga fusha prej minutės sė 3-tė u zgjua nė tė 63-tėn nga Pizelli qė me njė goditje nga distanca provoi tė befasonte Berishėn. Nga distanca kėrkoi golin dhe Gashi disa sekonda mė pas por dhe ai jashtė. Nė tė 68-tėn, De Biasi luanin dhe kartėn Salihi duke nxjerrė Roshi. Nė tė 71-tėn, Hambartusyan shkakton faull ndaj Lenjanit dhe lė me 10 vetė armenėt duke dalė me tė kuq. Fati i Shqipėrisė megjithatė vazhdon tė mos ndryshojė, pasi 1 minutė mė pas Berezutski dhe shtylla ndalin sėrish Shqipėrinė. Fati dhe shtylla luajnė me ndjenjat e kuqezinjve, pasi nė tė 73-tėn, as goditja e Cikalleshit nuk e nxjerr dot golin. Te goli i Mavraj nisi fati ynė i keq, dhe te Mavraj mė nė fund pėrfundoi me mbrojtėsin kuqezinj qė fluturoi pėr barazimin.

  Tani qė shtylla nuk mund tė na ndalė mė, rrjeta ishte i vetmi pėrfundim dhe aty e dėrgoi topin nė tė 82-tė dhe Shkėlzen Gashi duke ngritur nė qiell "Elbasan Arena".
  Komente 2 Komente
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Suksese kuqezinjeve! ♥
  1. Maska e vaaldr1n
   vaaldr1n -
   Veper historike ishte kjo! Do mbahet mend gjate! Qoft kjo fitore bashkimi i trojeve Shqiptare!
 • Sponsor