• Prishtina Hackerspace nė Kickstarter  Prishtina Hackerspace, njė hapėsirė bashkėpunuese dhe eksperimentuese nė Prishtinė ka lancuar kampanjėn pėr mbledhjen e fondeve nė platformėn e mirėnjohur Kickstarter. Brenda tre ditėve, ky projekt ka arritur tė mbledh $2,698 prej $15,000 me ndihmėn e 53 kontribuesėve nga e gjithė bota.

  Prishtina Hackerspace ėshtė hapėsirė qė synon tė fuqizojė bashkėpunimin dhe experimentimin nė fushėn e teknologjisė, edukimit, kulturės dhe qėllime tjera shkencore. Hapėsira e parė e kėtij lloji nė Kosovė. Puna e ekipit tė organizatės FLOSSK prapa projektit Prishtina Hackerspace, si entuziastė tė teknologjisė, tregon qė pavarėsisht mungesės sė kushteve dhe fondeve, ata kanė arritur qė me materiale modeste, por me shumė vullnet dhe punė, tė organizojnė Konferencėn mė tė madhe nė ballkan pėr Softuer tė Hapur nė Kosovė; t'ja sjellim Prishtinės pėr herė tė parė linjėn e autobusave nė njė format digjital; trajnime dhe punėtori pa pagesė nė fushėn e teknologjisė informative si dhe shumė projekte tjera.

  Duke dashur qė tė rrisin komunitetin nė Prishtinė dhe tė zhvillojnė mė tej aftėsitė nė projekte tė ndryshme teknologjike, kulturore dhe edukative, ky grup i tė rinjėve kanė filluar projektin Prishtina Hackerspace. Fatkeqėsisht, duke hasur nė vėshtirėsi tė ndryshme pėr tė gjetur fonde, pavarėsisht kėrkesave tek institucionet lokale dhe qendrore, por edhe tek organizata tė ndryshme ndėrkombėtare nė Kosovė, ata kanė lanēuar kampanjėn pėr mledhjen e fondeve nė http://kck.st/1JYgcHN

  Aksioni pėr ndihmė financiare tė kėtij projekti do tė vazhdoj edhe pėr 46 ditė tė tjera me shpresėn qė shuma e synuar tė mblidhet.

  Kampanja nė kickstarter: http://kck.st/1JYgcHN
  Uebsajti i Prishtina Hackerspace: http://www.prishtinahackerspace.org
 • Sponsor