• Kosova njė hap mė pranė Europės  Zevendes Ministri dhe njeherish edhe Ministri i jashtem i Kosoves, Hashim Thaēi, ka nenshkruar Marrėveshjen se Stabilizim–Asocimit ne mes Kosovės dhe Bashkimit Evropian. Sipas gazetės, tash prioritet i radhės pėr Kosovėn ėshtė liberalizimi i vizave.


  Gazeta prestigjoze austriake, "Die Presse", shkruan se pas kėsaj marrėveshje, Kosova shpreson tė pėrshpejtojė reformat nė demokratizimin e vendit, nė sundimin e ligjit dhe nė zhvillimin ekonomik.
  Pėrfaqėsuesja e Lartė e BE-sė, Mogherini ka folur pėr njė hap shumė tė rėndėsishėm, e cila ėshtė bazuar nė njė punė tė pėrbashkėt.
  “Jam e bindur se kjo marrėveshje do t’i sjellė tė mira popullit tė Kosovės, Bashkimit Evropian dhe stabilitetit tė rajonit”, ka thėnė Mogherini, shkruan Die Presse.
  Ndėrsa, komisioneri Hahn, sipas gazetės do tė udhėtojė javėn e ardhshme nė Kosovė pėr tė parė implementimin e kėsaj marrėveshje. Hahn ka lavdėruar qeverinė e Kosovės pėr reformat, qė fatkeqėsisht, sipas tij, nuk po vlerėsohen nga gjithkush.
  Edhe “Die Presse” ka raportuar qė kjo marrėveshje ėshtė nėnshkruar nėn hijen e bllokadės sė opozitės nė Kuvend, ku ishte hedhur edhe gazi lotsjellės.


  Die Presse
 • Sponsor