Receta Gatimi
View RSS Feed

labja

Shkencetaret britanike gjejne pergjigjen e enigmes: pula apo veza !!

Rate this Entry
Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
Nje nder pyetjet qe dukeshin si pa pergjigjie duket se ka qene subjekt i studimit te shkencetareve te cilet pretendojne se kane gjetur pergjigjien. Shikoni me poshte se kush ishte me pare!

Kush ka ardhur e para, pula apo veza?

Kesaj pyetjeje nje grup shkencetaresh angleze duket se i kane dhene zgjidhje, transmeton gazeta Start.
Ata kane studiuar mbi proceset qe cojne ne kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e levozhges se vezes.

Kolin Friman dhe koleget e tij te Universitetit te Warwick dhe Sheffield kane zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme ne vezoret e pules, eshte pergjegjese per perpunimin e karbonat kalciumit ne kristalecalciti, substance qe perben pjesen me te forte te levozhges.

Shkencetaret kane zbuluar gjithashtu se ne mungese te kesaj proteine, levozhga nuk ngurtesohet dhe per kete arsye nuk mund te strehoje nje zog.

Pra, sipas shkencetareve, pula, ose me mire proteina OC-17, eshte krijuar perpara vezes.Kategoritė
Uncategorized

Komente

  1. Maska e Momoja
    ahahahahahha... now you **** of ( pula said to veza) ahahah

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: