Receta Gatimi
View RSS Feed

Vitamina

Alan Turing

Rate this Entry
Alan Mathison Turing (Londra, 23 qeshor 1912 – Wilmslow, 7 qeshor 1954) konsiderohet si babi i shkences kompjuterike.


Homazhi i Google per Turing

Nė 1936, Turing formuloi njė formalizėm te koncepteve te algoritmeve dhe kompjuetshmerise nėpėrmjet Turing machine (TM). Po aty, Turing formuloi versionin ‘‘Turing’’ te tezės Church-Turing, qė thotė se ēdo model kompjuterik ose ėshtė ekuivalent, ose njė nėnbashkėsi e mundėsive, te njė TM. Me testin Turing, ai dha njė kontribut te rensishėm (dhe deri diku ngacmues) nė debatin mbi inteligjencėn artificiale : nėse ėshtė e mundur qė njė makine te jete e ndėrgjegjshme dhe te mendoje. Me vone Turing punoi te National Physical Laboratory ku krijoi njė nga dizenjot e pare te njė kompjuteri, megjithėse plani asnjėherė nuk u realizua nė praktike. Nė 1948 u transferua te University of Manchester ku punoi pėr zhvillimin e Manchester Mark I, njė nga kompjutrat e pare qė po zhvillohezhin.

Gjate Luftės se Dyte Botėrore Turing punoi te Bletchley Park, qendra britanike pėr zbėrthimin e kodit, dhe pėr njėfarė kohe ishte shef i Hut 8, seksionit qė kripto-analizonte shkėmbimet e flotės gjermane. Ai hamendėsoi njė numėr teknikash pėr te zbėrthyer shifrat gjermane.

Turing vdiq pasi kafshoi njė kokėrr molle te lyer me cianid nė 1954. Vdekja e tij konsiderohet njė vetėvrasje.
Kategoritė
Internet

Komente

 1. Maska e ReniX
  Ja dhe zgjidhja!

 2. Maska e aliu
  mos e keni fjalen per makinat llogaritese ju ,se ne ate kohe keto nuk njiheshin, as tv jo qe jo, pale po flisni per pc ahahhahahaaha posi lereni fare,algoritmet si ide ishin por e thena me te beren jane shume large,
 3. Maska e ReniX
  E ke gabim. Makina e Turing, eshte shume e ngjashme me kompjuterat e sotem. Ka te njejten fuqi llogaritese qe kane kompjuterat e sotem dhe pse behet fjale per vitet 1930.

  Turing eshte nje nder "baballaret" e informatikes.

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: