View RSS Feed

blog

Strudel me Molle - Recete e Lehte

Rate this Entry
Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Receta Gatimi Lexo postimin
Pėrbėrėsit e Recetės
1 kokerr veze
2-3 luge gjelle gjalp
3-4 kokrra molle
2 filxhane kafeje sheqer
1 luge gjelle buke te grire
pak kanelle edhe karafil
Pregatitja e Recetės
Mielli i situr hillet ne tryeze, hapim nje grope ku hillen ne mes vezet, gjalpi dhe sasia e ujit. Zihet brumi i forte edhe lihet te qendroje per 20-30 min. Pastaj hapen petat e holla. Peten e sperkasim me gjalpe, mbulohet me molle te grira holle dhe te sperkatura me sheqer te perziera me buke te bardhe te thare, e shtypur holle me kanelle pluhur. Mbeshtillet me forme roleje. Vendoset ne tepsi edhe lyhet me gjalpe. Shpohet ne disa vende me maje te thikes edhe vihet te piqet ne temp 200-250`C grade per 25-30 minuta. Pas pjekjes i hillet sheqeri puder.

Mollet pergatiten keshtu: i qerojme, i pastrojme, i presim ne feta te holla, ne rast se jane te forte i kalojme ne tigan ose ne tepsi edhe futen ne furre per ti zbutur gati 20-30 min, duke i shtuar sheqer dhe pak gjalpe. Nqs mollet jane te buta trazohen me sheqer e kanelle.

Per mbushje mund te perdoren: qershi, kajsi, vishnje etj.

Shėnim:
Nėse ju pėlqeu kjo recetė, shkruani pėrshtypjet tuaja mėposhtė! Do tė mundohem tu kthej pėrgjigje dhe nėse hasni vėshtirėsi nė tė pregatitur.
Pasi ta gatuani mos harroni tė shprepni ndonjė fotografi dhe ta dėrgoni nė kėtė temė.

Ju mirėpres! Faleminderit dhe Ju Bėftė Mirė!
Receta Gatimi
Kategoritė
Receta Gatimi

Komente

  1. Maska e Belaa
    Kte e kam provuar dhe eshte vertet e shume e shijshme ^____^

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: