Receta Gatimi
View RSS Feed

Vitamina

Franz Kafka ne Google

Rate this Entry
Nuk mund te mungonte nje doodle nga Google per shkrimtarin e madh Franz Kafka!

Etiketa: doodle, google, shkrimtar
Kategoritė
Internet

Komente

 1. Maska e ema love
  Realisht franz kafka ne gjimnaz ka qene nje nga autoret e mi te preferuar me pelqwente stili i tij,dhe vecanerisht kam shijuar 2 veprat e tij madheshtore PROCESI dhe METAMORFOZA ku problematiken e tyre kryesore ishte problematika e vete qenies se kafkes ,nje individ i cili ka pasur nje mardhenie jo te miree me te atin dhe kjo ka cuar ne nje ser problemesh te tjera shendetesore te tij ai vuante nga anoresia nervore dhe crregullime kompulsive dhe kishte probleme te medha me menyren e te konceptuarit te trupit te tij ,dashuria e tij me felician ka qene e rend dhe muze per krijimet e tij ,por infektimi me turbekuloz qe fundi i lidhjes se tyre dhe hera e pare qe felicia e pa te qaje franzin ,ne veprat e tij ai flet per njeriun ndryshe nga te tjeret i cili ne shoqeri mbetet i pa kuptuar per surrealizmin dhe per ankthin qe dominonte qenien e tij ,me personazhet e josefit ai perfaq veten dhe bravo google
 2. Maska e ReniX
  Bravo per biografin! Disa autore, vėshtire te ri-ngjallen!
 3. Maska e ema love
  agje ,flm ti qe me kujtove kafken nje autor qe me idet e tij paksa te semura por ekzistencialiste ka ndikuar ne adoleshencen time
 4. Maska e ReniX
  Vėrtet kaq shume je influencuar? Kur mbaron se lexuari njė libėr te bukur duhet sikur humb njė mik te vėrtet... #cit
 5. Maska e ema love
  une jam influencuar metevertet nga rryme ekzistencialiste ,ndonjeher edhe une isha e pakuptuar nga bota veshtire qe tipat dryshe te jen pjes te shoqerive masive ata duken te cuditshem dhe turma pelqejne njerezit e zakonshem ,ndonjeher eshte thjesht ceshtje turme dhe shumice e jo shpirti dhe arsye prandaj jozefin e denuan sepse shoqeria ndonjeher eshte absurde dhe po me ka rastisur qe ndonjeher ne mengjes te me dukej vetja si insekt por kam kujtuar kafken qe thoshte qe nuk duhet te lejojme qe shoqeria te na bej metamorfoze ,komplimente per njohurit dhe menyren sesi shprehesh nuk je nje tip komun je shume ivecante
 6. Maska e ReniX
  do te doja te me kishin sjelle alienėt , por dhe un jam vetėm human me gjak te kuq si gjithė te tjerėt ne njė bote te vėshtire, gjths te falėnderoj.

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: