Njeriun, si hijen e vet, e ndjek koha dhe nganjeherė shohim se kalojmė nė ”kohofobi”. Shumė herė vuajmė dhe frustrohemi nga mungesa e realizimit tė dėshirave, ambicieve dhe synimeve, por edhe na shkaktojnė konfuzion, tensionet, sfidat dhe pengesat nė rrugėn e vėshtirė tė jetės, tė cilat na dalin nė rrugėn e idealeve tona dhe na gllabėrojnė energjinė dhe entuziazmin pėr punė.

Disa mekanizma tė tij

Njeriun, si hijen e vet, e ndjek koha dhe nganjeherė shohim se kalojmė nė ”kohofobi”.
Shumė herė vuajmė dhe frustrohemi nga mungesa e realizimit tė dėshirave, ambicieve dhe synimeve, por edhe na shkaktojnė konfuzion, tensionet, sfidat dhe pengesat nė rrugėn e vėshtirė tė jetės, tė cilat na dalin nė rrugėn e idealeve tona dhe na gllabėrojnė energjinė dhe entuziazmin pėr punė. Por nėse tė gjitha na mungojnė njė gjė duhet ta kemi si driten e syrit dhe si frymen e shpirtit – Motivin.

Motivi - Elementet e tij

Mekanizmat ndihmės (namazi, lutja, agjėrimi, konsultimi, fokusimi etj.)
Planifikimi i afėrt real. Pajtimi me tė mundshmen .
Motivi ėshtė gjeneratori apo biogjeneratori i fuqisė fizike, mendore, dhe elanit pėr jetė tė suksesshme. Pa motiv pėr punė, jetė, dituri dhe ēdo aktivitet nė jetė suksesi ėshtė i dobėt dhe i paarritshėm. “Puna e filluar me deshirė, gjysma ėshtė e kryer nė fillim”- thoshte Sami Frashėri.

Elementet e motivit:

Duhet tė fillohet nga punet e lehta drejt atyre tė vėshtirave dhe tė komplikuarave; p.sh, nxėnėsi fillimisht mėson nė shkollė lėndėt e lehta, dhe duke korrur suksese nė to fiton kurajo dhe motiv pėr t’u pėrballur me lėndėt e vėshtira . Kėshtu, edhe studenti kur jep provime duhet tė hyjė se pari nė provimet mė tė lehta dhe kur
tė fitojė besimin “e tė qėnit i suksesshėem” fiton siguri dhe stimul pozitiv si “student iaftė dhe produktiv“, por ky manifestim ndaj vetėvehtes duhet tė jetė real e jo irracional dhe narcisoid.
Kjo metodologji dhe “psikoterapi” ėshtė mirė tė aplikohet nė
tėrė fushat e jetės, punė, sport, mėsim studimi, kritikė, art, publicistikė, ekonomi, politikė, etj.Kjo mund tė bėhet edhe nė mėnyrė individuale (autodidakt), por edhe shoqėrore (edukativ, sugjerues, konsulltues, predikues) etj.
Edhe nė sferėn e besimit duhet tė ecet ngadal dhe sigurt, duke mos
bėrė “hop akoma pa kėrcyer”, duke analizuar, studiuar, medituar dhe
praktikuar obligimet fetare, duke plotėsuar arsyetimin personal me konsultimit profesional dhe shkencor.

Elementet bazė tė besimit

Elementet e motivit janė specifike pėr ēdo lėmi apo fushė, qoftė shkencore, historike, artistike, inxhinierike, politike etj.
Kėto elementė mund tė jenė nė forma tė larmishme, dėgjimorė, leximi, vizive, apo tė kombinuara.
Duke mos lėnė anash elementet atraktivė dhe rekreativė, si akseptorė tė mirė tė motivacionit (Nganjėherė motivohemi edhe me elemente triviale, Aliu r.a)