21-12-2012, a keni frike?!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 25
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  21-12-2012, a keni frike?!

  Receta Gatimi

  Studime rreth Fundit te Botes dhe i nje Fillimi te Ri!  Pas "deshtimit te shkaterrimit total te Botes" ne dhjetor te vitit 1999 (2000), vemendja kaloj ne daten 21 dhjeteor te viti 2012. Kjo date 21-12-2012 sipas kalendarit te popullit Maya (dhe kalendar te tjere te popullsise amerikano-qendrore), simbolizon nje ndryshim total te Botes (Tokes). Nje ndryshim qe ēdokush nga ne e interpreton ne menyren apo besimin e tij.

  Po, cilat jane keto interpretime mbi kete date 21-12-2012 ?!

  Kalendari Maya, ndahej ne Tre Periudha! E para zgjati 5125 vjet, e dyta eshte periudha aktuale qe po jetojme dhe qe do te mbaroje me 20 dhjetor te vitit 2012 dhe me 21 dhjetor do te nis nje cikel i ri jetese. Ky cikel supozohet te jete nje New Age, ose periudha e Ujorit dhe me fundin qe mund te bjere rreth vitit 2140.
  Kalendari Maya, ka parashikuar eklipse dhe dukuri te tjera qe jane vertetuar ne Toke duke gabuar vetem disa sekodna... Eklipsi me 11 gusht te vitit 1999 eshte verifikuar me vetem 33 sekonda vones sipas parashikimit te Maya. Parashikim i bere rreth 3.000 vjet para Krishtit.
  Ne kalendarin Maya, ka akoma shkrime qe studiuesit nuk kane gjetur se ēfare nenkuptojne! A eshte shkruajtur fati i Tokes aty?...


  Rrathet ne Fushe - Crop circles!  Nje tjeter mister i pa zgjidhur! Rrathet ne fushe ose ne anglisht: crop circles, jane vizatime mahnitese duke palosur grurin (dritherat) dhe duke kijuar forma gjeometrike teper interesante.
  Rrathet ne fushe, jane shfaqur rreth viteve 80, ne Angli. Ne fillim me forma te thjeshta, saqe supozohej se ishin human personat qe i krijonin. Por me kalimin e viteve keto vizatime u komplikuan saqe ishte e pamundur ti krijoje dhe me teknologjine e fundit te njohur deri me sot nga njerezimi.

  Dritherat e palosur nuk jane te thyer, por ne te ka kaluar nje nxehtesi e madhe pa e djegur e cila i ka dhene ate forme te perthyer (ku formohet dhe nje nyje). Dritherat kane dhe rezatim radioaktiv.
  Ato shtrihen ne fusha te medha dhe mund te permend nje Crop Cirle qe permbante rreth 409 rrathe. Ato shfaqen brenda nje nate, keshtu realizimi i ketyre vizatimeve nga njeriu nuk eshte e mundur ne nje kohe kaq te shkurter.
  Fjala rrathe filloj te rrallohej kur ne fushe po shfaqeshin dhe Foto, Numra, Tabela dhe Diagrama si dhe imazhe nga populli Maya.
  A nenkuptojne keta rrathe nje mesazhe per njerezimin?


  Permbledhje ēfare mund te ndodh ne vitin 2012!

  1 - asgje... do zgjohemi ne mengjes, do pime kafen e do drejtohemi punes se perditshme.

  2 - takimi me jashtokesoret... njerezit e qiellit (siē i quante fisi Maya) do te zbresin ne toke pa u fshehur.

  3 - ndryshimi polarizimit te tokes...sjell shkaterrimin e Botes (kete do ta trajtoj nje teme tjeter)

  4 - mendimi juaj...


  Ky eshte nje artikull i shkruajtur nga ReniX per Lirenti.com - Cdo informacion bazohet ne lexime/studime dhe pasioni per te panjohuren.

  Shenim:
  Imazhet e artikullit mund ti gjeni meposhte.
  Nqs doni te ripublikoni kete artikull, kontaktoni.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Peniel; 04-06-2010 mė 06:13 PM.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Imazhi i nje Alieni duke mbajtur ne dore nje disk me kod binar (kodi binar perdoret ne programimin e kompjuterit)

  E pa mundur per tu realizuar nga njeriu pasi veshiresia eshte teper e madhe.
  Swirl permban 409 rrathe. Dhe kjo eshte e pamundur te krijohet nga njeriu.
  Kalendari Maya nga Alienet
  Fytyra e nje njeriu. Ne momentin kur eshte kapur imazhi,

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Per sa i perket fundit te botes me duket dicka e ber ne mode tani per te mashtruar njerezit,se kuptoj psen,dhe ne vitin 2000 thane qe do permyset jo kshu e jo asht gjera kot me pak fjale

 4. #4
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  gjera te kota dhe mashtrime te pergaditura mire per njerzit, nuk eshte mire tju besohet ketyre gjerave sepse edhe shkenctaret ndonjeher mund te gabojn dhe mos ta kene mire.

 5. #5
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  do ish me e besueshme data 21/12/2112.....................

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Fundi i botes... akoma jo!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  gjera te kota dhe mashtrime te pergaditura mire per njerzit
  Nuk besoj se eshte dikush qe mashtron! Pasi nuk dihet ku mund ti drejtohet gishti...Te vetmit qe kane nje teknologji te perparuar eshte ushtria, te cilet posedojne mjete te shpejte dhe "teknologji lazer"

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  do ish me e besueshme data 21/12/2112...
  Nuk eshte pune kombinimi datash por llogaritje periudhash sipas Maya! Bukur kjo data, por keq qe nuk ja arrijme

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Shum tem interesante dhe per tu komentuar

  un jam shum kurjoz per sa i perket ketyre gjerave , ne te njejten koh edhe besoj edhe nuk besoj sepse nga nej ane me vjen besimi nga shkenctaret dhe njerez me vlera qe ehset nje teori e vertete , dhe nga shumica tjeter e njerzeve qe thon nuk besojm ne keto gjera jan "shpifje"

  dhe sa i perket Rrathet ne Fushe aty besoj se kan te bejne jashtoksoret dhe me emrin e njohur Alien "ufo"

  Reni jam shum kurjoz dhe do doja te dija meshum rreth kesaj Maya ?

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Shum tem interesante dhe per tu komentuar

  ...dhe nga shumica tjeter e njerzeve qe thon nuk besojm ne keto gjera jan "shpifje"
  Sigurisht eshte nje teme qe mund te flasim gjithe diten, pasi siē e kame thene ne fillim, ēdokush nga ne i jep nje interpretim ndryshe duke bere dallim, gjinie, feje, rrace etj.

  Ok. Supozojme qe te gjithe keto jane shpifje...mashtrime...apo ku di un. Lind pyetja? Cila eshte menyra per ti bere?! Shume kerkues, nuk jane duke kerkuar KUSH I BERI... por MENYREN SI JANE KRIJUAR.

  Pasi siē e kam thene, asnje human nuk ka qene i afte te bej ato forma me te gjitha mjetet e vena ne dispozicion deri me sot.


  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Reni jam shum kurjoz dhe do doja te dija meshum rreth kesaj Maya ?
  Maya ka qene nje popull modern (fis) qe ka jetuar ne Meksiken e sotme rreth 1700 a.c . Shume te zgjuar dhe te mire ne "matematike". Kane qene arkitekt te zote si dhe piktor te mire.

  Kalendari Maya ishte i perbere nga:
  Dita kishte 20 kin, viti kishte 360 dite, plus nje 19° te shkurter vetem 5 dite uayeb
  Shekulli zgjaste 52 vjet. 20 vjete dhe me nga 360 dite perbenin nje K'atun.

  Keto per Maya i morra nga enciklopedia, pasi nuk kam nderment te mbaj ment te gjitha keto emra

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Eshte e vertete qe studjuesit nuk duan tja din se kush i ka ber por si jan ber me kete jam shum dakorte , por kete pyetje e kam ber meshum per daten 21-12-2012

  qe shumica e njerzeve nuk besojne dhe nje nder nder keto eshte dhe parashikimi qe u be ne 1999 (2000) pasi mendojen se kjo do te ndodh dhe do te perserit .

  Por kete gje mendoj se e kan shum gabim per disa qe e konceptojne keshtu
  pasi mund te par pershembull ate historine qe ndodhi ne Itali me shkenctarin qe te gjitha gjerat qe kishte parashikuar nuk i dolen te vereta por kjo e fundit Po ( behet fjal per termetin)

  eshte histori e ngjashme me ate te bariut dhe ujkut .


  Tani e kutova se cfar ishte Maya

  shum interesant

 10. #10
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  kjo eshte foto qe lidhet me daten 21/12/2012
  figura ka gjatesi 122 metra

  shikoni edhe keto ..........jane ineresante

  http://www.madata.gr/diafora/science/42739.html
  http://www.madata.gr/diafora/stranges/44688.html
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Dhe kjo qe ke derguar ti 3r1k0, diēka me planetet duhet te kete te bej, po ēfare thuet valle!!!

 12. #12
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Keto piktura me bejn shume pershtypje se si krijohen,por prap sbesoj se krijohen nga nje dor jashta Planetit toke,Keto Amarikanet jane ne gjendje te bejn gjithcka qe ta bejn boteon ti besoj ketyre hipotezave.Dhe pastaj thojn qe i ka parashikuar fisi Maja si e ka ai etj etj.
  Une personalisht besoj nje gje,qe Toka nuk eshte planeti vetem qe ka jet.

 13. #13
  i/e rregjistruar 10% Maska e alvins
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  17
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kliton kur ti beson se 'toka nuk eshte i vetem planet qe ka jete" atehere a beson se dora e njeriut mund ti ndertoj ato rrathe brenda nje nate? Une ngre nje tjeter pyetje : duke pare foton e kalendarit Maja te vizatuar nga alienet a mos valle fisi Maja ka pasur komunikim me alienet qe ne ate kohe? Ndersa per fundin e botes nuk e besoj por besoj se ndoshta alienet do te zbresin ne toke pa u fshehur :nje zot e di se cdo te ndodhi.

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Dhe un pak a shume te njejtim mendim me ty kam Alvins. Dikush "me i informuar" mbi dukuri natyrore duhet te kete komunikuar me Maya. Dhe i bie qe keta te kene qene jashtokesoret.

 15. #15
  i/e rregjistruar 10% Maska e mistir
  Anėtarėsimi
  Mar 2008
  Postime
  90
  Reputacioni
  12
  Qe te vije fundi i botes keshtu papritur eshte pak e veshtire qe te mos ta marrim vesh, me kete perparim qe ka shkenca sot....
  Persa i perket Alieneve (mendimi im)eshte e pamundur te jemi planeti i vetem ne me jete ne kozmos. Sigurisht qe duhet te kete edhe ne galaksi te tjera jete dhe me te zhvilluar se ne na toke. Disa gjera qe ne i shikojme si mrekulli ose si te pamundura sot, mbas disa vitesh do jene realitet.
  Po te mendojme se para 70-80 vitesh po te thoje se do fluturoje nje mjet metalik ne qiell qe peshon rreth 50 ton dhe mund te transportoje 1000 njerez do te pushkatonin, por sot eshte realitet. une mendoj se ka shume gjera qe jane te mundeshme dhe ne nuk i kemi zbuluar akoma, dhe kur ti zbulojme do na duken normale..

 16. #16
  i/e rregjistruar 10% Maska e dDiana
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Postime
  80
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Masppaarii unn nuk ma merr mendja qe ndodhin qetto se veq ne Diten e Kjametit ka mu shkaterru Botaa.... edhe bile deri ateher e dimi qe ka ardh koha ku njerzit qmenden , vajzat qoroditen veq ja kan nis veqq Zoti na ndihmoft.. :s shenj tjeter osht kur djem i rrisin flokt qe kom pa valla disa naper qytet e ne vende tjera ... :S:S:S + jon prish njerzit se ka hi edhe ligji ne fuqi qe munet mu martu djali me djal qika me qik qe kjo mos nuk duhet per mu kurr e kurr perjet me ndodh ni sen shum palidhje qe e kisha hek pi ligjit meniehr se edhe qekjo osht ni shenj e kjametit Zoti na ndihmoft... :S:S:S e sa per 2012 kurr be sma merr mendja qe ndodh diqka ju mendoni qka doni ket punen e 2012 e din veq Zoti e nuk duhet mu perzi aty ku nuk duhet....!

  eedhee mos harroni kur ka qen Gjall Muhamedi u kri Hena edhe zoti i ka then qe osht afru Kjameti ... :S:S

  dine ne cilin vit jemi ne :S:S

 17. #17
  i/e rregjistruar 10% Maska e mentor1993
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Pejė /Kosov
  Postime
  51
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Pikė se pari nuk i frikesohem dates 21.12.2012
  pikė se dyti askush nuk e di kur to te vjen fundi i botes Perveq allahut
  Dhe Pikė se treti mos i besoni ketyre budalleqeve se po vjen fundi i botes


  THJESHT GENJESHTRA :S

 18. #18
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Mentor, tiu pyes, po per ata rrathet ne grure ēfare mendoni?

 19. #19
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Varet se cfare nenkuptoni me fundin e botes........?

 20. #20
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  11
  Per sa i perket rratheve ne grure, shume gjera ne kte bote nuk kane gjetur shpjegim, dhe shkencetaret apo kerkues te ndryshem i hedhin hipotezat pothuaj perher tek jashtokesoret ose tek fuqite e Zotit.
  Pse nuk mendoni njeher ti jepni nje shpjegim tjeter pertej asaj cfare njohim sot? Psh, pse nuk mendoni se mund te kete dhe nje jete tjeter paralele me ne, por qe ne ndoshta nuk jemi ne dijeni, dhe ato kerkojne te komunikojne me ne me ane te ketyre simboleve ne grure?
  Mora thjesht nje shembull, por ajo qe doja te thoja eshte se fakti qe ato rrathe aq te medhenj dhe ne nje menyre aq perfekte jane shfaqur, dhe dora e njeriut nuk mund te arrije ti beje ato, nuk do te thote qe duhet ti hedhim perher hipotezat tek jashtokesoret apo tek Zoti, apo qe duhet te themi se ato mund te jene nje sinjal qe po afron fundi i botes.
  Mendoj se nuk duhet te mendojme shume per fundin e botes, ne qofte se nuk dime arsyen se nga do vije ai. Nqs do ta dinim se nga cila ane mund te na vije fundi i botes, atehere do mundoheshim me gjithcka per ta shpetuar token tone, por perderisa nuk dime asgje, dime vetem nje date e caktuar nga fisi Maja, atehere eshte e kote te mendojme gjithe kohes per fundin e botes, e te kemi frike se do zhduket cdo gjallese ne Toke. Eshte e kote te pyesim veten nese fisi Maja ka te drejte per ate date apo jo.
  Ky eshte mendimi im.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Keni frike nga...?
  Nga labja nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 107
  Postimi i Fundit: 18-11-2014, 11:48 PM
 2. Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-05-2011, 01:10 PM
 3. A kemi frike nga origjinaliteti dhe nga vetvetje
  Nga laburist nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 19-08-2010, 10:54 PM
 4. Frike nga dentisti? Pas 3-5 vitesh jo me
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 05:06 PM
 5. Mashkulli i cili ka frikė nga femrat
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2009, 05:47 PM

Etiketat pėr kėtė Temė