Receta Gatimi

A kemi frike nga origjinaliteti dhe nga vetvetje


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
  1. #1
    i/e rregjistruar 10% Maska e laburist
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    25
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Cool A kemi frike nga origjinaliteti dhe nga vetvetje

    Po e hap kete teme qe besoj se do jepni mendimin tuaj qoft si mendim qoft si ndjenje....se kemi apo skemi frik nga orgjinaliteti apo vetvetja..!!

  2. #2
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Frike?! Jo, nuk do thosha, por shpeshhere ngurrim, druajtje qe lidhet me situata te caktuara qe ka per baze nje aspekt te panjohur qe mund te kemi para vetes ose nje subjekt. Por edhe nese kemi frike nga vetja, ka momente qe njeriu i frikesohet vetes dhe mendoj se nuk eshte turp. Frike nga vetja mund te kemi kur mund te marrim nje vendim, te bejme nje zgjedhje por edhe ne nje reagim qe na imponohet pa pritur.

  3. #3
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Ndoshta e ke ndėrtuar jo sakt pyetjen,
    A ndodh tė mohoni origjinalitetin ose vetveten ?
    Ndodh me raste sipas situatave dhe rethanave qe ndodhem
    1) Kur ndodhem nė njė reth miqėsor , me pėrsona tė zgjuar , tė lexuar , me nivel tė lart kulturor apo bagazh tė gjėr njohurish, me vjen pak zor nga vetja qė mund tė mos jem e zonja tė mar pjes nė bised ,
    2) Kur dėgjoj nė rrugė patriot tė mitė qė flasin me zė tė lart me dialekt tė pėrēudnuar, qė mburren pėr hiē gjė , qė shajn duke bėr be, kthej kokėn nė anėn tjetėr dhe ky ėshtė i vetmi moment ku un mohoj vėndlindjen time
    3)

  4. #4
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Po, Mona, ju keni te drejte ne keto qe thoni, por ama eshte personaliteti i njeriut ai qe te drejton ne ato qe pyesni. P.sh., mua per vete nuk me vjen turp nga vetja ime nese nje patriot i imi apo njeri i krahines sime flet me dialekt, sepse ai ate di ose aq di dhe njeriut nuk i zemerohem dot kur nuk di. Sa i perket rrethit shoqeror, hmmmmm..., ky nuk eshte turp mendoj une por eshte ndjenje respekti per ata qe dine me shume. Por nuk perjashtohet rasti edhe kur njeriu ndjehet i turperuar qofte edhe nga te tjeret. po marr nje rast si ilustrim. Nje shok ose shoqe e imja ben nje gjest per tu dukur apo per te ulur te tjeret dhe per te thene "une jam dikushi", nga kjo me ka erdhur shume turp, madje e mbaj mend qe jam skuqur me shume une se sa ai qe bente gafen.

  5. #5
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    E dashur ardona kur fola pėr dialektin nuk doja tė thoja qė mė vjen turp nga dialekti im sepse pėr mua ėshtė dialekti mė i bukur i veriut Kam lindur dhe jam rritur nė veri tė shqipėrisė, 20 vjet por sot kur i dėgjėj tė flasin dialektin tim pėr vec se mė vjen zor kur i dėgjoj edhe nervozohem e kan shpėrfytyruar dialektin (ndoshta nuk pėrdora sakt fjalėn) kan huazuar fjal dhe shprehje nga kosova, i kan dhėn theks tė fort kosovar, pėrdorin q nė vėnd tė ē , gj nė vėnd tė xh , kėto nuk jan pjes e dialektit tim, shajn duke bėr be , dikur njė verior mė shum e vriste njė sharje se njė shpull Pėr gjith kėto e kisha fjalėn qė kthje kokėn nė anėn tjetėr kur i dėgjoj E adhuroj vėndlindjen time pėr tė gjitha tė mirat e saj .

  6. #6
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Pėr sa i pėrket shėmbullit tuaj keni tė drejt ndodh dhe shpesh mundėsisht por unė fola pėr veten pėr momentet kur ndodhem nė situata tė tilla siē e kam pėrmendur mė lart ndjehem vėrtet nė siklet

  7. #7
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Eh, per kete qe thoni keni te drejte por mua me dhimbsen keta njerez sepse varet edhe nga formimi i tyre. Ndersa sa i perket vendit te origjines, kam kujtuar se keni nenkuptuar shqiptaret qe shkojne jashte shtetit dhe nuk duan (disa) qe te dihet origjina e tyre dhe turperohen nga patriotet e tyre. Ndersa per krenarine qe shfaqni per krahinen e origjines suaj, te lumte, vertet komplimente! Dhe verejtjet qe beni jane vertet i keni te sakta, ndrrimi i "ē" me "q". Por ndodh kjo dhe me kalimin e kohes edhe kjo do sistemohet. Kjo ndoshta eshte me e lehte se sa nga gjuha e politikaneve tane qe flasin dialekt ne Kuvendin e Shqiperise.

    Arda

  8. #8
    i/e rregjistruar 10% Maska e laburist
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    25
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mona Lexo postimin
    Ndoshta e ke ndėrtuar jo sakt pyetjen,
    A ndodh tė mohoni origjinalitetin ose vetveten ?
    Ndodh me raste sipas situatave dhe rethanave qe ndodhem
    1) Kur ndodhem nė njė reth miqėsor , me pėrsona tė zgjuar , tė lexuar , me nivel tė lart kulturor apo bagazh tė gjėr njohurish, me vjen pak zor nga vetja qė mund tė mos jem e zonja tė mar pjes nė bised ,
    2) Kur dėgjoj nė rrugė patriot tė mitė qė flasin me zė tė lart me dialekt tė pėrēudnuar, qė mburren pėr hiē gjė , qė shajn duke bėr be, kthej kokėn nė anėn tjetėr dhe ky ėshtė i vetmi moment ku un mohoj vėndlindjen time
    3)
    -A ndodh tė mohoni origjinalitetin ose vetveten ? dhe A kemi frike nga origjinaliteti dhe nga vetvetja? Kan dallim besoj-e para ka si shkak gjendjen e jashtme apo shkaku vjen nga jasht kurse ne te diten shkaku vjen nga mbrenda !! pra si NE dhe si UN !!
    Besoj se me kuptove..

  9. #9
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga laburist Lexo postimin
    -A ndodh tė mohoni origjinalitetin ose vetveten ? dhe A kemi frike nga origjinaliteti dhe nga vetvetja? Kan dallim besoj-e para ka si shkak gjendjen e jashtme apo shkaku vjen nga jasht kurse ne te diten shkaku vjen nga mbrenda !! pra si NE dhe si UN !!
    Besoj se me kuptove..
    ekzakt ju kuptova shum mirė

  10. #10
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    470
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    jo nuk kom aspak frik

  11. #11
    i/e rregjistruar 10% Maska e laburist
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    25
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Donnaa Lexo postimin
    jo nuk kom aspak frik
    aspak...!!ste ka ndodh te kesh frik nga vetja ose mos ti besosh..?

  12. #12
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Mua me ka ndodhur shpesh dhe ne keto raste jam terhequr

  13. #13
    Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Ancona, Italy
    Postime
    1,249
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Kam besim ne vetvete. Deri sot nuk me ka zhgenjyer dhe besimi shpesh here me mposht friken qe mund te kem. Kjo eshte dicka qe them se me ndihmon te marr hapa qe nuk i kam marre ndonjeher dhe qe me bejne te arrij te jem ai qe dua te jem...

  14. #14
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Sigurisht qe ndjen frike nga vetvetja se nuk ka njeri te persosur por edhe nese vete mund te jehs per dicka i plotesuar, je ne rrezik nga te tjeret. Dhe per pasoje ke frike nga vetja se mos nuk e perballon dot nje takim, nje debat, etj.

  15. #15
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    470
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    jo sme ka ndodhur

  16. #16
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Joooo.........?

  17. #17
    i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
    Anėtarėsimi
    Aug 2010
    Vendndodhja
    Gladbeck, Germany
    Postime
    142
    Reputacioni
    0
    aspak nuk kam frike

  18. #18
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Mire ben, ashtu te paste nane lokja




    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Shaban Cakolli Lexo postimin
    aspak nuk kam frike

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Keni frike nga...?
    Nga labja nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 107
    Postimi i Fundit: 18-11-2014, 10:48 PM
  2. Frikė nga fundi i botės, jeton nė bunker
    Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-03-2011, 04:54 PM
  3. 21-12-2012, a keni frike?!
    Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 16-11-2010, 03:09 PM
  4. Frike nga dentisti? Pas 3-5 vitesh jo me
    Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 20-01-2010, 04:06 PM
  5. Mashkulli i cili ka frikė nga femrat
    Nga aurel nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-09-2009, 05:47 PM