iPhone-i dhe teknologjitė e tjera mund tė pėrhapen edhe nė vendet nė zhvillim
Vendos nė Facebook

Siē ishte parashikuar, telefoni i ri i kompanisė Apple, iPhone 4 po pritet me interes nė mbarė botėn. iPhone 4 tani shitet nė Shtetet e Bashkuara, Britani, Francė, Gjermani dhe Japoni. Nė tė ardhmen iPhone-i dhe teknologjitė e tjera mund tė pėrhapen edhe nė vendet nė zhvillim.

Nė Shtetet e Bashkuara, Britani dhe Japoni, iPhone i kompanisė Apple ėshtė bėrė i famshėm. Klientėt presin nė radhė me orė tė tėra pėr telefonin mė tė ri Apple, iPhone4.

Aleks Lli jeton nė Dubai, por ka ardhur nė Londėr vetėm pėr tė blerė kėtė telefon, sepse iPhone 4 ėshtė mė i shpejtė, ka bateri mė jetėgjatė, si dhe mundėson telefonatat me video.

Apple nuk ėshtė e vetmja kompani qė prodhon tė ashtuquajturit “telefona inteligjentė” qė i lejojnė pėrdoruesit tė kenė qasje nė internet. Mirėpo, konsumatorėt besnikė thonė se thjeshtėsia e bėn iPhonin tė dallohet prej tė tjerėve.

Nga fundi i korrikut, Apple thotė se iPhone4 do tė dalė nė treg nė 18 vende tjera. Dhe nga fundi i shtatorit, edhe nė 88 vende nė mbarė botėn.

Por, eksperti i teknologjisė Rob Etkinson thotė se telefonat pėr pėrdorim interneti ka shumė gjasė qė tė mos pėrdoren edhe aq nė vendet nė zhvillim, pėr shkak tė ēmimit tė tyre, si dhe kostos sė lartė tė lidhjes sė internetit nė kėta telefona.

“Nuk mendoj se do tė dėrgojmė shumė telefona nė njė rajon ose kontinent siē ėshtė Afrika; me gjasė, vetėm disa njerėz me tė ardhura tė mira atje do tė blejnė telefona. Megjithatė, rritja pritet nė tregje tė reja nė Amerikėn Latine.”

Zoti Etkinsėn thotė se telefonat inteligjentė do tė pėrhapen mė shpejt nė vendet ku klasa e mesme po rritet me shpejtėsi.

“Nė vendet nė zhvillim, do tė shohim njė proces mė tė ngadalshėm, ku sė pari sipėrmarrėsit, pronarėt e bizneseve, profesionistėt, doktorėt, zyrtarėt e qeverisė do tė bėhen pėrdorues tė iPhone-it. Mė pastaj, iPhone-i do tė fillojė ngadalė tė depėrtojė edhe mė thellė nė treg.”

Zoti Etkinson thotė se iPhone i kompanisė Apple po pėrballet me konkurrencė nga kompani tjera, siē ėshtė Google, tė cilat prodhojnė telefonat e tyre. Pėr shkak tė konkurrencės, pritet qė ēmimet tė bien dhe qė mė shumė njerėz tė jenė nė gjendje tė blejnė telefonė tė tillė nė mbarė botėn.


voa