Kuzhina franceze


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 25
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9

  Kuzhina franceze

  Pershendetje nga Ardona!

  Kam lexuar shume qe kuzhina franceze eshte shume e mire dhe nuk te shendosh. Kush ka me shume njohuri, le te na shenoje ndonje recete nese ka mundesi. Une di vetem nje prej menyse franceze, ate te gatimit ose pergatitjes se nje pjate me sallate ose gjelle me petale lule dhe gjethe. Ka shume shije te vecante po te kemi parasysh qe i shtohen edhe aromat e petaleve te luleve, kuptohet per ato lule qe kane arome sepse lulja e kungullit p.sh., nuk ka arome por ka nje shije te vecante.

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  Ardona cfare recete deshiron? pjate te pare, te dyte apo embelsire?

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9

  Faleminderit per pergjigjen Nerti!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  Ardona cfare recete deshiron? pjate te pare, te dyte apo embelsire?
  Do te doja disa receta, nuk ka rendesi se cfare pjate jane sepse une nuk kam asnje por kam degjuar shume per kete kuzhine.

  Me respket, Arda!

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Kurioz te shof ndonje recete franceze!

  Mirepresim Nertin.

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Pershendetje Neri, ende jam e "uritur" se nuk me ka erdhur asnje recete. Arda

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  edhe un e dua shum kuzhinen franceze edhe di te pregadis , kur te kam koh do sjell ndonje recet...

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9

  Kuzhina franceze

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  edhe un e dua shum kuzhinen franceze edhe di te pregadis , kur te kam koh do sjell ndonje recet...
  PO gjeni pra pak kohe se na late pa ngrene, ahahaha! Ok, kur te keni kohe, se vertet dua ca receta per te gatuar nga kuzhina franceze.

 8. #8
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Un po pres mos me jepni ndonje gje nga kjo guzhina franceze

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Un po pres mos me jepni ndonje gje nga kjo guzhina franceze
  Nje here shijo Doren e pjekur me vere ahhah me von do sjellim receta franzeze sa te duash veq aje ne gjendje te hash haha

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Vetem silli recetat se per te terat mendoj un

  Dora me ver ishte shum e mir

 11. #11
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  Atehere me falni per vonesen por s'kam pasur shume kohe te lire.
  po ju shkruaj nje recete tipike nga Bourgogne, krahine e Frances e njohur per veren e saj te kuqe shume te vecante e te mire.
  Boeuf bourguignon/ Mish vici nga Burgonja
  Perberesit per 6 persona, pergatitja 30 minuta, pjekja 3 ore ( sa me ngadale te piqet mishi aq me i shijshem behet)
  1 kg mish vici i prere ne copa kubike te medha
  2 l vere te kuqe
  50 dl leng mishi vici
  300 gr qepujka
  300 gr dhjame derri ( mish nga pjesa e qafes se derrit)
  250 gr kerpudha champignon
  50 gr miell
  50 gr gjalpe
  15 dl vaj
  30 gr sheqer puder
  kripe, piper

  Hidhni 10 dl vaj ne nje tenxhere, hidhni mishin e skuqeni sa te marre ngjyre nga te gjitha anet, uleni zjarrin e pastaj hidhni hudhren e shtypur me dore te paqeruar. Lereni disa minuta, pastaj hidhni me ngadale miellin, duke e trazuar shpejt qe te mos krijohen kokrriza.
  Hidhni me pas veren e kuqe, kripe e piper e lereni te zieje, sapo te marre valen e pare uljani zjarrin elereni te piqet me zjarre te ngadalte per 3 ore duke e trazuar here pas here.
  Nderkohe qeroni qepujkat, dhe i hidhni ne nje tigan ku me pare keni hedhur gjalpin, sheqerin e 1/2 gote uji, sa te marrin ngjyre karameli hiqeni nga zjarri e mbajeni te ngrohta.
  Pastroni nderkohe edhe kerpudhat, ndajini ne dy pjese,perzijini me copat e dhjamit te derrit, hidhini ne nje tigan me vajin e mbetur dhe piqeni per 5 minuta. pastaj bashkoni kerpudhat me qepujkat.
  Kur mishi i vicit te jete gati, hidheni ne nje pjate, shtoni dhe kerpudhat e qepet. kjo pjate sherbehet shume e nxehte, dhe mund te shoqerohet edhe me patate te ziera. Ju befte mire!
  eshte nje pjate shume e mire dhe e shijshme, une e kam bere dhe mund te them qe eshte vertete fantastike.

 12. #12
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9

  Unhappy Une di vetem nje recete

  :
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Un po pres mos me jepni ndonje gje nga kjo guzhina franceze
  Majdi, do mbetesh pa ngrene. Une di vetem nje recete franceze, ajo me lule dhe nuk ka shume yndyre qe te na shendoshe, pika e dobet e ne femrave.

  Lulet duhet te jene te fresketa dhe jo cdo lule mund t'i hahen petalet.

  p.sh. nje pjate me lule kungulli:

  Per nje persona nevojiten tre lule kungulli, sallate jeshile per dekorim pjate, djathe i bardhe i bute, ullinj.

  Per mbushjen e lules duhen: mish i grire i skuqur ose i ferguar, majoneze arra te bluara, keēap.

  Pergatitja:

  Pasi skuqim mishin, e leme te ftohet pak dhe me pas e perziejme me majonezen, arrat e bluara dhe kecap. Me pas i mbushim lulet e kungullit dhe i vendosim ne pjate duke e dekoruar me sallate jeshile, djath te bardhe dhe ullinj.
  Iu befte mire!
  Kjo pjate shoqerohet me vere (s'me kujtohet se me cfare ngjyre

  Pak a shume per masat jane te kuptueshme sepse edhe ne receten qe kam lexuar une, kishte masa variable, ndoshta ndonje si une e kishte shkruar, ahahahaa

 13. #13
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Obobooo, sa e mire qe ngjajtka, por sa shume lyre, hmmm. Qe tani qe po e lexoj po me leshon goja leng! Faleminderit Nerti!

 14. #14
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  jo s'ka shume yndyre, dhe nuk eshte shume pjate e rende, nqse hahet ne dimer kuptohet. do mundohem te shkruaj nje recete me te fresket.

 15. #15
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  Atehere po ju shkruaj nje recete embelsire qe eshte shume e thjeshte per tu bere dhe shume e shijshme.
  Quhe Tarte Tatin (torta tatin). kjo embelsire ka nje histori te lezetshme. Origjinat e kesaj embelsire jane rreth fillimit te viteve 900, kjo torte lindi si gabim i motrave guzhuniere Carolina e Stephanie Tatin qe kishin edhe nje hotel per te cilin gatuanin vete. Stephanie u kujtua qe nuk kishin pergatitur embelsiren per dreke edhe pse hoteli ishte plot me njerez, me nxitim filloi te hidhte pak gjalpe e sheqer ne nje tepsi embelsirash, e siper hodhi feta molle dhe e futi ne furre, por me pas u kujtua qe nuk i kishte hedhur siper peten e brumit, dhe e nxori nga furra dhe e shtoj duke e pjekur perseri. embelsira e sajuar per momentin pati nje sukses te madh dhe deri ne ditet e sotme ajo njohet si torta tatin.
  po ju shkruaj receten
  Perberesit:
  per nje tepsi embelsire me diameter 26 cm duhen:
  1 kg molle ( tipike do te ishin molle renete)
  150 gr gjalpe
  1 te verdhe veze
  200 gr miell
  125 gr sheqer puder
  2 luge leng limoni
  pak kripe e holle

  Si fillim zini brumin duke perzier miellin me 100 gr gjalpe( i prere ne copa te vogla), 25 gr sheqer, te verdhen e vezes, 5 luge uje e pak kripe. beni brumin dhe e lini te pushoje per 30 minuta ne nje vend te fresket, ( tani qe eshte vape une e vendos ne frigorifer ne pjesen e poshtme).
  Nderkohe qeroni mollet, ndajeni ne kater pjese dhe i hidhni lengun e limonit, lereni pak ( kush nuk e pelqen limonin mund edhe mos tia hedhi).
  ne tepsi hidhni gjalpin e shkrire dhe sheqerin, futeni per disa sekonda ne furre sa te marre ngjyre karameli, pastaj hidhni siper mollet. futeni tepsine ne furre dhe piqeni per gati 10 minuta. pastaj nxirreni nga furra. nderkohe beni nje pete me trashesi 3 mm dhe vijeni siper tepsise, duke pasur kujdes qe anash ti mbuloni mire te gjitha mollet. futeni perseri ne furre per 20 minuta me 250°. fikeni furren dhe lereni taven ne furre per 10 minuta. lereni te ftohet, ktheheni embelsiren ne nje pjate embelsirash dhe ju befte mire!

 16. #16
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Nuk ngelem un jo , se kemi guzhin dhe ketu ne forum ne

  Kjo embelsira siper me duket e mir , faleminderit Nerti

 17. #17
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Nje pershkrim i detajuar dhe embelsire e shijshme duhet! dhe historia qenka e lezetshme.

  Flm mirepresim te tjera!

 18. #18
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  po mendoja ta beja tani kete embelsiren..si thua REnix ti va un pezzo????

 19. #19
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Hmmmmmm, Nerti, e provova torten "Tatin", sa e mire me doli. Faleminderit! Kush do nje cope?! Provojeni se eshte vertet e shijshme shume e lehte. Por mos na haro Nerti te na shkruash perseri per ndonje recete tjeter, kuptohet nga guzhina franceze.
  Arda!
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga ardona; 07-08-2010 mė 12:59 AM. Arsyeja: korrigjim

 20. #20
  valla bre spo di deri sot qe sa jam kety, ne france po e provoj thuje qdo dit kuzhinen franceze po me ju than te drejten me ka marr malli per kuzhinen ton shqiptare,se kty gjysma qka gatuajn kta,ne nuk mundemi me e hanger,nejse me hanger mujm vetem qe duhet me i mshel syt ka te hangsh, eh qeshty....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Maska nga kuzhina pėr fytyrė
  Nga mikaela nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 03-06-2013, 06:24 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-06-2012, 03:04 PM
 3. Kuzhina e sė ardhmes !!
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 04:57 PM
 4. Lodra seksi, dhuratė pėr parlamentarėt francezė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 09:13 PM
 5. Policia franceze spastron “xhunglėn”
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-09-2009, 01:25 PM