Aeroplani solar realizon me sukses fluturimin e parė
BERNE-Aeroplani me energji diellore ėshtė ulur sot nė pjesėn perėndimore tė Zvicrės, duke e pėrfunduar me sukses fluturimin e tij tė pare.

Aeroplani “Solar Impulse” ka fluturuar pėr 26 orė, ndėrsa fluturimi ka filluar dje gjatė ditės, dhe gjatė natės kjo falė energjisė diellore tė akumuluar.

Aeroplani eksperimental me bateri solare, ėshtė drejtuar nga piloti 57 vjeēar Andre Borschberg.
Piloti 57 vjeēar, Andre Borscheberg, ka raportuar se nuk kishte pasur probleme gjatė natės. Piloti ishtė i veshur me rroba speciale, tė cilat e tundnin pėr ta zgjuar atė nė rast se ai binte nė gjumė

Ekipi zviceran, qė e ka udhėhequr projektin, shpreson se aeroplani solar do ta bėjė fluturimin e tij tė parė rreth globit nė vitin 2013, duke pėrdorur si karburant, vetėm energjinė diellore.