Holandė, kryhet fluturimi i parė me biokarburant
Zhvillohet fluturimi i parė nė botė duke pėrdorur biokarburant. Kėtė e arriti ushtria holandeze, e cila ngriti nė fluturim njė helikopter Apash AH-64D, njė e katėrta e karburantit tė tė cilit ishte bio.
Lajmi konfirmohet nga Ministria holandeze e Mbrojtjes: "Pėr herė tė parė nė histori, njė helikopter fluturoi me biokarburant gjatė njė manovre nė bazėn ajrore Gilze-Rijen, qė zgjati disa minuta''.

Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Brendshme, Jorgen Geers theksoi se “njė nga dy motorėt e helikopterit sulmues, njė Apash AH-64D, ishte mbushur gjysma me naftė dhe gjysma me karburant biologjik''.

Sipas Geers, karburanti biologjik pėrbėhej 90 pėr qind nga vaj gatimi, ndėrsa 10 pėr qind ishte vaj algash.