Botėrori, 10 arsye pėr ta kujtuar


Kampionati i 19-tė Kombėtar Botėror i Futbollit pėrfundoi me triumfin e Spanjės, kampionia e tetė nė historinė 80-vjeēare tė kompeticionit dhe i pesti ekip europian qė fiton trofeun. Por, ai do tė kujtohet gjithmonė pėr vuvuzelat, “instrumenti muzikor i ferrit”, por dhe edhe pėr parashikimet me saktėsi absolute tė oktapodit Paul. Gjithsesi, janė 10 arsye qė ky Botėror do tė kujtohet deri sa tė vijė ai pasardhės, nė vitin 2014, pikėrisht nė Brazil, kombi rekordmen pėrsa u pėrket trofeve, pesė tė tillė, por edhe i sambės magjepse.


1. VUVUZELAT
Pėr shumė persona “Afrika e Jugut 2010” do tė jetė gjithmonė sinonimi i borive plastike, vuvezelave. FIFA hodhi poshtė ēdo synim pėr t’i hequr ato nga stadiumet, pavarėsisht se boria u pėrshkrua nga njė gazetar afrikanojugor si “instrumenti i ferrit”. Fakt ėshtė se zhurma kolektive qė krijonin ato ishte vėrtet shqetėsuese, por ato vazhdojnė edhe sot tė shiten me ritme marramendėse.

2. TOPI “JABULANI”
Thjesh asnjė Kupė Bote nuk ka shkuar pa u kritikuar topi zyrtar, por “Jabulani” – kuptimi i tė cilit do tė thotė “tė jesh i lumtur” nė gjuhėn zulu– u shndėrrua nė njė ēėshtje. “Topi mė i rrumbullakėt nė histori” u kritikua thuajse nga ēdo lojtar dhe trajner si para ashtu dhe gjatė zhvillimit tė Botėrorit. “Dėnimi” i tij do tė vazhdojė pėr njė kohė tė gjatė, pėrfshirė dhe portierin e Anglisė, Robert Grin, autor i nja gafe qesharake.

3. TRAJNERĖT TRENDI
Pėrpara Kupės sė Botės, Johakim Lėv ishte ndoshta mė i mirėnjohur pėr koleksionin e tij tė shalleve. Por sapo filloi kompeticioni trajneir gjerman dhe asistenti i tij, Flik, ishin tė veshur me bluza pambuku blu. “Nuk jam ndonjė supersticioz, pro stafi teknik dėshiron qė unė tė vesh bluzė blu, pasi ne gjithmonė shėnojmė katėr gola kur e bėj kėtė”, - tha Lėr pėr tabloidin anglez “Sun”. Bluza fatsjellėse doli jashtė mode nė gjysmėfinale, kur Gjermania u mund nga Spanja.

4. GOL KUNDĖR BRAZILT
Askush nė Republikėn Demokratike tė Koresė, apo Koresė sė Veriut, do tė besonte nė njė triumf tė ekipit tė tyre, por tė vetmin gol qė shėnuan ata nė Kupėn e Botės ishte ai kundėr Brazilit, pesė herė kampionėve tė botės, kur Ji Hun-Nam, zakonisht njė lojtar rezervė lėshoi njė silurė nė ndeshjen e mbyllur 2-1. Mė pas, koeranėt humbėn me rezultatin 7-0 me Portugalia dhe 3-0 me Bregun e Fildishtė, duke arkėtuar 12 gola nė tri ndeshje, mė shumė se ēdo ekip tjetėr.

5 “GOLI” I LAMPARDIT
Pasi kaloi njė kualifikim aspak tė qetė nė gazėn e grupeve, Anglia, vendi qė shpiku futbollin u gjet nė raundin tjetėr pėrballė armikut tė vjetėr. Anglia e meritonte tė humbiste kundėr Gjermanisė (4-1), por gjuajtja e Frenk Lampardit nė pjesėn e parė, kur topi pasi goditi shtyllėn kaloi qartė vijėn portės e kur rezultati do tė shkonte nė 2-2 nuk u konsiderua gol nga gjyqtarėt. E vetmja gjė pozitive ishte se Sep Blater premtoi se FIFA do tė rihapte diskutimin pėr videoteknologjinė.

6. ECURIA E GANĖS
Kupa e parė e Botės e organizuar nė Afrikė dėshmoi varfėrinė e ekipeve afrikane. Afrika e Jugut, Nigeria, Bregu i Fildishtė, Kameruni dhe Algjeria dėshtuan nė kalimin e fazės sė grupeve. “Yjet e zinj” tė Ganės mundėn Shtetet e Bashkuara nė raundin e njė tė tetave, dyke rritur entuziazmin nė mbarė Afrikėn. U duk se ajo do tė ishte ekipi i parė qė do tė arrinte nė gjysmėfinale, deri sa ajo u pėrball me Uruguain.

7. DORA E ZOTIT
Luis Surez do tė konsiderohet gjatė si njė hero kombėtar nė Uruguai, kur ai nė minutėn e fundit tė shtesave i ndaloi me dorė Ganės tė shėnonte golin fitues. Problemi i vetėm ishte se Suarez ishte njė sulmues, dhe jo njė portier. Ai u ndėshkua me karton tė kuq, por gėzimi i tij i egėr nė tunelin drejt dhomės sė zhveshjes pas Asamoah Gian nuk arriti tė realizojė nga penalltia, e bėri tė atė deklaronte edhe me njė dozė humori se ai kishte bėtė “pritjen mė tė mirė nė kampionat”.

8. DIEGO MARADONA
Shumė ishin pėrgatitur qė tė shikonin Argjentinė si fituese tė Botėrorit, edhe pse ajo kishte mbėrritur nė Afrikėn e Jugut pas njė fushatė aspak tė qetė e mė njė gol tė minutės sė fundit. Disa nga aspektet e stilit tė tij trajnimit tė skuadrės u bėnė shumė tė famshme. Pėr shembull, pas pėrfundimit tė seancave stėrvitore, disa lojtarė ishin tė detyruar qė t’u kthenin shokėve mollaqet, ndėrkohė qė kėta tė fundit u gjuanin pa mėshirė, derisa ekipi pėsoi katėr gola nga Gjermania dhe u kthye me turp nė shtėpi.

9. HOLLANDEZET E BUKURA
Kur 36 femra seksi tė veshura nė portokalli dhe me minifund u pėrzunė gjatė ndeshjes Holandė-Danimarkė, pasi ishin bėrė pjesė e njė spoti publicitar tė parregullt pėr njė kompani birre holandeze, incidenti bėri bujė nė tė gjithė botėn. Mė pas u morr vesh se ato kishin pėrdorur bileta nga transmetuesi ITV e tė dhėna nga Robert Irl, tė cilat ishin pėr pėrdorimin e miqve dhe familjes sė tij. Irli u pushuan nga puna. Dy prej 36 bukurosheve u arrestuan, por ēėshtja nė pas u tėrhoq.

10. OKTAPODI PAUL
I lindur nė Ujemuth, oktapodi mė i famshėm nė botė, Paul, nga akuariumi ku jeton nė Oberhauzen tė Gjermanisė, parashikoi nė mėnyre korrekte tė gjitha ndeshjet e Gjermanisė. Aftėsitė e jashtėzakonshme tė moluskut bėnė bujė nė tė gjithė botėn dhe ēmimi i tij u rrit. Argjentinasit donin ta piqnin nė hell, madje edhe vetė gjermanėt mė pas donin ta kishin si ushqim nė tavolinė, ndėrkohė qė “tetėkėmbėshi ujor” fitoi edhe mbrojtjen speciale tė kryeministrit tė Spanjės, Zapetero.


Orakulli Paul del nė pension

Paul, oktapodi i famshėm qė u shndėrrua gati nė njė mit pėr tė gjithė botėn do tė tėrhiqet pas parashikimeve korrekte pėr aq ndeshje nė Kupėn e Botės nė po aq kėmbė sa ka ai, pėrfshirė dhe ndeshjen finale tė fituar nga Spanja. Molusku parashikues “do tė tėrhiqet nga parashikimet zyrtar”, - tha Tanja Munzig, njė zėdhėnėse e akuariumit “Sea Life” nė Oberhauzen, Gjermani, ku dhe Paul jetonte. “Ai nuk do tė japė mė parashikime orakulli, as nė futboll, as nė politikė, nė jetėn e artistėve apo ekonomi”, - tha ajo. “Paul do t’i kthehet punės sė tij tė mėparshme, thjesht tė bėjė fėmijėt tė qeshin”. Gjithsesi, Paul bėri edhe njė punė tė fundit. Punonjėsit e akuariumit e paraqitėn oktapodin me njė kupė tė artė, tė ngjashme me trofeun zyrtar tė Kupės sė Botės.
Oktapodi gjeti tė gjitha rezultatet e ekipit gjerman ndaj rivalėve tė tij. Pasi Argjentina humbi nė ēerekfinale me Gjermaninė, argjentinasit dėshironin ta vrisnin, e njėjta gjė ndodhi edhe me gjermanėt kur Paul parashikoi korrekt se Gjermania do tė humbiste me Spanjėn nė gjysmėfinale.