1. Li Po
Vdekje duke pėrqafuar reflektimin e hėnės

Poeti kinez Po (701-706) konsiderohet si njė nga dy poetėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė kineze. Ishte i njohur edhe pėr dashurinė qė ndjente ndaj alkoolit dhe poemat mė tė mira i ka shkruar ndėrsa ishte i dehur. Njė natė Li Po ra nga varka dhe u mbyt nė lumin Yangtze, ndėrsa pėrpiqej tė pėrqafonte reflektimin e hėnės nė lumė

2. Hans Steininger
Vdekje nga mjekra e gjatė

Austriaku Hans Steininger ishte i famshm se kishte mjekrėn mė tė gjatė nė botė, gati 1.4 metra e gjatė. Mė vonė u bė edhe mė i famshėm pėr shkak se vdiq pėr shkak tė saj. Njė ditė nė vitin 1527 ra zjarri nė qytetin e tij dhe nga nxitimi, Hans harroi ta mblidhte mjekrėn. Pa dashje e shkeli, humbi ekuilibrin dhe ra.

3. Tycho Brahe
Vdekje se nuk shkon nė banjė

Fisniku dhe astronomi danez, Tycho Brahe, vdiq nga njė infeksion nė veshka pėr shkak se nuk shkoi nė banjė gjatė njė banketi nė vitin 1601. Atėher ishte turp tė ngriheshe nga tavolina dhe tė shkoje nė banjė. Ai mbante njė kėllėf tė art pėr hundėn pėr shkak se e kishte humbur tė tijėn nė duel.

4. Jean-Baptiste Lully
Vdekje nga shkopi i dirigjentit

Ndėrsa drejtonte himnin pėr mbretin francez Louis XIV nė 1687, Jean-Baptiste Lully ishte kaq i pėrqendruar nė ruajtjen e ritmit duke pėrplasur njė shkop nė dysheme (kėshtu bėhej para se tė pėrdorej shkopi i dirigjentit), sa goditi me tė gishtin e madh. Mė vonė plaga u bė gangrenė dhe ai refuzoi ta presė.

5. Mbreti Adolf Frederik
Vdekje nga tė ngrėnit e tepėrt

Mbreti Adolf Frederick i Suedisė ishte shumė i dhėnė ndaj tė ngrėnit dhe mė vonė vdiq pėr kėtė arsye. "Mbreti qė e hėngri veten pėr vdekje" vdiq nė vitin 1771 nė moshėn 61-vjeēare nga njė problem nė tretje, pasi hėngri njė vakt tė bollshėm me karkaleca, kaviar, sardele tė tymosura, shampanjė dhe 14 ėmbėlsira.

6. Clement Vallandigham
Vdekje nga demonstrimi pėr jurinė

Pas Luftės Civile, politikani nga Ohio, Clement Vallandighma, u bė avokat i suksesshėm qė rrallė herė humbte. Nė vitin 1871, mbrojti Thomas McGehan, qė akuzohej se kishte qėlluar Tom Myers gjatė njė grindjeje. Mbrojtja e tij ishte se Myers kishte goditur veten ndėrsa nxirrte pistoletėn. Pėr ta bindur jurinė, ai e demonstroi teorinė, por harroi se arma ishte e mbushur.

7. Allan Pinkerton
Vdekje nga kafshimi i gjuhės

Allan Pinkerton (1819-1884) ishte i famshėm pėr hapjen e agjencisė detektive "Pinkerton" dhe pėr krijimin e teknikave investigative, si vėzhgimin e tė dyshuarit dhe kryerjes sė punės nėn maskim. Ai vetė vdiq nga njė infeksion nė gjuhė, gjė qė iu krijua pėr shkak se e kafshoi kur u pengua nė njė trotuar.

8. Jack Daniel
Vdekje nga shkelja e gishtit tė madh

I famshmi Jack Daniel vendosi tė shkojė herėt nė distileri njė mėngjes nė vitin 1911. Donte tė hapte kasafortėn e tij, por nuk i kujtohej kombinimi. Nė zemėrim e sipėr, Daniel goditi kasafortėn me kėmbė dhe lėndoi gishtin, i cili mė vonė iu infektua. Ky lėndim i solli dhe vdekjen. Morali i historisė? Mos shkoni nė punė herėt.

9. Bobby Leach
Vdekje nga lėkura e portokallit

Bobby Leach nuk kishte frikė nga vdekja. Nė vitin 1911, ai ishte personi i dytė nė botė qė kaloi poshtė Ujėvarės sė Niagarės mbi njė fuēi. Guximtari organizoi edhe shfaqje tė tjera ku sfidonte vdekjen, prandaj vdekja e tij ėshtė ironike. Ndėrsa shėtiste nė Zelandėn e Re, Leach rrėshqiti nė njė lėkurė portokalli.


**** kjo pjese e tekstit u fshi pasi nuk u lexonte.


25. Lori Rae Keevil-mathews
Vdekje nga ēadrat gjigante

Nė vitin 1991 artistėt Christo dhe Jeanne-Claude krijuan njė instilacion ambientalist prej mijėra ēadrash gjigante tė verdha dhe blu nė Kalifroni dhe Japoni. Dy muaj mė vonė Lori Rae Keevil-Mathews, njė 33-vjeēare, shkoi tė shihte instilacionin kur era e fortė e shkuli njė nga ēadrat e cila e shtyu gruan tė pėrplasej pas njė guri.26. Yooket Paen
Vdekje dyfishe

Nė vitin 1991, njė grua tajlandeze 57-vjeēare, Yooket Paen, ishte duke ecur nė fermėn e saj kur aksidentalisht i rrėshqiti kėmba nė njė bajgė lope. Kur u rrėzua ajo u mbajt pa dashje nė njė tel korrenti tė zhveshur dhe vdiq. Gjatė funeralit, motra e tė ndjerės po u tregonte fqinjėve vendin ku kishte rėnė nė korrent Yooket, kur dhe ajo vetė rrėshqiti, kapi telin e korrentit dhe vdiq.27. Betty Stobbs
Vdekje nga delja

Nė vitin 1999, Betty Stobbs, 67-vjeēare nga Anglia, mori njė deng me barė tė thatė qė e ngarkoi nė pjesėn e pasme tė motorit pėr tė ushqyer tufėn e deleve. Mesa duket, delet ishin shumė tė uritura. Rreth 40 prej tyre iu vėrsulen barit duke e shtyrė atė tė binte nga njė shkėmb i lartė. Stobbs i mbijetoi rėnies, por vdiq kur motori ra pas saj poshtė dhe pikėrisht mbi tė.28. Brian Wells
Vdekje nga varėsja

Mė 28 gusht 2003, shpėrndarėsi i picave Brian Wells u pėrpoq tė grabiste njė bankė me njė armė artizanale nė formė kallami. Kur e kapi policia ai tha se atė e kishin detyruar ta bėnte njė gjė tė tillė dhe se nė qafė kishte njė varėse bombė. Bomba plasi pėrpara se policia tė mund ta ēaktivizonte atė.29. Steve Irwin
Vdekje nga peshku

Nė vitin 2006, eksperti i jetės sė egėr dhe personaliteti televiziv Steve Irwin apo siē quhej ndryshe "Crocodile Hunter", vdiq kur njė thumb i njė peshku iu ngul nė zemėr, ndėrsa ai po filmonte dokumentarit "Krijesat mė tė rrezikshme tė Oqeanit".30. Mariesa Weber
Vdekje nga rafti i librave

Familja e Mariesa Weber kishte denoncuar pėr humbjen e saj rreth dy javė pėrpara se ta gjenin nė dhomėn e gjumit tė saj, vėnė pėrfund nga rafti i librave. "Unė kam fjetur nė tė njėjtėn shtėpi me tė prej 11 ditėsh dhe ku s'e kam kėrkuar, dhe e gjej kėtu nė dhomėn e gjumit tė vdekur", tha mė pas nėna e saj.