Receta Gatimi

Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 23
  1. #1
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Ky ketu eshte i imi! FOTOT JANE EKUIVAKLENTE TE MARRA NGA INTERNETI!


    #Processor:Intel Core 2 Duo E6600, 2.4GHz, 1066 FSB 4MB Cache
    Cooler: COOLING Freezer 7 Pro 92mm CPU Cooler
    Procesori eshte me shpejtesi te rregullueshme deri 2 X 4.0 GHZ

    #Motherboard: P5W DH DeluxeWiFi-AP socket 775 (i komanduar ne distance me pult)

    #Graphics Card: EVGA 320-P2-N811-AR GeForce 8800GTS 320MB 320-bit GDDR3 PCI Express x16 HDCP Video Card with DX 10 SUPPORT

    #RAM:2 x 1GB XMS2 DOMINATOR DDR2 800 MHzCorsair

    #CD / DVD Burners (RW Drives): SONY Black 16X DVD+R 8X DVD+RW 8X DVD+R DL 16X DVD-R 6X DVD-RW 5X DVD-RAM 16X DVD-ROM 48X CD-R 24X CD-RW 40X CD-ROM IDE DVD Burner

    #Hard Drive: 320 GB(primary)+ 320GB (secondary) Seagate Barracuda 7200.10 (Perpendicular Recording) ST3320620A 320GB 7200 RPM 16MB Cache IDE Ultra ATA100 Hard Drive

    #MONITOR:ViewSonic X Series VX922 Black-Silver 19" 2ms DVI LCD Monitor 270 cd/m2 650:1

    #KIT: Logitech ergonomics WIRELESS

    #CASE: COOLER MASTER Centurion 532 RC-532-SKN1
    Black Aluminum bezel

    #PSU:Antec NeoPower NeoHE 550 W e integruar

    #WEB CAM: Logitech

    #Card reader: 32 in 1

    #MODEM: 56 kbs









  2. #2
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    sir_tiger! Nuk po e fus PC time se ti e di c'fare kam une ke puna! Nese duan ta dine te tjeret boni nje zile!
    Meqe ra llafi! PC-ja jote ta hiqka trunin me keto parametra!

  3. #3
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    hehe ti ke nja 8 mer dak! Mi nderron si mreti grate! ate qe ke per vete ( serverin) e ke shume te mire! AMD deri tani eshte me forte se inteli!


    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga daku323\";p=\"10285
    sir_tiger! Nuk po e fus PC time se ti e di c'fare kam une ke puna! Nese duan ta dine te tjeret boni nje zile!
    Meqe ra llafi! PC-ja jote ta hiqka trunin me keto parametra!

  4. #4
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Ja dhe i mi blere para 3 vjetesh shtuar vetem hardisk dhe ram



    #Marka: SONY VAIO

    #Familja: DESKTOP

    #Processor:Intel Pentium 4 Shpejtesia 3.2 GHz

    #Motherboard: Intel

    #Graphics Card: Ati 256 Mb + Remote + Tv card

    #RAM:2 x 512 MB DDR + 1 GB DDR

    #CD / DVD : SONY + 1 qe kam zevendesuar une Double Layer duke heq njerin

    #Hard Drive: 160 GB(primary)+ 320GB (secondary) Seagate Barracuda 7200

    #MONITOR: Sony 19"

    Mouse: Logitech WIRELESS

    #WEB CAM: Creative Live

    #Card reader: 32 in 1

    #MODEM: 56 kbs

    #Kasa: Creative 2 sat + sub


  5. #5
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Athinė, Greqi
    Postime
    548
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    10

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    sir_tiger.

    I mire ai pc yt por po te kishe ndonje motherboard me te mire do ishte xham fare. Ndonje MSI psh. Nejse ta gezosh dhe pune e mbare. Ishte ndonje oferte apo e ndertove vete?


    ReniX. Ai i yti mbahet mire por ai i imi po ben nja 6 vjet dhe nuk ia vlen ta sjell ketu. lol


    Gjithe te mirat.

    ns

  6. #6
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Faleminderit! vete e ndertova(jo montimin) une sugjerova pjeset montimi u be ne USA! Por, P5W DH deluxe eshte nje nga bordet me te mire per overcloking ! ( pa folur per sli) ! Mua nuk me pelqejne Nividia chipsets ( nxehen), po. gjithesesi tani per tani on the top kemi: ASUS, Abit, and Gigabyte te cilet po hedhin ne treg te paret chipsetin X38! MSI ben borde te mira, po jane te shtrenjte, dhe punojne ne temperatura pak me te larta se prodhuesit qe thashe me lart!

    Friendly
    SIR_TIGER

  7. #7
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel\";p=\"10289
    sir_tiger.

    I mire ai pc yt por po te kishe ndonje motherboard me te mire do ishte xham fare. Ndonje MSI psh. Nejse ta gezosh dhe pune e mbare. Ishte ndonje oferte apo e ndertove vete?


    ReniX. Ai i yti mbahet mire por ai i imi po ben nja 6 vjet dhe nuk ia vlen ta sjell ketu. lol


    Gjithe te mirat.

    ns

    Peniel! Nuk te njoh dhe nuk e di se me cfare merresh! sir_tiger-in e njoh dhe mund te them se eshte me te vertete ekspert ne kete fushe saqe neper forumet e huaja e pyesin shume per probleme te ndryshme!
    Respekte Daku!

  8. #8
    I/e Perjashtuar Maska e Altin111
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Postime
    2,516
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Keshtu e ka nje drejtor tek un 1600 $



    PCMag reviews the Sony VAIO VGC-LS1 Media Center PC. Just a quick refresher, this PC/TV features a 19-inch 1680 x 1050 display, an Intel Core Duo processor, 2GB of memory, 250GB HDD, analog TV tuner, DVR capabilities, 802.11 a/b/g Wi-Fi, and a DVD burner. Here's the verdict:
    With its gorgeous widescreen monitor, this all-in-one desktop may look like a 19-inch LCD HDTV, but it is so much more: It's a Media Center PC that even my wife wouldn't throw out of the bedroom. If it weren't for a couple of glitches, I'd call it the perfect all-in-one PC

  9. #9
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Athinė, Greqi
    Postime
    548
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    10

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Mos bej keshtu se nuk eshte edhe ndonje gje e madhe ai PC. Me aq leke merr nje ultra. E merr gjithe pallatin nen sqetull dhe del xhiro.


    daku323. E besoj se mund te jete ekspert dhe urime per kete. Dhe nje eksperti i beson per gjera te tilla. Ai qe me sugjeroi MSI permenda me lart eshte ekspert. Ka nje eksperience shume te gjate. PC e vjeter e kam prej tij dhe nuk ka pesuar asgje deri tani. E kam ngarkuar dy faqe programe. Ecen ngadale por mbahet akoma kur shoket e tij jane djegur dhe hedhur ne plehra.


    sir_tiger, urime per pozicionin tend.





    ns

  10. #10
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Faleminderit per urimin Peniel! Po pse? Cfare pozicioni se se kuptova
    Daku323 me tha shume fjale te mira dhe faleminderit! Por une jam vetem amator ne kete fushe, hardwari eshte vetem nje hobi per mua! Une jam ing. kimist dhe fusha ime eshte pak e ndryshme nga kjo , megjithese e pranoj se elektronika me pelqen shume dhe me pelqen shume te lexoj rreth kesaj fushe!
    Per sa i perket cdo temes qe po flisnim ka shume marka dhe tipe te cilet jane te mire ne fushat ne te cilat operojne! Pa dyshim MSI eshte nje nga me temiret ne prodhimin e motherboard-ve! ! E rendesishme per mendimin tim eshte te arrish te besh diferencen mes asaj cka eshte e nevojshme dhe asaj qe eshte luks!Psh: nese do te t'u hidhnim nje sy ketyre performancave do te shihnim se ndryshimi eshte i madh ne para po puna afersisht e njejte! Po marr ate cka une kam dhe cfare mund te kisha nese do te isha pak si shume me i forte ne buxhet! Po u referohem pjeseve te rendesisheme se te tjerat jane opsionale!

    Te rendesishme per nje desktop jane:
    Procesori (dihet pse)
    Rami (dihet pse)
    Karta grafike (dihet pse)
    Kasa se bashku me psu pa te cilat nje desktop me parametra te mire do te ishte i varfer per aresye se ne kartat grafike me rezolucion te larte sasia e nxehtesise qe clirohet eshte madhe) , ndersa pSu nevoitet per nje stabilitet sa me te mire te tensionit ne menyre qe performanca te mbetet sa me e larte dhe te evitohen problem te cilat do te ndodhnin nese psu do te ishte e barabarte ose me e vogel se konsumi i nevojshem (per kete ka dhe llogaritje online per te cilat mund t'u jap informacion)

    1.
    #Processor:Intel Core 2 Duo E6600, 2.4GHz, 1066 FSB 4MB Cache (190 euro)
    Cooler: COOLING Freezer 7 Pro 92mm CPU Cooler (35 euro)
    #Motherboard: P5W DH DeluxeWiFi-AP socket 775 with 1066 FSB (180 euro)
    #Graphics Card: EVGA 320-P2-N811-AR GeForce 8800GTS 320MB 320-bit GDDR3 PCI Express x16 HDCP (265 euro)
    #RAM:2 x 1GB XMS2 DOMINATOR DDR2 800 MHzCorsair (140 euro)
    #MONITOR:ViewSonic X Series VX922 Black-Silver 19" 2ms DVI LCD Monitor 270 cd/m2 650:1 (280 euro)
    #CASE: COOLER MASTER Centurion 532 RC-532-SKN1 (70 euro)
    #Psu; Antec Neohe 550w (100 euro)
    Total= 1260 EURO

    VS:

    2.
    #Processor:Intel Core Quad EXTREME QX6850, 3.0 GHz, (1050 euro)
    Cooler: WATTER COOLED (100 euro)
    #Motherboard: GIGABYTE X38 CHIPSET! (250 euro)
    #Graphics Card(GPU): EVGA 8800 Ultra 768MB GDDR3 Ne sli (x2) (650 +650 euro =1300 euro)
    #RAM:2 x 2GB XMS2 DOMINATOR DDR2 1066 MHz Corsair (3-3-3-5) (200 euro)
    #MONITOR: SONY 2 ms 32" (1200 euro)
    #CASE: Tj10 (300euro)
    #PSUc e Pc cooling 1000 watt! (300 euro)
    Total! 4700 euro

    -----> Ne te paren kam ruajtur raportin 1:1 mes Mobo (1066 Mhz fsb & Cpu 1066 fsb MHZ ne menyre qe ta shfrytezoja 100%)
    Per ram nuk mu duk shume e nevojshme kjo dhe qendrova ne 800 MHZ
    Monitori eshte pershtatur per te shfrytezuar deri ne 100% supportin e kartes grafike e cila punon ne menyre te shkelqyer ne rezolucionet mbi mesatare dhe supporton DX10!
    Kasa eshte dhe psu jane zgjedhur saktesisht per te suportuar gjithmone ne raport sa me te mire Cpu, Mobo dhe GPU!

    -----> E dyta eshte performanca (e shfrytezueshme) me e madhe e arritur sot per sot per nje desktop per perdorim personal! e them kete se mund te shtohen te tjere aksesore dhe mund te ngrihet niveli i bazes si psh ngritje rami, multi processore etj. po keto nuk jane per perdorim shtepiak! Quhen "The ultimate Dream gaming computer systems" me Nitro cooling, 4 karta grafike dhe deri ne to 8 processors me 46 Gigabyte RAM. Enderr apo jo!?

    Gjithesesi, sic e shikoni eshte nje bombe qe vlen sa nje mal me para! A ia vlen? Kjo duhet diskutuar!

    Shpejtesia : Nuk ka ku te shkoje me basic 12GHz overclocked edhe 16 GHz! ( a duhet?)

    Mother board: X38 i mrekullueshem! Ama 75 Euro me i shtrenjte se 680i dhe P35 te cilet quhen akoma gjenerata e fundit dhe diferencat mes tyre jane te paperfillshme nese nuk rigjeneron te gjithe pjeset kryesore!

    Ftohesi: Kam perdorur nje ftohes te mire me uje sepse dy karta 8800 ultra ne sli mund te cojne temp e cases deri ne 70 grade celcius dhe procesori do ta kishte jeten jo me te gjate se 30 sekonda ne ate temperature! (ia vlen per mendimin tim)

    Ram: 4 Giga (8 giga jane hedhje e kote e parave sepse nuk do te hynin ne pune asnjehere)

    Monitori eshte 32 inch [per aresye se asnje nga ato karta grafike nuk do te jepte me te miren e vet ne rezolucione te zakonshme, do te mbeteshin te pa shfrytezuara]

    Lind pyetja: A do te rrinte njeri para nje monitori 32 inch duke luajtur lojra apo duke punuar ne 3D, fotoshop e ku di une dhe mbi te gjitha duke shpenzuar nje mal me para kur mund ta beje kete me gjysmen e cmimit (ose dhe me me pak) duke perdorur nje marke me te njejtat parametra ( qe kushton me pak), nje karte grafike dhe nje monitor me te vogel? Une them qe po! Prandaj mendoj se duhen zgjedhur parametra te cilet ne rradhe te pare duhet te jene me te nevojshmit, ne rradhe te dyte me te perdorshmit, dhe ne rradhe te trete me te miret!
    Ky eshte mendimi im te pakten!

    Me shume respekt
    Sir_Tiger

  11. #11
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Athinė, Greqi
    Postime
    548
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    10

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Pershendetje sir_tiger.

    Per pozicionin tend e kisha fjalen per ate qe daku tha per ty. Pra qe ke nje emer te mire nder forumet e informatikes.



    Ata Pc ia vlejne megjithese i dyti ka me te vertete leke te hedhura kot ne monitor kryesisht. Cmimi ngrihet me kete dhe nese do nje ekran te tille kaq te madh, shko bli nje LCD TV. Kushton me pak se sa ai monitori 32" i Sony. Une kam LCD 32" TV dhe e kam provuar PC atje. Ia vlen me te vertete sepse qartesia e figures eshte me e madhe dhe sidomos kur shikon DVD akoma dhe VCD. Per 3D, lojra etj ia vlen me te vertete sepse kam disa shoke qe kane provuar dhe kane ngelur jashte mase te kenaqur dhe sidomos ne lojra. Kur ke full High Definition pra 1080 akoma me mire.

    Per Asus motherboard nuk do e vija doren ne xhep fare. Nje miku im qe eshte teknik PC, nuk me ka keshilluar asnjehere Asus por vetem MSI dhe Gigabyte. Asus me sa me ka thene ai nuk e nxjerr fuqine e procesorit ashtu sic duhet. Gjithmone ka qene problematike si motherboard dhe ai nuk i preferon aspak dhe sa here qe bleresi ka preferuar nje motherboard te tille, me pas ka pasur probleme dhe eshte detyruar te nderroje motherboard. Kaq.



    ns

  12. #12
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Gjeja qe duhet pare tani kur merr nje pc eshte vetem BUS i skedes meme. Ketu ka ngel cik problemi qe spo rritet ne porcion me RAM apo me HD.

    Per monitorin, une qe kaloj kohen me te madhe para pc. do te isha rehat mbi nje 19'' , sesa mbi nje 32''. Nqs e merr pc per argetim, per lojra po per te pare filma eshte eshte ok ky i dyti.


  13. #13
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel\";p=\"10436
    Pershendetje sir_tiger.

    Per pozicionin tend e kisha fjalen per ate qe daku tha per ty. Pra qe ke nje emer te mire nder forumet e matematikes.ns
    hehe mire mire!

    Po une nuk thashe qe MSI ben borde te dobet! Une thashe qe per momentin Asusi eshte me mire ne treg dhe sidomos me:
    ASUS Striker Extreme LGA 775 NVIDIA nForce 680i SLI ATX The Ultimate Gaming Motherboard
    ASUS Blitz Extreme LGA 775 Intel P35 ATX Intel Motherboard
    ASUS P5K3 DELUXE/WIFI-AP LGA 775 Intel P35 ATX Intel Motherboard
    ASUS P5N32-E SLI LGA 775 NVIDIA nForce 680i SLI ATX

    te cilet ne krahasim me:
    MSI P6N Diamond LGA 775 NVIDIA nForce 680i SLI ATX
    MSI P6N SLI Platinum LGA 775 NVIDIA nForce 650i SLI ATX
    MSI P35D3 Platinum LGA 775 Intel P35 ATX
    MSI P35 Platinum LGA 775 Intel P35 ATX

    jane shume me te mire! Por gjithesesi une do ta krahasoja me luften e perjeteshme Intel_Amd! Une jam fans i Intelit por Amd ka qene perpara deri me tani! Po qe kur Inteli nxorri ne pah fuqine e vertete te procesorit me teknologjine core2 duo atehere inteli hodhi nje hap te madh perpara. Amd sapo lancoi "barcelona processors" po te cilet jane akoma prapa Core 2 Duo nga Intel (pa folur ketu per Quad core)

    Gjithesesi gjykimi (nese nevoitet) duhet bere me i thelle nga sa thame se me pare duhen shtruar shume pyetje! Lojra,Overckloking, etj!

    Miqesisht!
    SIR_TIGER

  14. #14
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Athinė, Greqi
    Postime
    548
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    10

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Per mendimin tim AMD ka perdorur gjithmone overlocking se perndryshe nuk shpjegohet ecja perpara gjithe keto vite dhe nxehja e tmerrshme qe pesonte AMD.


    Sa per Asus sic e thashe nuk i ze bese shume megjithese kisha nje pershtypje te mire per te.



    Shendet.






    ns

  15. #15
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel\";p=\"10487
    Per mendimin tim AMD ka perdorur gjithmone overlocking se perndryshe nuk shpjegohet ecja perpara gjithe keto vite dhe nxehja e tmerrshme qe pesonte AMD.

    Sa per Asus sic e thashe nuk i ze bese shume megjithese kisha nje pershtypje te mire per te.


    Shendet.


    ns

    Jo shoku gabim! overkloku behet, jo nga firma,por nga ata qe e kane ne perdorim! Gjithesesi ky eshte tjeter diskutim!

    Ketu po te jap nje krahasim mes 3 mobove: Asus, Foxon dhe Msi sa per te krijuar nje ide!http://www.tweaktown.com/articles/96...onn/index.html

    Ne chipset 965 Msi ka qene e forte por rezultati prape eshte ne favor te Asus (fq 16)! Me kalimin ne chipset 975 Asusi eshte forcuar akoma me teper, kundrejt MSI! (shembulli eshte P5W DH deluxe) Gjithesesi une prap them se Msi ben borde nga me te miret!

    Tung!

  16. #16
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Athinė, Greqi
    Postime
    548
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    10

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Atėhere gabohem unė pėr AMD. Atėhere si shpjegohet nxehja e procesorit dhe domosdoshmėria e sistemit tė ftohjes? Nėse do tė kishe njė PC pa njė sistem tė mirė ftohjeje, atėhere procesori kishte mbaruar, ishte djegur. Firma e AMD mund tė mos e kishte deklaruar kurrė por besoj se ishte e njohur kjo gjė pėr tė gjithė ata qė pėrdornin AMD. Ky tė paktėn ėshtė mendimi im personal. Tė gjithė procesorėt kishin dhe kanė mundėsinė tė nxjerrin mė tepėr se sa ne na jepet tė njohim dhe tė gjithė e dimė shumė mirė kėtė. Kėshtu pra tė gjithė procesorėt nė bazė tė njė marrėveshjeje mbyllen nė njė shpejtėsi tė caktuar qė tė kenė mundėsinė tė punojnė pa problem.

    Tani nėse dikush do na ndriēonte pėr AMD do ishte njė ndihmė sepse do kuptonim mė tepėr pėr kėtė procesor. Unė thjesht di se ky procesor ishte mė i lehtė pėr overlocking ndaj edhe shumica e atyre qė merreshin me lojra e pėrdornin. Kaq pėr kėtė.



    Sa pėr motherboard, e vetmja gjė qė nuk mė ka pėlqyer tek MSI ka qenė sasia qė ofron tek motherboard qė prodhon. Nuk kam parė tani se ēfarė ofron por duke parė krahasimet me Assus dhe Foxconn tek faqja qė solle, ishin shumė pak. Kur shkova tė shikoj njė ofertė me MSI, u habita. Njė motherboard tė jepte lidhje SLI por kishe shpejtėsi tė kufizuar tek memorja dhe PCI ishin e shumta dy. Tjetra tė jepte mė shumė PCI dhe shpejtėsi deri nė 1066 Mhz tek memorja por jo SLI. Gjėja e dytė qė mė ka habitur ka qenė motherboard i Assus. Deluxe kėtu shitet (nėse e mbaj mend mirė) shumė lirė nė krahasim me disa tė tjera po tė Assus. Kur pyeta nė njė dyqan qė kishte shumicėn e motherboard nga Assus qė pse motherboard i Assus qė mbahet si mė i miri shitet kaq lirė, ata mė dhanė njė pėrgjigje tė thatė duke mė thėnė qė ky ėshtė ēmimi i vendosur nga Assus. Duke kėmbėngulur mė tepėr fillonin dhe mė tregonin tė mirat qė ofronte motherboardi i Assus duke mė treguar disa karakteristika kur e krahasoja me njė motherboard tjetėr.

    Nuk e di nga anėt tuaja, por kėtu nė Athinė dyqanet e mėdhenj tė pc, punojnė dhe mbahen me lekėt qė ju jep si shpėrblim firma qė prodhon motherboard dhe sė cilės i bėjnė mė tepėr reklamė dhe shitje mė tė mėdha. Kėshtu, nga njė dyqan nė tjetrin shikon ndryshime. Njėri punon mė tepėr me Assus, tjetri me Gigabyte etj etj. Miku im qė ėshtė teknik pc, ėshtė i interesuar qė tė mos ketė shumė kokėēarje nga klientėt e tij. Dmth nuk do qė klienti ti zėrė derėn ēdo minutė ashtu siē ndodh edhe nė dyqane tė tjera. Kėshtu qė ai di fare mirė nga kėto dhe nėse dikush do qė tė shkojė dhe tė blejė prej tij, ai do ti japė pc mė tė mirė qė mund ti japė brenda ēmimit qė ai kėrkon. Ka shumė pjesė tė mira qė qarkullojnė por jo tė gjitha mund tė shkojnė dhe tė funksionojnė ashtu siē duhet me njėra tjetrėn. Ai mė ka folur pėr Assus dhe mė ka thėnė qė tė gjitha motherboard e Assus janė me fiksime. Ndoshta do qeshin por kjo ėshtė e vėrteta. Asnjėherė nuk je i sigurt se sa mund tė nxjerrė fuqinė e procesorit ashtu siē duhet. Pėr mendimin tim nėse MSI do nxirrte njė lloj motherboardi si tė Assus, kam pėrshtypjen se do tė funksiononte si Assus. Ndoshta ata diēka dinė dhe ndaj nuk nxjerrin dhe japin aq shumė nė njė motherboard. U zgjata shumė.


    Ju uroj ēdo tė mirė.

    ns

  17. #17
    i/e rregjistruar 10% Maska e sir_tiger
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    24
    Reputacioni
    0

    Re: Cili eshte kompjuteri qe ju zoteroni? Parametra e foto!

    Une nuk jam specialist por di te them qe procesoret kane ftohesit e tyre ne momentin qe dalin nga fabrika! Ftohesit jane te llogaritur te ruajne temperaturat optimale per ngarkesen e llogaritur te procesorit! Por nese do te do te kryhej nje rritje e fuqise se procesorit [ose overclock (OC)] atehere do te duhej nje support me I madh, si nga ftohesi, motherboardi,rami etj! Psh: nese do te merrnim nje shembull ku te rrisnim shpejtesine e nje procesori core 2 duo nga 2.4 ghz ne 3.0 ghz per core (plotesisht e mundshme madje mund te shkohet deri ne 4.0 GHZ per core) atehere do te na nevoitej nje MB me opsione qe lejojne OC po ashtu dhe nje ram me cilesi te larte! Me OC nga 2.4 ne 3.0GHZ per core atehere ne kemi nje processor I cili nuk kushton dhe aq aq, po qe ka shpejtesi me te sa “kusheriri” I tij qe kushton 4 here me shume! Cdo e mire ka nje te keqe: Nga OC shpejtesia e procesorit rritet shume, por jetegjatesia e tij shkurtohet nga 30%-50%
    Per sa I perket motherboardve ata jane zemra e cdo kompjuteri! Nese ne do te kishim nje motherboard te varfer ne opsione BIOS, ose pa mundesi per OC atehere as procesori me I OC-shem dhe as rami me cilesi te larte nuk do te mundnin te na jepnin asnje lloj performance te pelqyeshme!
    Nga chipseti madherboardet ndahen ne kategori te ndryshme sipas nevojave te perdoruesve. Nese klienti kishte si drejtim primar lojrat, atehere u sugjerohet te perdorin MB me chipset nForce (system sli) te cilet prodhohen nga nVidia! Inteli nuk suporton Sli! Nese komjputeri nuk do te kishte drejtim primar lojrat atehere une do te rrija larg chipseteve Nvidia !
    Ja nje krahasim per te kuptuar rendesine e nje madherbordi se bashku me procesorin:

    INTEL, nVIDIA dhe AMD jane prodhuesit primare per chipsetet e MB keshtu qe kjo mund ti jape pergjigje pyetjes tende pse disa MB perdorin sli dhe disa jo! Pra, varet nga kontratat qe kane keto kompani me kompanite prodhese te MB!
    Diferencat Midis ASUS, Foxconn, dhe Msi jane aq te vogla sa te krahasosh dy vrapues ne garen e 100 m. Diferenca nga vendi I pare ne te dytin 0.5 sec. e madhe apo e vogel?
    Po ashtu versioni deluxe nuk perfaqeson te gjithe motherboardet ASUS. Deluxe perfaqeson eliten e cdo tipi, Psh. P5B deluxe, P5W DH deluxe, P5K deluxe, P5k3 deluxe etj! Duhet pare emertimi perpara! P5W Dh deluxe eshte nje motherboard me nje BIOS shume te pasur me opsione dhe nje OC I shkelqyer! Kohet e fundit jane lancuar Tipet e fundit te ASUS me support FSB 1333/1066/800 mhz te cilet po bejne epoke ne fushen e OC: si psh: ASUS BLITZ EXTREME, P5K3 DELUXE, STRICKER EXTREME! Te gjithe keta borde suportojne teknologjine e re 45nm te procesoreve!

    …………………..
    Tung
    Sir_Tiger

  18. #18
    i/e rregjistruar Maska e muhametl
    Anėtarėsimi
    Jul 2013
    Postime
    3
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga sir_tiger Lexo postimin
    Faleminderit per urimin Peniel! Po pse? Cfare pozicioni se se kuptova
    Daku323 me tha shume fjale te mira dhe faleminderit! Por une jam vetem amator ne kete fushe, hardwari eshte vetem nje hobi per mua! Une jam ing. kimist dhe fusha ime eshte pak e ndryshme nga kjo , megjithese e pranoj se elektronika me pelqen shume dhe me pelqen shume te lexoj rreth kesaj fushe!
    Per sa i perket cdo temes qe po flisnim ka shume marka dhe tipe te cilet jane te mire ne fushat ne te cilat operojne! Pa dyshim MSI eshte nje nga me temiret ne prodhimin e motherboard-ve! ! E rendesishme per mendimin tim eshte te arrish te besh diferencen mes asaj cka eshte e nevojshme dhe asaj qe eshte luks!Psh: nese do te t'u hidhnim nje sy ketyre performancave do te shihnim se ndryshimi eshte i madh ne para po puna afersisht e njejte! Po marr ate cka une kam dhe cfare mund te kisha nese do te isha pak si shume me i forte ne buxhet! Po u referohem pjeseve te rendesisheme se te tjerat jane opsionale!

    Te rendesishme per nje desktop jane:
    Procesori (dihet pse)
    Rami (dihet pse)
    Karta grafike (dihet pse)
    Kasa se bashku me psu pa te cilat nje desktop me parametra te mire do te ishte i varfer per aresye se ne kartat grafike me rezolucion te larte sasia e nxehtesise qe clirohet eshte madhe) , ndersa pSu nevoitet per nje stabilitet sa me te mire te tensionit ne menyre qe performanca te mbetet sa me e larte dhe te evitohen problem te cilat do te ndodhnin nese psu do te ishte e barabarte ose me e vogel se konsumi i nevojshem (per kete ka dhe llogaritje online per te cilat mund t'u jap informacion)

    1.
    #Processor:Intel Core 2 Duo E6600, 2.4GHz, 1066 FSB 4MB Cache (190 euro)
    Cooler: COOLING Freezer 7 Pro 92mm CPU Cooler (35 euro)
    #Motherboard: P5W DH DeluxeWiFi-AP socket 775 with 1066 FSB (180 euro)
    #Graphics Card: EVGA 320-P2-N811-AR GeForce 8800GTS 320MB 320-bit GDDR3 PCI Express x16 HDCP (265 euro)
    #RAM:2 x 1GB XMS2 DOMINATOR DDR2 800 MHzCorsair (140 euro)
    #MONITOR:ViewSonic X Series VX922 Black-Silver 19" 2ms DVI LCD Monitor 270 cd/m2 650:1 (280 euro)
    #CASE: COOLER MASTER Centurion 532 RC-532-SKN1 (70 euro)
    #Psu; Antec Neohe 550w (100 euro)
    Total= 1260 EURO

    VS:

    2.
    #Processor:Intel Core Quad EXTREME QX6850, 3.0 GHz, (1050 euro)
    Cooler: WATTER COOLED (100 euro)
    #Motherboard: GIGABYTE X38 CHIPSET! (250 euro)
    #Graphics Card(GPU): EVGA 8800 Ultra 768MB GDDR3 Ne sli (x2) (650 +650 euro =1300 euro)
    #RAM:2 x 2GB XMS2 DOMINATOR DDR2 1066 MHz Corsair (3-3-3-5) (200 euro)
    #MONITOR: SONY 2 ms 32" (1200 euro)
    #CASE: Tj10 (300euro)
    #PSUc e Pc cooling 1000 watt! (300 euro)
    Total! 4700 euro

    -----> Ne te paren kam ruajtur raportin 1:1 mes Mobo (1066 Mhz fsb & Cpu 1066 fsb MHZ ne menyre qe ta shfrytezoja 100%)
    Per ram nuk mu duk shume e nevojshme kjo dhe qendrova ne 800 MHZ
    Monitori eshte pershtatur per te shfrytezuar deri ne 100% supportin e kartes grafike e cila punon ne menyre te shkelqyer ne rezolucionet mbi mesatare dhe supporton DX10!
    Kasa eshte dhe psu jane zgjedhur saktesisht per te suportuar gjithmone ne raport sa me te mire Cpu, Mobo dhe GPU!

    -----> E dyta eshte performanca (e shfrytezueshme) me e madhe e arritur sot per sot per nje desktop per perdorim personal! e them kete se mund te shtohen te tjere aksesore dhe mund te ngrihet niveli i bazes si psh ngritje rami, multi processore etj. po keto nuk jane per perdorim shtepiak! Quhen "The ultimate Dream gaming computer systems" me Nitro cooling, 4 karta grafike dhe deri ne to 8 processors me 46 Gigabyte RAM. Enderr apo jo!?

    Gjithesesi, sic e shikoni eshte nje bombe qe vlen sa nje mal me para! A ia vlen? Kjo duhet diskutuar!

    Shpejtesia : Nuk ka ku te shkoje me basic 12GHz overclocked edhe 16 GHz! ( a duhet?)

    Mother board: X38 i mrekullueshem! Ama 75 Euro me i shtrenjte se 680i dhe P35 te cilet quhen akoma gjenerata e fundit dhe diferencat mes tyre jane te paperfillshme nese nuk rigjeneron te gjithe pjeset kryesore!

    Ftohesi: Kam perdorur nje ftohes te mire me uje sepse dy karta 8800 ultra ne sli mund te cojne temp e cases deri ne 70 grade celcius dhe procesori do ta kishte jeten jo me te gjate se 30 sekonda ne ate temperature! (ia vlen per mendimin tim)

    Ram: 4 Giga (8 giga jane hedhje e kote e parave sepse nuk do te hynin ne pune asnjehere)

    Monitori eshte 32 inch [per aresye se asnje nga ato karta grafike nuk do te jepte me te miren e vet ne rezolucione te zakonshme, do te mbeteshin te pa shfrytezuara]

    Lind pyetja: A do te rrinte njeri para nje monitori 32 inch duke luajtur lojra apo duke punuar ne 3D, fotoshop e ku di une dhe mbi te gjitha duke shpenzuar nje mal me para kur mund ta beje kete me gjysmen e cmimit (ose dhe me me pak) duke perdorur nje marke me te njejtat parametra ( qe kushton me pak), nje karte grafike dhe nje monitor me te vogel? Une them qe po! Prandaj mendoj se duhen zgjedhur parametra te cilet ne rradhe te pare duhet te jene me te nevojshmit, ne rradhe te dyte me te perdorshmit, dhe ne rradhe te trete me te miret!
    Ky eshte mendimi im te pakten!

    Me shume respekt
    Sir_Tiger
    Pershendetje, vllai ato sygjerimet e tua me duken paska te teperta sepse me ato qe pash me mir eshte nje i7 3770k quad core qe kushton 250 dhe me 800 euro ben nje super pc po ti blesh pjese pjese dhe ti montosh vete dhe jo 4700, 1260 euro apo 1050 vetem procesori...
    A nuk te duket si shume??


    Sepse te gjithe gamerat perdorin i7 3770 ose amd fx 8350 qe eshte 8 core.
    Une mendoj se AMD eshte me e mira dhe se gjenerata e re e console po perdor 8 core dhe jo me 4 core.

    Sa per Motherboard te mire, njeshi eshte Asusi. Mund ta shikosh MBO e re qe ka hedhur tani.
    Kurse sa per ate Gpu, shume pak e perdorin. Kane dale shume seri te ndryshme prej Nvidias apo Radeonit.
    Tani me shume perdorin ose ati radeon 7870, 7900 series ose gtx 560, gtx 650 e siper.
    Mund te futen ne youtube dhe te shkruash ate gpu dhe do e shikosh se lojrat e fundit do ti luaj me ngecje.

    Une kam montuar vete nje super pc me 965 dollare dhe mbase do shtyej nja 10-15 vjet me te dhe pastaj do me duhet ti bej ndonje upgrate

    CPU: AMD FX-8350 4.0GHz 8-Core
    CPU Cooler: Cooler Master V8 69.7 CFM Rifle Bearing
    Motherboard: Gigabyte GA-990FXA-UD3 ATX AM3+
    Video Card: EVGA GeForce GTX 680 4GB
    Case: NZXT Source 210 (White) ATX Mid Tower
    Power Supply: Corsair 750W ATX12V / EPS12V

    jpeg.jpg
    Redaktuar pėr herė tė fundit nga muhametl; 03-07-2013 mė 12:53 AM.

  19. #19
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Pershendetje Muhamed, ju ftoj te prezantoheni me pare!


    Persa i perket temes, besoj se ne ato kohe aq kushtoni proēesoret! nese nuk e vure re, tema i perket vitit 2007


    ēfare skede video rekomandon rreth 2GB?

  20. #20
    i/e rregjistruar Maska e muhametl
    Anėtarėsimi
    Jul 2013
    Postime
    3
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Pershendetje Muhamed, ju ftoj te prezantoheni me pare!


    Persa i perket temes, besoj se ne ato kohe aq kushtoni proēesoret! nese nuk e vure re, tema i perket vitit 2007


    ēfare skede video rekomandon rreth 2GB?
    Kjo varet nga buxheti qe ke, une do te te keshilloja kte http://www.amazon.com/dp/B00AWKYB1M/?tag=pcpapi-20
    dhe kur te duash mund ti besh overclocking deri ne 1050mhz pra 1 ghz dhe mund ti luash te gjitha lojrat e fundit me 70 deri 80 FPS

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Cili eshte vesi yt me i keq?
    Nga medlina nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 14-12-2013, 09:22 PM
  2. Cili eshte Talenti juaj?
    Nga gjendar nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 27-02-2013, 09:26 AM
  3. Cili eshte vesi yt me i keq ?
    Nga Lirenti nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 63
    Postimi i Fundit: 15-04-2012, 04:22 PM
  4. Si tė gjej nėse kompjuteri juaj ėshtė mashkull ose femėr
    Nga mOrtaja123 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 15-03-2012, 08:23 PM
  5. Eshte prishur kompjuteri!
    Nga bessy nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 16-02-2011, 04:53 PM