FIFA ka publikuar ranglistėn e pėrfaqėsueseve mė tė mira, listė qė ka nxjerrė nė piedestal kampionin e botės, Spanjėn, kurse Shqipėria ėshtė ngritur njė pozitė mė lartė, nė atė tė 70-tėn.
Spanja dhe Holanda nuk ėshtė befasi qė okupojnė pozitat njė respektivisht dy, por natyrisht se befasi ėshtė vendi i tretė, Brazili, qė ka tejkaluar Gjermaninė e cila ėshtė nė pozitėn e katėrt.

Shqipėria ėshtė ngjitur njė vend mė lart nė ranglistėn e FIFA-s, jo pėr shkak tė ndonjė progresi, por pėr shkak tė rėnies pėr dy vende tė Arabisė Saudite. Duhet pėrmendur edhe rėnia drastike e SHBA-ve prej pesė vendesh.