David Silva ėshtė heroi i Spanjės, pasi qė ka barazuar rezultatin nė momentet e fundit tė sfidės sė zhvilluar nė Meksikė pėr nderė tė 200 vjetorit tė pavarėsisė sė meksikanėve nga spanjollėt.

Meksika shfaqi paraqitje tejet tė mirė, por edhe spanjollėt nuk ishin tė motivuar, pėrkundėr faktit se luajtėn mė tė mirėt e globit. Javier ‘Chicharito’ Hernandez u pėrkujdes qė pas 15 minutash lojė Meksika tė kalonte nė epėrsi, pasi pa problem shėnoi nė duel njė nė njė me Iker Casillas.

Megjithatė, atėherė kur tė gjithė menduan se Meksika do tė shėnonte fitore jubilare dhe historike, kėtė nuk e bėri edhe David Silva, qė me njė goditje tė lehtė barazoi rezultatin pėr tė shokuar nikoqirėt.

Kjo paraqitje e kampionit tė botės nuk ėshtė aspak imnpresionuese, marrė parasysh faktin se pas tre javėsh Spanja fillon kualifikimet pėr Euro 2012 me sfidėn ndaj Liechtensteinit.