Receta gatimi!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 3 FillimiFillimi 123 I funditI fundit
Rezultatet nga 21 deri tek 40 prej 59
 1. #21
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Receta Gatimi

  Ka ndonje gje qe nuk te palqen tu byrazer?

 2. #22
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Paēe kembesh

  Kembet pastrohen, thyhen me hanxhar (sidomos kyqet) dhe vendosen ne uje te ftohte per 1-2 ore qe t'i largohet era karakteristike.

  Kembet e lara vendosen ne tenxhere me uje te ftohte dhe vihen te ziejne.
  Pasi te marrin vale, hiqet shkuma dhe vazhdon zierja ne zjarr te ngadalte duke shtuar qepe, karota, selino, piper te zi te vluar, dafine dhe kripe.

  Mundesisht qepa me pare te piqet ne pllake te sobes. Zierja vazhdon derisa mishi te shkeputet nga kocka, pastrohen mishrat, priten ne copa dhe lihen ne nje ane.

  Ne nje tenxhere ku kemi hedhur dhjame ose gjalpe, kaurdisen mishrat, shtohet lengu i tyre, lihen te marrin vale,
  hidhet pak spec djeges dhe gjate vendosjes ne pjate hidhen hudhra te shtypura me uthull dhe piper i zi.

  Paēja mund te perkatitet edhe e perzier me koke e kembe bashke. Ne kete rast behet edhe me e shijshme.

  Per 4-5 persona duhen:

  Leng kembesh 1 liter,
  kembe lope 2 cope,
  kembe te bagetive te imeta 10-12 cope,
  gjalpe 50g,
  spec djeges sipas deshires,
  kripe,
  piper,
  hudhra 4-5 thelpinj,
  uthull 2-3 luge gjelle,
  qepe 1 kokerr,
  karota 2-3 cope,
  selino 1 rrenje.

 3. #23
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Saltin boka romana..


  5 fileto vici nga 80 gr secila
  salce domatesh e marinuar 200 gr
  hudher 1 thelb
  vere e bardh 100gr
  gjalp 100gr
  sallator 60 gr
  ullinj 40gr
  djath kackavall 100gr
  vaj ulliri pak


  I marrim bifteket e rrahur me sater dhe i hapim me pellemben e dores i kriposim dhe i hedhim pa piper te bardhe,
  pastaj mariim sallatorin dhe e presim ne kubik te vegjel kurse djathin kackavall e presim ne ne nje trashesi sa nje cigare si nga gjatesia ashtu edhe nga gjeresia dhe me ullinjte ashtu veprojme i presim ne copa.

  Mbasi i kemi mbeshtjelle bifteket ne formen rrule i mbyllim me nga nje stika dente.....
  gjalpin pasi e hedhim ne tigan e leme sa te shkrij ne gaz te ulet dhe hedhim bifteket rrule i skuqip nga tegjitha anetdhe i shuajme me veren.

  I leme nja 10 min dhe shtojme salcen me hudhren i leme per 3 min dhe i servirim me pak djath kackavall.

  Ju befte mire

 4. #24
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Emaus boll se 100 Kg ka shku ai, edhe pacet i duhen!

  Bej shala me laken. Ti je njesh dhe flm per gjithe keto receta!

 5. #25
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Kam bere nje tave ne furre sot, te lepish gishtat

 6. #26
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Tave me cfare? Mos na e hiq trunin tani!

 7. #27
  i/e rregjistruar 20% Maska e LAKJA
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  TIRANE
  Postime
  164
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Saltin boka romana.. nuk kam provuar kurre.Do tabej
  Daku dhe ti nuk je keq 99 kg

 8. #28
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  O lake, ca eshte kjo gjeja? Kur ta besh jepi edhe shokut ta provoje!

  Une kam fillu dieten vllai tem!

 9. #29
  i/e rregjistruar 20% Maska e LAKJA
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  TIRANE
  Postime
  164
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Patjeter po ti je me diete keshtu u dogje

 10. #30
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Ah ere qelbesin i poshter!

 11. #31
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Do tua shkruaj nje dite tjeter kete taven qe bera sot, se spo gjej nja dy emra gjerash si u thone ne shqip

 12. #32

  Re: Receta gatimi!

  Un dua byrek me qep dhe mish

 13. #33
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Eskallop derri ose viēi nė tigan

  Pėr eskallop pėrdoret mish i butė derri ose viēi tė njomė.
  Tuli i mishit pritet nė drejtim tė kundėrt tė fijeve tė tij, rrihet, i hidhet kripė e piper, kalohet nė miell dhe skuqet nga tė dyja anėt nė yndyrė tė nxehtė.
  Copat pasi tė jenė skuqur, shuhen me verė, shtohet piper i shtypur, fletė dafine dhe kripė, mbulohen me kapak dhe lihen nė zjarr tė ngadalshėm 2-3 minuta.
  Sipas dėshirės mund tė shtohen domate tė grira hollė, tė cilat lihen dhe 5 minuta tė tjera derisa tė avullohet lagėshtira e tepėrt.
  Eskallopi shoqėrohet me garniturė perimesh tė ndryshme, tė cilat mė parė janė zier dhe kaluar nė yndyrė.


  Pėr 4-5 persona duhen:

  mish tul 500 g,
  vaj 4-5 lugė gjelle,
  miell 1 lugė gjelle,
  verė 1/2 filxhan ēaji,
  domate 3-4 kokrra,
  kripė,
  piper,
  dafinė 1 fletė dhe perime tė ndryshme pėr garniturė rreth 1.5 kg.

 14. #34
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Byrek me presh


  Preshin (4-5 cope), pasi ta pastroni, priteni ne rrathe te holle. Ne nje tigan te thelle hidhni pak gjalpe dhe vereni ne zjarr te mesem.
  Shtoni preshin dhe kaurdiseni derisa te zbutet mire. Shtojini pak qumesht. Kur qumeshti te jete pire nga preshi, hiqeni tiganin nga zjarri dhe lereni te ftohet.

  Ne nje ene te thelle hidhen dy veze, gjize (rrethe 300g, mund ta zevendesoni me te njejten sasi djathi te bardhe te therrmuar) dhe, sipas deshires, edhe nje gote uji kos. Perziejini te gjitha mire me njera - dhe shtojini ne fund preshin e ftohur.

  Filloni te mbushni petet. Petet mund te pergatiten vete ose blihen te gatshme. Mbushja e pergatitur, nje-dy luge gjelle, vendoset ne mes te petes. Me pas peta paloset ne forme trekendeshi.

  Pasi t'i keni mbushur te gjitha petet, sperkatini me gjalpe dh futini te piqen ne furren e pranxehur, ne temperaturen 220°C.

  Kur byreket te kene marre nje ngjyre te arte ne te kuqerremte, hiqini nga furra dhe ... shijojini.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 15. #35
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Pergatitja per 2 veta:

  5-6 speca (nga ata qe perdoren per tu mbushur)

  2 domate te pjekura

  3 filxhane kafeje oriz (mund te jete dhe oriz ezmer)

  3 luge vaj ulliri

  disa fije kopre

  nje luge gjelle salce speci te kuq

  1 qepe e madhe ose 2 qepe mesatare

  kripe,piper i zi

  200 ml uje

  Pritini qepet holle , po keshtu dhe 1 domate.(Njeren nga domatet ruajeni per ta perdorur si kapak per te mbyllur specat).Ne te njejten kohe grijeni kopren holle dhe bashkojeni ne nje tas me qepen,domaten e grire holle dhe siper shtojini vajin,kripen,piperin).Ne nje tas tjeter perzini salcen me ujin.Nga ana tjeter hiqjani specave farat dhe shplajini mire.Me pas mbushini me harxhin qe treguam si me siper dhe mbulojini me pak domate siper si kapak.

  Me pas vendosini ne tenxhere dhe pasi ti shtoni dhe ujin e perzier me salcen siper lejini te zihen ne zjarr te ulet duke i kthyer anen pas njefare kohe.Servirini te nxehte.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 16. #36
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  ja ta them un nje qe e boj sa hap e mbyll syte eshte me teper kur perton ose nuk ke kohe te gatuash pace

  quhet BLT B=bacon, L=lettuce, T=tomato

  merrr 2 feta buke te thekura i lyen me majonez apo mustard si pas deshires vendosim lettuce(sallate) ne njeren nga fetat e thekura pastaj mbi sallate vendosim tomato(domate) dhe mbi domate bacon(jan rripa te hoole mishi qe kur piqen jan shume te shishme) bacon duhet te jen te pjekura nese nuk kini bacon mund te perdorni sallam te prere ne feta te holla, mbi bacon apo sallamin vendosim feten tjeter te bukes dhe ju befte mire.

 17. #37
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga PoLiGrAfIkSi\";p=\"12093
  ja ta them un nje qe e boj sa hap e mbyll syte eshte me teper kur perton ose nuk ke kohe te gatuash pace

  quhet BLT B=bacon, L=lettuce, T=tomato

  merrr 2 feta buke te thekura i lyen me majonez apo mustard si pas deshires vendosim lettuce(sallate) ne njeren nga fetat e thekura pastaj mbi sallate vendosim tomato(domate) dhe mbi domate bacon(jan rripa te hoole mishi qe kur piqen jan shume te shishme) bacon duhet te jen te pjekura nese nuk kini bacon mund te perdorni sallam te prere ne feta te holla, mbi bacon apo sallamin vendosim feten tjeter te bukes dhe ju befte mire.
  Kujdes daje se paske marre nga Amerikont! Do na vish 100 kilsh knej!

 18. #38
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13

  Re: Receta gatimi!

  O EMAUS PO AJO TAVA E KOSIT OSE TAVA E ELBASANIT NUK BEHET ASHTU SIC E KE SHKRUAJTUR TI.
  PER TA PERGATITUR DUHEN EDHE VEZE QE TE PERZIHEN ME KOSIN.PASTAJ CDO NJERI E BEN SIPAS DESHIRES PO SMUND TA QUAJME TAVE ELBASANI

 19. #39
  i/e rregjistruar 20% Maska e LAKJA
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  TIRANE
  Postime
  164
  Reputacioni
  0

  Re: Receta gatimi!

  Tave Peshku

  Per 4 persona
  Marrim 4 peshq Koc pak te medhenj i qerojme i lajme i shtojme ne nje tave marrim kripe te zeze nja 1.5 kg ja hedhim siper peshkut qe ta mbulojme fare e fusim ne furre me temperatur 180 grade.Kur te behet i heqim peshqit nga tava i pastrojme nga kripa i bi dhe lekura vete peshkut.Cfare te hash e papare.

 20. #40
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Receta gatimi!

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga LAKJA\";p=\"12214
  Tave Peshku

  Per 4 persona
  Marrim 4 peshq Koc pak te medhenj i qerojme i lajme i shtojme ne nje tave marrim kripe te zeze nja 1.5 kg ja hedhim siper peshkut qe ta mbulojme fare e fusim ne furre me temperatur 180 grade.Kur te behet i heqim peshqit nga tava i pastrojme nga kripa i bi dhe lekura vete peshkut.Cfare te hash e papare.
  O lake nuk behen turshi keshtu keta? i kile e gjysem kripe?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 3 FillimiFillimi 123 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Receta Gatimi per Pashket
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-04-2014, 08:00 PM
 2. Gatimi, pasioni i ri i meshkujve.
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-04-2012, 08:08 PM
 3. Receta Gatimi
  Nga Kampioni99 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 11:30 AM
 4. Receta per Gatim
  Nga B|1n1 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 06:53 PM
 5. Gatimi i vezėve
  Nga Lirenti nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-11-2006, 12:04 AM