Linux ėshtė njė sistem operativ pėr kompjuterin tuaj, nė njė mėnyrė tė ngjashme siē janė edhe Microsoft Windows e Apple OSX sisteme operative pėr kompjuterin tuaj. Megjithatė Linux ėshtė shumė i ndryshėm.
Linux ka nisur nė vitin 1992 nga atėkohė njė student universitar me emrin Linus Torvalds, i cili liroi softuerin e tij pa pagesė, pėrfshirė edhe kodin burimor tė plotė. Pėr shkak se Linus e vendosi kodin e tij burimor tėrėsisht nė dispozicion, mijėra zhvillues tė programeve nė mbarė botėn e shkarkuan atė, bėn ndryshime dhe i dėrguan pėrmirėsimet prapė tek ai!

Pėr shkak tė kėsaj pėrpjekjeje pėr bashkėpunim global, Linux ėshtė stabil, jashtėzakonisht fleksibil dhe i mbėshtetur mirė. Ėshtė sistemi operativ me rritjen mė tė shpejtė nė botė dhe ėshtė nė dispozicion pa pagesė qė ju ta instaloni atė nė kompjuterin tuaj! Po tingėllon mirė? Edhe ashtu ėshtė!Linux vjen me mijėra aplikacione tė lira, tė cilat mirėmbahen nga mijėra vullnetarė anekėnd botės. Kėto projekte gjithashtu lirojnė kodin e tyre burimor, qė nėnkupton se ato janė gjithashtu “burim i hapur”.

"Por si mund ta bėjnė ata tėrė kėtė gjė pa pagesė?", pyesni veten. Komunitetet Linux dhe burim i hapur e bėjnė kėtė pa pagesė sepse ata i duan softuerėt, jo pse dėshirojnė tė bėjnė para prej tyre. Ata e bėjnė kėtė pėr prestigj, nder dhe sepse besojnė nė idealet e burimit tė hapur.

Ėshtė e rėndėsishme tė vihet re se pėr shkak tė natyrės sė softuerit me burim tė hapur (mundėsisė pėr ta pėrshtatur si t’ua do shpirti) ka shumė versione tė Linux. Kjo ėshtė shumė e mirė sepse mund tė gjeni njė version i cili ju pėrshtatet ju mė sė miri! Kėto versione tė ndryshme tė Linuxit quhen “shpėrndarje”. Kjo ndodhė sepse krijuesit e versioneve tė ndryshme e marrin Linuxin dhe i bėjnė ndryshimet e veta nė tė, i shtojnė paketat e tyre dhe e shpėrndajnė pa pagesė. Mund tė tingėllojė paksa e komplikuar, por nuk ėshtė.

Softuerė qė ju veēmė mund tė jeni duke pėrdorė

A e keni ditur se ju mund tė jeni duke pėrdorur softuerė tė lirė dhe hapur duke mos e ditur kėtė fare? Aplikacionet me burim tė hapur nuk janė vetėm pėr Linux, por operojnė nė njė numėr tė ndryshėm tė sisteme operative pėrfshirė edhe Windows e OSX.


Kėtu ėshtė njė listė e softuerėve dhe produkteve qė pėrdorin teknologjinė e burimit tė hapur qė ju mund tė jeni veēmė duke i pėrdorur:

● Mozilla Firefox
● Mozilla Thunderbird
● Openoffice.org
● 7-zip

Pse duhet qė unė tė kaloj nė Linux?

 • ● viruset dhe spyware
 • ● siguria dhe stabiliteti
 • ● menaxhimi i paketave
 • ● tiparet
 • ● kompatibiliteti
 • ● i lirė (si nė liri/jo si nė ēmim)
 • ● i lehtė dhe intuitiv
 • ● zgjedhje dhe kontroll
 • ● komunitet
 • ● kėnaqėsi!


Ēfarė pėr tė dhėnat e mia?

Njė nga pengesat kryesore kur kalohet nga softueri me kod tė mbyllur ėshtė kompatibiliteti. Kompanitė shpesh krijojnė formatet e tyre me kod tė mbyllur dhe i bėjnė virtualisht tė pamundura pėr kėdo qė tė dijė se si funksionojnė formatet e tyre. Pėrkundėr kėsaj, Linux ėshtė kompatibil me pothuajse tė gjitha formatet e tė dhėnave qė ekzistojnė dhe nė pėrgjithėsi ka njė program tė lirė nė dispozicion qė do tė lexojė tė dhėnat tuaja. Pėr shembull, dokumentet e Microsoft Office janė tė mbėshtetur nė paketėn OpenOffice.org dhe dosjet e Adobe Photoshop janė tė mbėshtetura nė Gimp.

Linux mbėshtet dhe inkurajon pėrdorimin e dosjeve me format tė burimit tė hapur. Aktualisht shumica e dokumenteve janė tė krijuara nga Microsoft Office, megjithatė kėto formate janė burim i mbyllur dhe tė patentuara. Duke pėrdorur kėto formate ju vendoseni para tekave tė Microsoftit i cili mundet (dhe bėn) t’i bėj formatet e dosjeve tė tij jokompatibile me aplikacionet tjera, pėrfshirė versionet mė tė vjetra tė Microsoft Office!

Pėr faktin se kėto dosje janė burim i mbyllur, njerėzit janė tė shtyrė tė blenė versione tė reja tė Microsoft Office. Derisa paketa pėr zyre me burim tė hapur mund tė lexojnė dhe shkruajnė formatet e Microsoftit, rezultatet nganjėherė nuk janė tė pėrsosura sepse nuk e kemi kodin pėr tė parė se funksionojnė formatet. Prapėseprapė Linux bėn njė punė tė madhe me dosjet e Microsoft Office dhe sigurisht qė ju do ta kuptoni se do tė mund tė pėrdorni dhe ndryshoni ato prej njėrės nė tjetrėn pa ndonjė problem.

Elementet tjera

 • ● Softuerėt Windows
 • ● Rivalėt e Windows
 • ● Lojėrat
 • ● Kompatibiliteti i Microsoft Office
 • ● Harduerėt
 • ● Kodet