Njerėzimi ka zgjidhur ndoshta njė nga pikėpyetjet mė tė mėdha tė asaj cfarė na ka trasheguar toka jonė.
Vijat misterioze tė “Nazca"-s datojnė 300 vjet para Krishtit, dhe gjenden nė Perunė jugore. Bėhet fjalė pėr rreth 13 mijė vija qė formojnė 800 figura tė cilat pėrfaqėsojnė kafshė dhe stile tė vecanta. Kėto figura mund tė shihen tė plota vetėm nga ajri dhe qė prej zbulimit tė tyre nė vitin 1927 shumė njerėz kanė hedhur hipoteza tė ndryshme ku mbizotėron ajo e krijimit tė vijave nga jashtėtokėsorėt.

Edhe sot nuk ėshtė ende e qartė ideja dhe prejardhja e kėtyre vijave mistike qė sipas astrologėve, pėrkojnė me kostelacione tė caktuara yjore. Njė tjetėr hipotezė thotė se ato janė vizatuar pėr tė pritur zotat nė Tokė. Por kohėt e fundit, kėrkuesi amerikan David Johnson ka arritur ne perfundimin se kėto vija janė pika lidhėse pėr kalimin e ujit. Ai shprehet se vijat peruviane formojnė njė hartė tė madhe uji nėntokėsor.

Johnson shton se banorėt e asaj kohe kanė pasur eksperiencė tė mjaftueshme pėr tė gjetur rrugėt e ujit nėn malet e shkreta. Hipoteza e lidhjes sė figurave me ujin ėshtė mbėshtetur edhe nga Instituti Arkeologjik Gjerman. “Eshtė shumė e mundur qė vijat tė shėrbenin si njė lloj gjuhe pėr tė komunikuar qė tregon se ku ndodhen puset e ujit”, thekson Johnson. Sipas tij, nė pjesėt e trapezoidėve do tė thotė se ka njė pus, ndėrsa rrathėt identifkonin burimet e nėndheshme. Kolibri identifikon gjithashtu njė pus tė madh.