Europa Veriore e fillon vitin e ri me mungesė tė akullit nė detin Balltik


Europa Veriore e fillon vitin e ri me mungesė tė akullit nė detin Balltik. Tarmo Kouts nga Instituti Estonian pėr Detėra, thotė se "ėshtė shumė e pazakonshme tė pritet Viti i Ri pa akull nė detin Balltik". Temperaturat mesatare nė Estoni janė pėr njė gradė celzius mė tė larta sesa vitin e kaluar.

Dimėrat me akull mė tė rralluar janė duke u paraqitur qė disa vite nė detin Balltik. Mendohet se kjo ka tė bėjė me ngrohjen globale.

Duhet cekur se mungesa e akullit nė Balltik nuk dėmton boten e gjallė aty deri sa temperaturat nuk ndryshojnė nė brezin prej pesė gradė celzius.

Mungesa e akullit ka pasoja nė peshkatari, sepse peshqit janė duke ngrėn mė shumė dhe duke u trashur mė shumė, gjė qė peshkatarėt nuk duan sepse kualiteti i kapjes bjen.

Gjithashtu, me rritjen e temperaturave, aktivitetet tradicionale si ecja nė liqerin e ngrirė, janė duke u bėrė tė rrezikshme pasi qė akulli nuk po forcohet aq sa duhet. Nė Estoni, dy fėmijė e humben jeten pas fundosjes nė liqen.