Ulja e temperaturės sė trupit ndikon nė zgjatje tė jetes nė minjė


Hulumtuesit kanė zbuluar se ulja e temperaturės pėr vetėm 0.5°C mund ta zgjatė jeten e minjėve pėr 15%.
Deri tani metoda e vetme pėr zgjatjen e jetes ishte ulja e konsumimit tė kalorieve.

Bruno Conti, nė Scripps Research Institute nė La Jolla/Kaliforni, dhe koleget e tij i kanė modifikuar gjenetikisht minjėt ashtu qė tė kenė defekt tė caktuar nė rajonin trunor tė quajtur lateral hypothalamus.

Ky defekt ka shkaktuar ngrohjen qelizave dhe kėshtu rajonit.

Si rezultat, pjesa e trunit qė kontrollon temperaturen e miut (qė ėshtė 0.8 milimetra larg hipotalamusit lateral) ka reaguar duke e ftohur trupin e miut.

Ky reaksion ka shkaktuar uljen e temperaturės pėr 0.6°C, dallim i cili edhe pse i vogel, ka ndikuar nė zgjatje tė jetes pėr 12% - 20%. Gjithashtu, jeta ėshtė zgjatur mė shumė nė femrat.

Duhet cekur se konsumimi i ulėt i kalorieve, metoda tjeter pėr zgjatje tė jetes, gjithashtu ndikon nė ftohjen e trupit.

Mendohet se me ulje tė temperaturės qelizat shpenzojnė mė pak energji duke lėshuar mė pak radikale tė dėmshme.