Teori e re mbi zhdukjen masive tė krijesave nė Permian-Trasi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Teori e re mbi zhdukjen masive tė krijesave nė Permian-Trasi

  Receta Gatimi

  Teori e re mbi zhdukjen masive tė krijesave nė Permian-Trasik


  Zhdukja mė e madhe e krijesave tė gjalla nė Tokė, zhdukja e Permian-it dhe Trasikut, nuk ėshtė shkaktuar nga goditja meteorike, pohon David Bottjer, profesor i Shkencave Tokėsore nė USC College of Letters, Arts and Sciences. Sipas Bottjer, arsyja kryesore pse mė se 90% tė krijesave janė zhdukur para 250 milion viteve ėshtė "Toka e sėmurė".

  Sipas studimeve tė fundit, Matthew Clapham, student post-diplomik nė laboratorin e Bottjer, pohon se lloj-llojshmėria e krijesave dhe ndryshimet e mjedisit janė keqėsuar shumė mė pėrpara zhdukjes masive.

  Clapham thotė "njerezit mendojnė se kjo zhdukje masive ishte sikur automjeti i cili e godit murrin".
  Por, Clapham pohon se shenimet gjeologjike tregojnė praninė "shumė milion vjeqare tė stresit mjedisor".

  Pedro Marenco, student tjeter post-diplomik nė laborator, ėshtė duke e testuar njė hipotezė se ngrohja e Tokės dhe ngadalėsimi i rrymimeve oqeanike, kanė ndikuar nė zvogelimin e sasirave tė oksigjenit tė absorbuara nga deti dhe krijesat oqeanike.
  Sipas hipotezes, mikrobet eventualisht i kanė pasuruar ujėrat me sulfid tė hidrogjenit (substancė e helmueshme).

  Teoria e sulfidit tė hidrogjenit gjithashtu pėrkrahet nga matjet e ndryshimeve nė koncentrim tė izotopeve tė sulfurit.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Strategu
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Postime
  10
  Reputacioni
  0

  Re: Teori e re mbi zhdukjen masive tė krijesave nė Permian-T

  sipas mendimit ke plotsisht te drejt te lumt

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 06:10 PM
 2. Protesta masive kundėr Berlusconit
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-12-2009, 05:53 PM
 3. Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 18-02-2008, 10:40 AM