Francė, imami krijon xhaminė e levizshme


Njė xhami e lėvizshme pėr t′i lejuar besimtarėve islamikė qė tė luten sa mė mirė, kudo ata ndodhen. Ideja i ka ardhur njė imami nė Francė, nė njė zonė pranė Parisit, i cili shpjegon me detaje konceptin e xhamisė sė lėvizshme.

Mihrabox, ėshtė emri qė i ka vėnė njė ambienti ndėrtuar me karton dhe bukė peshku. Kjo xhami ėshtė e ndarė nė tre pjesė, e lartė dy metra dhe tepėr e vecantė.