Receta Gatimi

A deshironi te ktheheni per te jetuar ne Atdhe?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14

    A deshironi te ktheheni per te jetuar ne Atdhe?

    Pershendetje bashkatdhetare! Se pari iu uroj shendet e fat. Dua te hap nje teme diskutimi qe ka te beje me ju qe jeni jashte.

    A deshironi te ktheheni per te jetuar ne Atdhe?

    Nese po, pse dhe nese jo, pse?

    Arda!

  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
    Anėtarėsimi
    Aug 2010
    Vendndodhja
    Gladbeck, Germany
    Postime
    142
    Reputacioni
    0
    znj.Arda,kjo eshte teme shume e qelluar,se paku te njohim mendimin e mergimtareve.Une mendoj se nuk ka njeri qe nuk don te kthehet ne vendin e vet,por kthimi ne atdhe per cdo mergimtare qe ka bere disa vite ne mergim eshte pengese ne vete!Diaspora shqiptare e viteve 90-ta,ishte e detyruar ne kete rruge te mallkuar nga shume shkaqeikush ishte nen shinjester te pushtuesit dhe perndiqej,dikujt iu mor vendi i punes me dhune dhe nuk kishte mjete ekzistence.Tani ata qe kane bere mbi dhjete vite mergim,ne vendlindje kane humbur cdo perspektive.Funksionimi i shtetit tone eshte ne peshoje,aty ku nuk ka shpresa per vend pune guximi mungon,nga se nga puna jetohet.Disa ne dekada kane bartur femijet e tyre neper vende Evropiane qe mund te quhen djepe te demokracise,andaj ata femije sot veshtire qe mund te i bind njeriu te kthehen ne vendet ku nuk shohin shtigje jete.Prinderit nuk mund te ua kthejne shpinen femijeve dhe ti braktisin.......Perkundraj deshires dhe mallit,edhe kohe te tera kthimi do te mbetet plage.Kjo eshte humbja me e madhe qe ka perjetuar diaspora jone shqiptare.E mira e se mires do te ishte,nje rini qe jashte vendit ka studjuar dhe ka fituar eksperience te gjere,te kthehen dhe te bartin eksperiencen e fituar ne atdhe,por edhe kjo eshte nje pikepyetje e madhe.

  3. #3
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Ju keni folur, ne mos gaboj, per ne Kosove apo jo, po per shqiptaret e Shqiperise edhe per ata vlen kjo teme

  4. #4
    AS 20% Maska e Mona
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Postime
    158
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Koeēidenc ėshtė por edhe nė Shqipėri ikjet masive nė vitin 90 ishin, me anėn e ambasadave, trageteve, dhe ikjes nga kufijt vrior kėto tė fundit filluan qė nė 89.
    Sė pari arsyet ishin, shkatėrrimi i fort qė pati vėndi konomikisht dhe politikisht gjat ndėrrimit tė situatave politike qė u shoqėruan me dhunė, burgosje deri dhe vrasje. Nė shqipėri nuk kishte pushtues tė huaj, ishte vet komunizmi pushtues nė atė kohė
    Dmth ikjet ishin mė shum politike mė pas u kthyen ekonomike (pėr njė jet mė tė mirė)

    Ēfar mund tė themi pėr kthimin?
    Un pėrsonalisht nuk jam larguar nga Shqipėria, por nėse do ndodhte apo ndodh, kthimi im do varej nga kushtet qė mė ofron vėndi im. Nėse jeta ime do ishte po aq e mirė (jo mė shum) sa mund tė jet jasht shqipėrisė do kthesha, nė tė kundėrt do vazhdoja tė isha njė vizitore e vėndit tim.
    Kur them kushtet nuk mendoj vetėm ekonomike por dhe shoqėrore, nė njė vėnd ku nuk respektohen tė drejtat e njeriut nuk ka arsye tė jetoj, nė njė vėnd ku kultura shkon nė regres, nuk ka arsye tė qėndroj
    Njeriu zgjedh mė tė mirėn pėr jetėn e vet

  5. #5
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Por a nuk do kthehen emigrantet tani qe do hyjme ne EU dhe Shqiperia do ece perpara!

  6. #6
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    mmmm ke ven nje pyetje qje as ne nuk e dijme pergjigjen !!!! he he he ! ne erdhem ne greqi dhe cdo vit ishim ( do hikim sa te mbaroj un 6-vjecaren , mbrapa sa te mbaroj gjimnazin , mbrapa sa te mbaroj licen dhe tani kur te mbaroj universitetin !!!!! lol ) dhe kaluan 13vjet !!!! por nje gje shikoj qje kur shkoj ne shqiperi jemi prap te huaj , te gjith gjejn pun me mik , shkoll me mik , kurse un nuk jo ( pervec kesaj kam & shum mendime ndryshe nga mendimet e njerzve andej )!!!! ne greqi prap je i huaj !!! me pak fjal ngelesh i huaj kudo !!!!! keshtu q asnjher si dihet jetes !!!! tem e veshtir !!!! Deshira esht e madhe , por mundesia ???? per nje gje jam e sigurt qje ne greqi sdo rrij shum & jeta esht atje ku esht puna !!!!

  7. #7
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Nuk kam deshire aspak per tu kthyer ne atdhe

  8. #8
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14

    Pseeeeeeeeeeee

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
    Nuk kam deshire aspak per tu kthyer ne atdhe
    Pseeeeeeee, pse, Emaus!!!!!!!!!

  9. #9
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Po, e veshtire eshte pyetja por Atdheu eshte i dhemshur dhe nese nuk do ktheheni ketu, kujt do t;ia lini kete vend!? Ju qe keni shkuar jashte dhe qe jeni arsimuar aq me shume, si ka mundesi te mos kthenei dhe te beni vendin tuaj si e keni pare jashte?
    Nese nuk ktheheni ju dhe te sillni kulturen qe keni marre, kuptohet ate te miren, ate demokratiken, ata qe keni lene ketu, do te jene gjithmone keshtu.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. A njeh dashuria ngjyrė, moshė dhe atdhe?
    Nga Kliton nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 03-02-2012, 08:12 PM
  2. Bllokohet qasja nė atdhe.net
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-02-2011, 03:44 PM
  3. Festat, 27 mijė emigrante nė atdhe brenda 24 orėsh
    Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-12-2009, 07:10 PM
  4. Berisha: Nėnė Tereza tė prehet nė Atdhe
    Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2009, 05:41 PM