Vargje - Nė mundsh!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Vargje - Nė mundsh!

  Receta Gatimi

  NĖ MUNDSH

  Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin
  e fajin ty ta hedh – dhe vetes t'i besosh,
  sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
  por edhe dyshimet drejt ti t’i gjykosh.
  nė mundsh tė rrish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
  a, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
  madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
  me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

  Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
  tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
  dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
  ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
  nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
  nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
  t’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
  e prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

  Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
  si nė kumar, nė njė tė vetme lojė,
  tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
  dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
  nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
  tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
  e tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
  qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

  Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
  a tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t’vėrbon
  nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
  dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.


  Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
  me vepra qė peshojnė–Dije dhe mos ke asnjė dyshim
  se jotja do jetė bota me cka ka brenda
  dhe burrė do tė jesh, o biri im!

  ( Ēmimi Nobel pėr poezi, 1907 )

  RUDYARD KIPLING
  1865-1936

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  uauauaaa..shume shume e bukur ..fantastike...me kishte shpetuar pa e lexuar...faleminderit Ardone..

 3. #3
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  shume e bukur

 4. #4
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Shume te bukura! Pergezime!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Disa Vargje te miat ne Poezi...
  Nga Saimo nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-12-2009, 01:14 AM
 2. proze apo vargje
  Nga kuklla nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-08-2007, 01:26 PM