Nuk bėhet fjalė pėr njė periudhė pritjeje por pėr njė “shkollė” tė vėrtetė edukimi tė fėmijės. 9 muajt e shtatėzanisė sė njė nėne janė shumė delikatė pėr formėsimin e fėmijės.

Njė studim i plotė pėr kėtė ėshtė bėrė nga Annie Murphy Paul. Nė kohėt e shkuara rekomandohej qė nėna tė mos pinte duhan, por tashmė studimet janė thelluar dhe e lidhin drejtėpėrdrejtė gjendjen e femrės me atė tė fėmijės. Stresi, gjendja shpirtėrore, zėri i lartė aktiviteti fizik janė disa nga afktorėt qė ndikojnė nė formėsimin fizik dhe psikik tė fėmijės.

Mamaja ėshtė njė portė drejt derės sė jashtme pėr fėmijėn qė influencohet shumė nga kėto 9 muaj nė bark. Zbulimin mė tė fundit e bėn universiteti gjerman i Vurzburgut qė ka analizuar qarjet e tė sapolindurve nga Franca dhe Gjermania, duke vėnė re ndryshime nė mėnyrat e tė qarit pasi gjuha franceze dhe ajo gjermane ndryshojnė shumė.

Stresi, frika dhe ankthi arrijnė nė fetus menjėherė, ndėrsa hormoni i kortizonit ndikon nė pakėsimin e gjakut tek fėmija. Kėta faktorė mund tė ndikojnė pėr tė ndėrtuar njė karakter mė tė ankthshėm se normali.