Duhani ėshtė i dėmshėm dhe kėtė tashmė e dinė tė gjithė, por shumė pak vetė e dinė se edhe ata njerėz qė e konsumojnė shumė pak, dėmtohen si ata qė e pijnė rregullisht.

Edhe njė thithje e vetme tė krijon dėme tė pariparueshme nė ADN dhe nė qelizat e rrugėve tė frymėmarrjes. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė grup pune i pėrbėrė nga kėrkuesit amerikanė tė Cornell University. Ata kanė studiuar 21 njerėz mes tė cilėve, konsumatorė tė rregullt dhe jo tė rregullt tė duhanit.

“Pasojat gjenetike janė mė tė theksuara tek ata qė e pijnė rregullisht, por kjo nuk do tė thotė se ata qė e pėrdorin rrallė, nuk dėmtohen”, thuhet nė studim.