Ubuntu 10.10 i gatshėm pėr shkarkim


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21

  Post Ubuntu 10.10 i gatshėm pėr shkarkim

  Receta Gatimi


  E ndoshta kėtė lajm mund ta dinė shumė mė mirė ata qė janė tė interesuar nė instalimin e Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat nė laptopin, kompjuterin apo tabletin e tyre, por pavarėsisht kėsaj me datėn karakteristike 10.10.2010, Ubuntu lansoi edhe versionin mė tė fundit tė sistemit tė saj operativ tė bazuar nė Linux.

  Ubuntu 10.10 veēohet me njė ndėrfaqe tė re pėr laptop dhe pėr pajisje tjera me ekran tė vogėl. Ai gjithashtu veēohet me aplikacione tė pėrditėsuara pėr email, zyre dhe muzikė, si dhe me integrim me shėrbimin Ubuntu One pėr ruajtje nė rezervė tė tė dhėnave dhe skedarėve si dhe pėr transmetim tė skedarėve media pėrmes internetit.

  Rreth versionit mė tė ri tė Ubuntu mund tė lexoni mė shumė nė kuadėr tė faqes zyrtare ndėrsa vlen tė theksohet se edhe Shoqata pėr Softuer tė Lirė dhe tė Hapur e Kosovės (FLOSSK) ka organizuar njė event special pėr tė shėnuar datėn e paraqitjes sė Ubuntu 10.10, ndėrsa sipas pėrfaqėsuesve tė FLOSSK ata do tė organizojnė diēka tė ngjashme edhe me 13 nėntor kur do tė paraqitet versioni i radhės i sistemit operativ Fedora./pcworld.al

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per momentin perdor nje version tjeter por seshpejti do ta mar dhe kete

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e Betim93
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  E kam te instaluar por ne kuader te XP.Ne moment kur i mar ridatimet dhe e ristartoj PC-ne Ubuntu nuk mund te ngritet serish.Ju lutem me sqaroni dic reth kesaj.Flm.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ne kuader, nenkupton bashke me XP? dmth nuk je duke bere dot azhornimet e ubuntu?

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e Betim93
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  po pikerisht bashke me XP,ne mentin pasi i mer ridatimet(ubuntu) nuk mund te hapet me,(dmth,nuk niset,nuk ngritet, me falni se nuk gjej shprehje te sakte.)Mos ndoshta disku C duhet ndare ne dy partipacione(pjese) apo dic tjeter.....
  Flm

 6. #6
  i/e rregjistruar Maska e Betim93
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Jam mesues dhe ne mesim me duhen qe te dy SO (XP dhe Ubuntu)
  serish flm

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Kur keni instaluar Ubuntun- ai automatikisht ka krijuar paricionin e tij, problemi qe nuk hapet ka te bej me file-in e nisjes se sistemeve.

  Sapo ndizni kompjuterin a ju shfaqet tabela me zgjedhjen e sistemeve operative?

  A e keni instaluar korrektesisht Ubuntu, apo valle keni perdor menyren "LIVE"

  vertetoini keto dhe na rishkruani.

 8. #8
  i/e rregjistruar Maska e Betim93
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  E kam instaluar ubuntu 10.10 Live CD x86 nga Windows Xp duke krijuar particion 10GB
  mirepo kur i mer perditesimet (UPDATE) nga ubuntu pastaj bllokohet ose nuk e cel fare ubuntun


  Sapo ndizni kompjuterin a ju shfaqet tabela me zgjedhjen e sistemeve operative?

  Pergjigjja

  Windows XP Professional (Punon)
  Ubuntu (nuk e vazhdon pas perditsimeve)


  Mos do bere Pc me CD Full te ubuntu ose ky problem vjen vec se eshte live

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  ēfare karte video keni?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kaspersky Internet Security 2013 i gatshėm pėr shkarkim
  Nga vaaldr1n nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-11-2014, 09:01 PM
 2. Mė nė fund Internet Explorer 10 pėr Windows 7 ėshtė i gatshėm pėr shkarkim
  Nga vaaldr1n nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 08:58 AM
 3. Firefox 5 i gatshėm pėr shkarkim
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-04-2011, 04:05 PM
 4. Benitez i gatshėm pėr trofeun e parė Tim
  Nga vaaldr1n nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:49 PM
 5. Instalim i nje faqeje apo nje template te gatshem?!
  Nga Eld4 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 02:19 AM