Kompania koreanojugore LG vendosi qė ta shtyjė lansimin nė treg tė tabletit tė saj “optimus ped”, pėr nė fillim tė vitit tė ardhshėm.

Afati ėshtė vazhduar me qėllim qė tė mundėsojė qė nė tablet tė vendoset versioni i ardhshėm i sistemit operativ tė Google, android, e njohur si hanikomb.

Versioni i ri i androidit do tė duhet tė optimalizohet pėr tablet pajisjet, e jo vetėm pėr telefonat smart.

Pajisja e LG-sė mes tė tjerash do tė duhet tė pėrmbajė edhe ekran taktil me diagonale prej 8,9 inē dhe ēip dybėrthamor “tegra 2” tė kompanisė “Nvidia”.