Pasi pajisja u hakua gati para mė shumė se njė jave, Oliver Kreyols gjeti njė mėnyrė sesi tė shfrytėzojė dy kamerat e Kinect pėr tė kapur objekte nė tre dimensione, dhe mė pas rikrijimin e tyre nė orientimin dhe madhėsinė origjinale. Kjo veēori i kėrkoi atij vetėm 3 ditė mundim.

Tė dhėnat prej dy kamerave – njė qė ofron video transmetim fotografik dhe tjetra qė ofron thellėsinė e video transmetimit – bashkohen pėr tė krijuar njė 3D model tė dhomės dhe tė ēdo gjė qė ėshtė nė tė.

Kreylos thekson se ai ėshtė bazuar nė punėn e Hector Martin – marcan42. “Nuk kam pėrdorur asnjė rresht tė kodit tė tij, por “magjitė” qė duhet tė dėrgohen tek Kinect vėnė nė funksion kamerėn dhe fillojnė transmetimin” shton ai. “Kėto magji janė esenciale, pėr shkak se unė vet nuk kam njė Xbox, kėshtu qė nuk kam arritur tė nuhas USB protokollin”.

Kreylos shkroi vet kodin e rikonstruktimit 3D prej zeros nė C++, duke pėrdorur veglat e tija Vrui VR pėr menaxhim 3D tė pėrpunimit dhe ndėrveprimit. Ai ishte nė gjendje tė mas dhe tė rikonstruktojė objektet dhe tė shfaq nė mėnyrė tė saktė raportet mes dimensioneve tė tyre nė ambientin real.

Projekti i radhės sipas tij do tė jetė bashkėveprimi i imazheve reale dhe atyre tė krijuara me kompjuter nė njė vend tė vetėm, duke krijuar nė kėtė mėnyrė njė agumentet realit. Shikoni mė poshtė dy video rreth projektit, ndėrsa informatat tjera do tė publikohen mė vonė. /pcworld.al