Zbulohet planeti i parė i njė galaksie tjetėr
UASHINGTON- Pas zbulimit qė prej vitit 1995 tė rreth 500 planetėve jashtė sistemit tonė diellor por nė galaksinė tonė, disa astronomė evropianė kanė zbuluar pėr herė tė parė njė planet origjina e tė cilit ėshtė nga njė botė tjetėr galaktike, mėsohet nga punimet e tyre tė publikuara sot.

Ky planet jashtė sistemit tonė diellor dhe jashtė galaksisė sonė qė u quajt HIP 13044 ėshtė i vendosur nė orbitėn e njė ylli tė largėt drejt shuarjes qė ndodhet 2 200 vite dritė (njė vit dritė i barabartė me 9 460 miliardė kilometra) nga Toka, nė konstelacionin yjor tė Furrės.

Ky planet ka njė masė njė herė e gjysmė mė tė madhe nga ajo e Jupiterit, njė planet i gaztė qė ėshtė mė i madhi i sistemit tonė diellor.
Ylli rreth tė cilit ky planet jashtė sistemit tonė diellor ėshtė zbuluar dhe ėshtė quajtur HIP 13044.