Mosha kur vajzat ndryshojnė trupin e tyre dhe bėhen gra ėshtė e shkruar nė ADN dhe varet nga tė paktėn 30 gene.
Ato vendosin si njė orė zvicerane se nė ēfarė moshe do tė shfaqet cikli i parė menstrual qė shėnon edhe hyrjen nė pubertet.
Harta e detajuar e geneve qė rregullojnė moshėn e kėtij kalimi ėshtė zbėrthyer nga njė kėrkim i publikuar nė “Nature Genetics”.
Pėr kėtė zbulim kanė punuar 175 shkencėtarė nga 104 institute kėrkimi nė tė gjithė botėn.