Fshehur thellė nėn siperfaqen e tokės shtrihet njė nga fenomenet natyrorė mė shkatėrrues nė botė supervullkanet. Vetėm njė numėr i vogėl egzistojnė nė botė por kur njėri prej tyre tė shpėrtheje do tė ndodhė diēka krejt e paparė deri me sot. Shpėrthimi do tė dėgjohet pėrreth gjithė botės, qielli do tė errėsohet, do tė bjeri shi i zi dhe pasojat nė Tokė do tė jenė tė njėjta me tė ashtuquajturin dimėr atomik.Vullkanet e zakonshem formohen nga njė varg magme e cila ngrihet nga brenda Tokės pėr tė shpėrthyer nė sipėrfaqe.

Supervullkanet e fillojnė jetėn e tyre kur magma ngrihet nga manteli pėr tė krijuar njė rezervuar values nėn koren e Tokės. Rezervuari rritet nė njė masė gjigande, duke krijuar njė trysni kolosale derisa mė nė fund shpėrthen.


Supervullkani i fundit qė ka shpėrthyer ishte Tuba,74 000 vjet mė parė nė Sumatra. Dhjetė herė mė i madh se mali i Shėn Helens, ai krijoi njė katastrofė globale e cila ndikoi mbi jetėn nė Tokė. Shkencėtarėt e dinė se edhe njė tjetėr ėshtė gati tė shpėrthejė vetėm se ata nuk e dinė se kur dhe ku.