Si ta stimuloni inteligjencėn e fėmijėve tuaj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Si ta stimuloni inteligjencėn e fėmijėve tuaj

  Receta Gatimi
  Shkencėtarėt thonė se kur lindim kemi njė numėr tė caktuar tė qelizave nervore, tė cilat do t’i kemi nė atė numėr deri nė fund tė jetės. Lidhjet midis atyre qelizave fillojnė qė tė krijohen nė moshėn mė tė re, kėshtu qė stimulimi i caktuar i pėrmirėson zhvillimin e inteligjencės te fėmijėt. Por, duhet ta dini se nuk duhet tė sforconi asnjė funksion kognitiv (njohės) te fėmijėt, meqė nė atė mėnyrė rrezikoni qė ta mbingarkoni fėmijėn dhe tė shkaktoni ērregullime sikur qė ėshtė p.sh pagjumėsia. Duhet ta dini se fėmija vetėm nė njė moshė tė caktuar arrin aftėsinė qė tė kuptojė dhe mbajė mend diēka. Prindi ėshtė aty qė ta dallojė periudhėn kritike pėr zhvillim tė ndonjė aftėsie tė caktuar dhe ta nxitė zhvillimin nė atė moment.

  Deri nė muajin e tretė
  • Ledhatojeni beben sa mė shumė, preferojnė ekspertėt britanikė tė revistės “Parenthood”.


  Ledhatimi nxit zhvillimin e funksioneve trupore dhe shpirtėrore.

  • Blini lodra me ngjyra tė ndryshme dhe qitni nė atė mėnyrė qė t’i shohė fėmija.
  • Lejoni bebes qė tė luajė me ujė derisa e lani.

  Nga 3 deri 6 muaj
  • Blini lodra qė lėvizin, nė mėnyrė qė bebja t’i pėrcjellė me shikim.
  • Fshihni lodrat, nė mėnyrė qė t’i kėrkojė bebja.
  • Nxirreni beben nė shėtitje.
  • Bisedoni me beben tuaj.

  Nga mosha 6 deri 12 muaj
  • Lejojeni beben qė tė zvarritet dhe, nė atė mėnyrė, ta njohė botėn.
  • Ushqejeni me ushqime sa mė tė llojllojshme.

  Nga 12 deri 18 muaj
  • Fėmija le tė luajė sa mė shumė dhe le tė bėjė ushtrime trupore.
  • Jepni fėmijės rast qė tė marrė pjesė nė komunikim me ambientin.

  Nga 18 deri 36 muaj
  • Lėreni fėmijėn qė tė luaj me shkronja dhe numra, nė mėnyrė qė tė mėsohet me forma tė ndryshme.
  • Nė moshėn 2-vjeēare fėmija mund tė mėsojė rregullat e disa lojėrave.

  Nga mosha 3 deri 6-vjeēare
  • Le tė njihet fėmija me sa mė shumė objekte tė ndryshme.
  • Mund tė mėsojė edhe ndonjė gjuhė tė huaj, apo ndonjė instrument muzikor.


  p.s

  mun dte shtoja, por jo si pjese e ketij studimi, pra jo si autore: mund t'i flisni femijes suaj per Zotin
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 25-11-2010 mė 04:44 AM.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. TEST per Inteligjencen Emotive !!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 12:27 AM
 2. Testo inteligjencen tende !!
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-11-2012, 04:33 PM
 3. Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-07-2011, 09:11 PM
 4. Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2011, 08:26 PM
 5. Ndotja ndikon nė inteligjencėn e fėmijėve
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:20 PM