Role me kikirikė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Role me kikirikė

  Receta Gatimi

  Perberesit:

  * 250 gr arra tė grira
  * 250 gr sheqer
  * 200 gr ēokollatė pėr gatim
  * 250 gr biskota
  * 200 ml ujė
  * 250 gr kikirikė tė pjekur tė grirė
  * 250 gr gjalpė
  * 250 gr sheqer pluhur

  Pėrgatitja:

  E ziejmė sheqerin dhe ujin dhe e hedhim nė enėn mė biskotat e thėrrmuara. I shtojmė arrat e grira. E thyejmė ēokollatėn nė enė dhe pėrziejmė, derisa tė shkrihet. Fillojmė me pėrgatitjen e kremit. Nė enėn pėr pėrzierje e hedhim gjalpin dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim me mikser. I shtojmė kikirikėt dhe pėrziejmė me lugė. Nė tavolinėn e punės vėmė njė copė flete plastmasi. Sipėr fletės sė plastmasit e vėmė masėn pėr role dhe e mbulojmė me njė fletė tjetėr plastmasi. Me petės, nga peta bėjmė formė drejtkėndėshe pėr role. E largojmė fletėn e plastmasit tė sipėrme dhe sipėr e vėmė kremin. Me ndihmėn e fletės sė plastmasit, e mbėshtjellim rolenė dhe e lėmė tė ftohet. Rolenė e shtrėnguar e shpalosim nga fleta e plastmasit dhe e presim nė copė. Copėt e rolesė me kikirikė i rendisim shkallė-shkallė nė pjatė pėr ėmbėlsira. Me kėtė ėmbėlsirė rekomandohet vera e thatė e bardhė

  [/I]

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Tart me luleshtrydhe

  Perberesit:

  * 3 gota uji miell
  * 150 gr. gjalp
  * 1 luge caji sode buke
  * 1 gote uji sheqer
  * veze
  * uje te ftohte


  Per kremin:
  * 3 gota uji qumesht
  * 4 luge gjelle miell
  * 1 gote uji sheqer
  * 1 paket vanilie
  Per siper:
  * luleshtrydhe

  Pergatitja:

  Ne nje tas hidhni 3 gota miell dhe siper 1 luge caji sode buke dhe 1 gote uji sheqer dhe perzini. Hapni mesin e miellit dhe hidhni 150 gr. gjalp. Siper shtoni 1 veze, si fillim perzini gjalpin dhe vezen, pastaj edhe miellin. Pastaj brumit shtojini pak uje te ftohte dhe perzini mire. Brumin hidheni ne ne tasat e tartave dhe futeni te ngrirja e frigoriferit per 10 min derisa te forcohet. Pastaj futeni ne furre te ngrohur mr pare dhe piqeni me 170'C. Per kremin, ne nje tenxhere hidhni 3 gota uji qumesht, mbi te 4 luge gjelle miell, 1 gote uji sheqer, 1 paket vanilie dhe perzijini derisa kremi te trashet. Tartat e pjekura hiqini nga tasat dhe siper tyre hidhni kremin dhe pastaj luleshtrydhet.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Faleminderit Erina!

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  E shikon si qeras un nuk jam kornace aspak ..te befshin mir renix

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Me mir nuk po e bej se mos ben ndonje reaksion hahah

 6. #6
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  faleminderit erinaaa. kete tarten me luleshtrydhe po e bej se qenka emire dhe vajzes sime i pelqejne shume luleshtrydhet.....

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Torte me lajthi 58931_10150279121290227_228169190226_14838194_2591440_n.jpgNevojiten (pėr 6 veta):  - 150 gr gjalpė nė copa

  - 150 g sheqer  - 4 vezė

  - 100 g miell

  - 1 qese tharm pluhur

  - 100 g lajthi tė pjekura

  - 200 g ēokollatė pėr gatim

  - pak kripė  Pėr mbushje: 100 ml ajkė  Pėr shtresėn e sipėrme:  - 150 gr ēokollatė pėr gatim

  - disa pika esencė vanilje

  - 60 ml ajkė e lėngshme  Pėrgatitja:  Me anė tė miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa tė bėhet si shkumė. Shtoni tė verdhat e vezėve, njė nga njė, miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe nė fund tharmin. Ngjizni lajthitė dhe ēokollatėn e grirė bashkė; rriheni si borė tė bardhėn e vezėve me pak kripė dhe shtojani pėrzierjes, duke u kujdesur qė tė mos ulet. Hidheni brumin nė tavėn e bėrė me gjalpė dhe miell dhe piqeni nė furrėn tashmė tė nxehtė pėr afro 50 minuta. Ndėrsa ėmbėlsira ėshtė nė furrė, rrihni ajkėn. Pėr tė bėrė shtresėn e sipėrme tė tortės, shkrini ēokollatėn nė banjomaria (enė mbi enė me ujė) dhe punojeni me njė shpatull duke i shtuar ca pika esencė vanilje dhe ajkė tė lėngshme. Kur ėmbėlsira tė jetė pjekur, vėreni tė ftohet nė rrjetėn pėr ėmbėlsira, pastaj ndajeni nė dy disqe. Mbusheni me ajkė tė fryrė dhe mbulojeni me shtresėn e kremit tė pėrgatitur duke e zbukuruar me lajthi tė copėzuara.

 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Torte me banane  Perberesit:

  Petet e brumit:

  6 veze
  6 luge sheqer
  200 gram sheqer pluhur
  6 luge miell
  250 gram margarine
  1 kanelle
  1 filxhan vaj
  2 luge kakao


  Kremi per lyerje

  1/2 liter qumesht
  2 puding vanile
  6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
  1 cokollate per zierje


  Pergatitja:

  Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Punojeni gjalpin me sheqer, derisa tė behet shkumė (pėrdorni mė mirė mikserin). Futini tė verdhat e vezėve, njė e nga njė, miellin (duke e hedhur ne forme shiu) dhe nė fund majanė. Hidhni lajthitė dhe ēokollatėn tė grira bashke; rrihini nė shkume tė bardhat me pak kripe dhe ia shtoni pėrzierjes, duke u kujdesur qė tė mos shpėrbehet.

  Hidheni brumin nė tavėn e bėrė me gjalpė dhe me miell dhe piqeni nė furrėn e nxehur pėr afro 50 minuta.

  Ndėrsa ėmbėlsira ėshtė ne furre rriheni ajkėn. Pėr tė bėrė kremin, shkriheni ēokollatėn ne banjėmari dhe pėrpunojeni me njė shpatull duke shtuar ndonjė pikė esence tė vaniljes dhe ajkė tė lėngshme.

  Kur ėmbėlsira tė jetė bėrė, mund ta ftohni mbi skarė, pastaj ndajeni nė dy disqe. Mbusheni me ajkė tė fryrė dhe mbulojeni me ēokollatė duke e zbukuruar me lajthitė e copėtuara.

  Nevojitėn:

  Gjalpė nė copa, 150 g
  sheqer kallami, 150 g
  4 vezė
  miell 0,100 g
  maja pėr ėmbėlsira, 1 lugė
  lajthi tė pjekura, 100 g
  ēokollatė e shkrirė, 200 g
  1 dorė kripė
  lajthi tė copėtuara, 30 g pėr zbukurim

  MBUSHJA:
  ajkė, 100 ml

  KREMI:
  ēokollatė e shkrirė, 150 g
  ndonjė pikė esencė tė vaniljes
  ajkė e lėngshme, 4 lugė

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Pėrbėrėsit:
  6 feta buke tė thekura nė tostierė (feta mesatare dhe buka tė mos jetė e kripur)

  Pėr shurupin:
  1 gjysmė filxhani ujė
  1 filxhan sheqer

  Pėr pudingun:
  Gjysmė filxhan sheqer
  Gjysmė filxhani qumėsht
  2 lugė gjellė miell
  4 lugė gjellė gjalpė
  1 vezė, tė rrahur
  1 lugė ēaji ekstrakt vanilje

  Pėr zbukurim: ēdo lloj arre tė copėtuar, kanellė

  Pėrgatitja:
  1. Vendosini fetat e bukės se thekur nė njė tepsi tė qelqtė(formė katrore)
  2. Nė njė tenxhere hedhim sheqerin dhe ujin e i lėmė tė marrin njė valė. Nėse dėshironi tė sherbeti mund tė shtoni dhe lėkurė limoni ose portokalli dhe karafil kokėrr. Kur tė jetė gati lėkurėn dhe karafilin i hiqni.
  3. Hidheni sherbetin mbi fetat e bukės sė thekur.
  4. Nė njė tenxhere tjetėr hidhni gjalpin dhe kaurdisni miellin nė gjalpė, derisa tė marrė njė ngjyrė tė artė por jo mė tė erret.
  5. Shtoni qumėshtin, sheqerin dhe lerėni tė marrė njė vale pėr 2-3 minuta.
  6. Shtoni nė tenxhere dhe ekstraktin e vaniljes dhe vezėn e rrahur. Trazoni shpesh dhe shpejt nė mėnyrė qė tė mos prishet veza.
  7. Hiqeni pudingun nga zjarri dhe masėn hidheni tė tepsia ku keni shtruar fetat e bukės se thekur e tė shėrbetosur.
  8. Vendoseni ėmbėlsirėn nė frigorifer pėr 2-3 orė qė tė mpikset mirė e tė ftohet.
  9. Kur ta shėrbeni zbukuroni me arra tė copėtuara dhe kanellė.

 11. #11
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  qikjo e fundit po m`duket e shishme

 12. #12
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Mos se do ju bej Reaksion haha

 13. #13
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  oooo sa inat i kam kikiriket....hengra sot dhe plasa nga stomaku...ishin helm me krip

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Futi dhe nje birre mbrapa dhe nuk ndjen me gje

 15. #15
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Futi dhe nje birre mbrapa dhe nuk ndjen me gje
  Ndonje got Vere edhe mundet...ama me Birren s'te ndihmoj dot hahahahhaa

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shtatzena kujdes! Mos hani kikirike
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2012, 06:03 PM
 2. Byrek role me mish dhe djathėra
  Nga mikaela nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2012, 07:23 PM
 3. Meze & Supa: Role me proshute e speca
  Nga Nerti nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-11-2011, 05:14 PM