Ngjarje interesante, hajduti i njė automobili ishte kapur pėr vetėm 10 minuta pas vjedhjes, pasi qė pronari i automobilit dhe policia kishin pėrdorur GPS pėr tė vėzhguar telefonin e tij, i cili kishte qenė nė automobil, gjat vjedhjes.

Ai nė telefonin e tij kishte pasur tė instaluar Lookout aplikacion i cili ėshtė anti-virus, backup dhe pėrdoret pėr menaxhim tė telefonit. Lookup gjithashtu ka dhe GPS pėr tė vėzhguar telefonin nė rast se e humbni, ose sikur nė rastin nė fjal dikush ju vjedh pasijen. Kishte qenė e nevojshme vetėm 3 minuta pėr ta gjetur telefonin dhe 7 minuta pėr policinė pėr tė arritur nė vendin ku ndodhej hajduti.

Kjo ėshtė njė pėrmbledhje praktike e aplikacionit Lookout e cila ėshtė nė dispozicion pėr Android, Blackberry dhe Windows platformat Mobile. Egziston njė verzion falas, gjithashtu dhe verzion premium me pagesė prej 3 dollarėve nė muaj.