Ēfarė duam ne!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Ēfarė duam ne!

  Receta Gatimi

  Pėr nga natyra e tij, njeriu e do atė qė e do, e respekton dhe e nderon. Qė tė mos kalojmė nė debate tė kota duhet tė dimė tė shprehim pakėnaqėsitė nė mėnyrė tė tillė qė tė mos e lėndojmė bashkėfolėsin.
  Njerėzit i duan ata qė shprehin interesim pėr ta
  Njerėzit duan ata qė interesohen pėr ta, pėr mendimet e tyre, qė janė tė vėmendshėm kur flasin dhe qė diskutojnė nė lidhje me to. Njerėzit duan ata qė i ndihmojnė dhe qė u falin dhurata. Dhurata mund tė jete shumė modeste, por ajo sjell gėzim dhe jep siguri. Tė gjithė e dimė se sa mirė ndihet njė femėr kur merr njė dhuratė nga partneri i saj, aq mė tepėr kur kjo dhuratė nuk bėhet nė ditė festash, por nė njė ditė krejt tė zakonshme. Njerėzit kanė nevojė pėr dikė qė t'i shprehin hallet dhe interesat e tyre, dhe nuk kanė nevojė pėr dikė qė thotė: duhet tė dini kėtė dhe atė dhe tė bėni kėtė dhe atė. Kjo nuk ka efekt.

  Njerėzit duan ata qė janė tė ngjashėm me ta
  Prandaj njerėzit janė dhe egoist, sepse pėlqejnė ata persona qė ngjajnė me veten e tyre, pėlqejnė shijet e tyre, miratojnė vendimet e tyre. Sigurisht qė njerėzit nuk i tėrheqin ata persona qė janė krejt tė ndryshėm nga vetja e tyre, u shmangen atyre. Rast tipik marrin femrat. Ato tėrhiqen pas meshkujve qė tregojnė interes pėr to, shoqėrohen me ta vetėm se gjejnė gjėra tė pėrbashkėta dhe nė momentin kur mashkulli shfaq diēka ndryshe nga shijet e femrės ajo menjėherė shfaq pakėnaqėsi.  Njerėzit duan ata qė i dėgjojnė
  Njerėzit i duan ata qė dėgjojnė se ēfarė i mundon, jo tė dėgjojnė tek flasin pėr vete, por tė dėgjojnė bashkėbiseduesin se ēfarė thotė dhe ti japin guxim pėr t’u shprehur. Kjo ėshtė e ngulitur nė natyrėn e njeriut. Njeriu dėshiron tė flasė pėr ēėshtjet qė e preokupojnė dhe dėshiron qė bashkėbiseduesi tė marrė pjesė nė kėto ēėshtje. Pėr njeriun janė shumė tė rėndėsishme ngjarjet nė jetėn e tij personale, siē ėshtė diplomimi, posti i ri nė punė, njė marrėdhėnie e re, martesa, lindja, vdekja, prandaj njeriu nuk rri pa reaguar ose komentuar nė lidhje me kėto ngjarje, sė paku duke e uruar apo ngushėlluar personin tjetėr pėr arritjet ose humbjet.

  Njerėzit i duan ata qė i respektojnė dhe nderojnė
  Pėr nga natyra e tij, njeriu e do atė qė e do, e respekton dhe e nderon. Nėse nga personi tjetėr nuk respektohet dhe nderohet, as ai nuk e respekton dhe nderon pavarėsisht nga pozita.

  Njerėzit i duan ata qė ua korrigjojnė gabimet pa ua lėnduar ndjenjat
  Duhet te kemi takt ne tė folur, tė marrim parasysh situatėn nė tė cilėn ndodhemi, personin qė po komunikojmė. Mėnyra mė e mirė pėr tė kritikuar ėshtė qė tė pėrmendim mė parė gjėrat me tė cilat jemi dakord, pastaj vėrejtjet. Kjo gjė duhet tė respektohet sidomos nė marrėdhėniet nė ēift. Qė tė mos kalojmė nė debate tė kota duhet tė dimė tė shprehim pakėnaqėsitė nė mėnyrė tė tillė qė tė mos e lėndojmė partnerin. ”Fjala e fundit tė mos thuhet e para”.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per kete informacion

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?
  Nga Enkelejda_24 nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-02-2013, 10:53 PM
 2. Foto: Cifti me 18 fėmijė: Duam edhe dy djem
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 01:18 PM
 3. Duam “Love” nė vend tė “Like” nė Facebook
  Nga gjendar nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-04-2011, 06:22 PM
 4. Ēfarė duam ne!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 07:30 PM
 5. Te duam ATDHEUN tone
  Nga daku323 nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-10-2007, 08:03 PM