Versioni 3.0 i Openwall GNU/Linux (ose shkurt Owl) ka dalur, duke arritur kėshtu 10 vjetorin nė kėtė projekt. Owl ėshtė njė lloj i vogėl, me siguri tė lartė pėr serverė dhe pėr aplikacione.

Dy veti interesante tė Owl 3.0 janė: s'ka programe SUID nė instalimin e zakonshėm (ende sistemi ėshtė i pėrdorshėm, duke pėrfshirė mundėsinė pėr ndėrrim tė fjalėkalimit) dhe kyējen e atyre qė dėrgojnė porosi nė syslog (kėshtu, njė pėrdorues nuk mund ta ketė shfaqjen e lajmėrimit kur mbėrrin porosia nga kerneli ose sshd).

Llojet e tjera nuk e kanė kėtė. Karakterstika tė tjera pėr Owl 3.0 janė: single live+instalimi+ burimi nga CD-ja, i686 ose x86_64, OpenVZ tė integruar (nikoqir dhe/ose mysafir), “make iso” dhe “make vztemplate” nė njė rrethinė tė pėrfshirė me ext4 tė zakonshėm, xz nė tar/rpm/less, ēelėsin “kundėr-Debianit” nė OpenSSH. Njė instalim i plotė ėshtė nėn 400 MB dhe mund tė rindėrtohet nga burimi. /pcworldalbanian