6 menyra te thjeshta si ta lesh duhanin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24

  6 menyra te thjeshta si ta lesh duhanin  Shija e mentolit apo pepermintit e bejne gojen e duhanpiresit te ndihet e fresket dhe e paster dhe kjo e mashtron trurin dhe e ben te ndjeje me pak deshiren per te ndezur cigaren

  Tani te gjithe i dime pasojat e duhanit dhe nuk na duhet te pyesim mjekun per pasojat e duhanit dhe se sa rende duhani demton shendetin .Gjithashtu te gjithe e dime qe eshte e veshtire ta leme duhanin dhe se nuk ka ndonje ilac magjik qe ta mundesoje kete.

  Sidoqofte ka disa mjete dhe ‘hile’ qe mund t’ju ndihmojne duhanpiresve ta tejkalojne deshiren e zjarrte dhe vazhdojne tutje pa e ndezur cigaren. Poshte do te gjeni gjashte metoda nga me te mirat dhe shpresojme se do i praktikoni qe duhani me te mos jete pjese e jetes tuaj.

  1. Mentol – Shija e mentolit apo pepermintit e bejne gojen e duhanpiresit te ndihet e fresket dhe e paster dhe kjo e mashtron trurin dhe e ben te ndjeje me pak deshiren per te ndezur cigaren. Vendos mentol gjithandej keshtu qe i ke afer sa here qe te nevojiten. Merr me vete, leri ne veture, mbushi xhepat dhe gjithkund neper shtepi.

  2. Pi uje. Per te kaluar deshiren per ta ndezur cigaren dhe ne te njejten kohe per te forcuar qellimin pozitiv per te qene me i shendetshem, nje hile e mire eshte qe te pish nje gote uje shume ngadale kur goditesh nga deshira per ta ndezur. Ndersa pini ujin imagjinoni sikur uji po ju largon deshiren si dhe shperlan duke nxjerr jashte te gjitha materiet toksike te duhanit. Suan Gayle, nje konsulente e fiksimeve si dhe autore e CD-se shume te popullarizuar ”stop-smoking”, tregon se deshira e zjarrte per ta ndezur cigaren zgjat vetem 15 sekonda. Keshtu me pirjen e ujit ju e shperqendroni vetveten dhe deshira per ta ndezur largohet.

  3. Ēamēakez – kjo mund te duket e qarte, por ekspertet thone se ka nje arsye qe ata e rekomandojne ēamēakezin – vertet funksionon. Shija e ēamēakezit e mban gojen e fresket, keshtu duke e bere pirjen e duhanit me pak atraktive. Vete akti i pertypjes ēliron deshiren per stimulim oral dhe ne te njejten kohe e mban gojen te zene. Shpesh duhanpiresit zgjedhin ēamēakez me nikotine por shume eksperte qe ndihmojne per ta lene duhanin thone se ēamēakezi pa sheqer dhe me shije mente funksionon njesoj dhe ndoshta edhe me mire.

  4. Ha rrush te kuq ose vjollce – te hash rrush jo vetem qe eshte nje teknike per stimulim oral por gjithashtu kimikalet natyrale dhe antioksiduesit ne rrush punojne per t’ju ēliruar nga deshira per ta ndezur cigaren, thote ekspertja Susan Gayle.

  5. Perdor kalendarin – Njeriut i duhen 21 dite qe nje lloj mendimi ti behet proces automatik, diēka qe kerkohet per te eliminuar vesin e pirjes se duhanit, thone ekspertet. Tre jave pa pire duhan mjaftojne qe kjo veti e mire te ngulitet ne mendje. Por ashtu sikur cilido duhanpires apo pijanec mund te ta thote eshte e vertete se ato ditet e para jane me te veshtirat.

  Pas atyre diteve, deshira zvogelohet dhe intervali i shfaqjes se kerkeses per ta ndezur cigaren zgjatet keshtu duke ju ofruar duhanpiresve me shume kohe te ndjesise se mire. Vendos nje kalendar aty ku nje duhanpires ne shtepine tuaj mund ta shoh dhe sheno ēdo dite qe ai/ajo ka kaluar pa pire duhan. Shperbleje ne fund te javes se pare dhe te dyte me diēka qe ai/ajo vertete e deshiron, po qe se mundesh edhe iPad per te! Ne fund te javes se trete bej diēka te rendesishme per ta perkujtuar rastin, si per shembull nxirre per dreke jashte apo pergatit diēka speciale per te.

  6. Perdor ‘patch’ apo ēamēakez nikotine – jo te gjithe ekspertet pajtohen me dobite e zevendesuesve te nikotines (cigares) qe ndryshe e quajne terapi e zevendesimit te nikotines pasi ato nuk e thyejne fiksimin fizik ndaj duhanit. Sidoqofte ato mund te jene te dobishme ne tejkalimin e fiksimit psikologjik ndaj duhanit, qe eshte pjese e rendesishme e gjithe kesaj pune. Prapeseprape ekspertet sugjerojne se ‘arnat’ (patch, disa i quajne ngjitese) apo ēamēakezi duhet te perdoren vetem ne kombinim me konsultimin apo perkrahje grupore sepse nuk ka shume gjasa qe te funksionojne vetvetiu. Arnat (patch) apo ēamēakezat vijne me fuqi te ndryshme. Duhanpiresit qe pine me shume se 25 cigare ne dite duhet te fillojne me me te fuqishmen kurse me versionin me te dobet ata qe pine me pak se 7 cigare ne dite.

  Ju qe e keni lene duhanin na tregoni pse e keni lene, cilat pasoja te duhanit ju kane shtyre ta leni dhe si e keni lene duhanin sipas versionit tuaj.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Ishalla funksionojne per ata qe e pine.

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Kur kam par si lexon ne amballazh te cigares jam ngel pa teks!dhe i kam then cunit te xhaxhit,nuk te vjen turp se e blen ?ai qe i vogel eka pi cigaren dhe tani ka 18 vjet,
  po mbasi permban narkotin, eshte shum veshtir te mos e pin ...

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  22
  Edhe kush e paska publikuar Klitoni

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e taniTT
  Anėtarėsimi
  Jan 2011
  Postime
  34
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Ajo puna e atij ēamēakezit me nikotine nuk funksionon fare sepse e kam provuar , madje mund tu them qe eshte me keq sepse krijon varesi ndaj atij ēamēakezit qe kushton diku te 600 lek te reja. Nuk ua rekomandoj asnjerit sepse ne rast se dikush provon te ndeze cigare pas 30 konsumimi te atij ēamēakezit ka shume gjase qe ti beje reaksion. kujdes pra, kalofshi mire

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Ashtu eshte. Dhe truri eshte ilaē shume i mire!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Modele flokesh te thjeshta dhe praktike !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-11-2012, 12:50 AM
 2. 7 mėnyrat e thjeshta pėr tė forcuar kujtesėn
  Nga olsii nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-05-2012, 09:56 PM
 3. Si te lesh duhanin
  Nga landi i nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-02-2012, 11:19 AM
 4. Tė lėsh internetin? Njėsoj si tė lėsh duhanin!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-07-2011, 07:48 PM
 5. Kėshilla tė thjeshta pėr shėndet dhe bukuri
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2010, 11:59 AM