Gatime turke?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 33
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Gatime turke?

  Receta Gatimi  Receta Bakllava Ketu
  http://bit.ly/receta-bakllava


  Jemi nė fundin e vitit dhe ėmbėlsirat janė kryefjala e ēdo tryeze:

  Bakllavaja sė bashku me gjelin e detit simbolizojnė fillimin e njė viti tė mbarė dhe tė suksesshėm pėr ēdo familje nė Shqipėri.

  Shumė prej nesh e dinė se ky gatim me origjinė orientale ėshtė popullarizuar nė Shqipėri gjatė viteve tė pushtimit otoman. Kur flasin pėr mėnyrėn e gatimit tė saj, shumė amvisa shqiptare janė tė bindura se kjo ėshtė njė mėnyrė e trashėguar prej qindra vjetėsh.

  ”Unė jam njė amvisė qė prej shumė kohėsh vazhdoj tė gatuaj njė prej ėmbėlsirave mė tė pėlqyera dhe mė tė kėrkuara nė Shqipėri, bakllavanė. Ne zemė brumin qė pėr 1kg miell i hedhim 7 kokrra vezė. Brumin e ndajmė nė topa tė vegjėl dhe i hapim fletė mė fletė. Duhen 4 orė pėr ta pėrgatitur”, shrehet njė amvisė.

  Por, a ėshtė bakllavaja 100% pjesė e kuzhinės tradicionale shqiptare? Historia e bakllavasė nuk ėshtė e dokumentuar, por ajo pėrmendet kryesisht gjatė periudhės osmane. Nė ditėt e sotme nė Shqipėri shohim tė frekuentohen shumė pastiēeritė dhe restorantet turke. Nė tė vėrtetė mes bakllavasė turke dhe asaj shqiptare ka ndryshime nė formė, pėrgatitje dhe pėrmbajtje.

  ”Disa nga ndryshimet kryesore tė bakllavasė turke dhe asaj shqiptare janė fletėt shumė tė holla, 4 kokrra vezė pėr njė kg miell, dhe mbledhja bashkė e petėve tė pėrgatitura. Bakllavaja e vėrtetė turke ėshtė me stika, por pėr shkak tė kostos sė lartė dhe kėrkesės sė ulėt ne pėrgatisim shumė pak tė tilla”, sqaron njė kuzhinier.

  Shqiptarėt kanė revolucionarizuar nė vite aq shumė gatimin e bakllavasė, saqė bakllavaja e tyre tashmė ngjan si njė produkt autentik vendas. Turqit nga ana e tyre, vazhdojnė t’i qėndrojnė rigorozė traditės sė tyre kombėtare.

  Njė ėmbėlsirė tjetėr e preferueshme me rastin e Vitit tė Ri ėshtė edhe kadaifi. Edhe ai, i emigruar nė Shqipėri nga Turqia.

  Ja si shprehet njė amvisė: “Kadaifi ėshtė njė tjetėr ėmbėlsirė qė kėrkohet me rastin e festave dhe qė gjithsej mund tė kėrkojė 1 orė e 30 min punė”.

  Pushtimi Osman pėr njė periudhė tė gjatė kohore ndikoi jo vetėm nė mėnyrėn e tė jetuarit dhe huazimin e fjalėve turke, por edhe kuzhinės shqiptare i dha njė theks tė rėndėsishėm qė vazhdon tė mbetėt ekzistent edhe nė ditėt sotme.

  Kafja turke ėshtė njė term qė ende vazhdojmė ta dėgjojmė shpesh nė familjet tona. Po ashtu edhe rakia, qė fillimisht prodhohej nga rrushi pulpė molle i marrė gjatė fermentimit tė verės. Por ndėrsa shqiptarėt e zhvilluan mė tej deri nė perfeksion artin e kafes dhe forcimin e rakisė, turqit vijuan ta hollojnė kėtė tė fundit me ujė tė ftohtė duke prodhuar uzon. Tė tjera pjata me prejardhje turke, por qė jo rrallėherė i shohim nė tryezat e familjeve shqiptare janė byrekėt, imam bajalldi apo edhe pilafi.

  Megjithatė, t’i quash sot ato gatime turke, do tė shkaktonte njė habi tė pafundme edhe tek vetė turqit qė tashmė mund tė njohin tek to, vetėm emrat.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Per bakllava dhe kadaif, mbaroj fare! Per fat te mire keto dy gjera deri tani sme ka rene rasti ti gatuaj!

  Gezuar te gjitheve!

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Sa me pelqen Bakllavaja me kadaifin

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Po cesht kjo kadaif ?

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Po cesht kjo kadaif ?
  ēudi qe nuk e di kadaifin, ja nje foto si duket! Mbase e quani ndryshe:  Tu kujtua?

 6. #6
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  jane embelsira te mira,por shume te renda...mua s'me pelqejne...kadaifin edhe mund ta provoj por bakllavane s'mundem...

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Immm tani me kujtohen si i pash po si i thon nuk e dija? te them te drejten se nuk kam ngren asnjeher bakllava me kadaif!!kadaif kam ngren po me duken shum permbajn embelsir!

 8. #8
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  erinaa bakllavaja eshte ajo te fotoja ne fillim te rubrikes...dhe hahet vec nga kadaifi..kadaifi eshte ajo embelsira qe vuri renix ne foto. jane te dyja embelsira shume te renda por qe shqiptareve u pelqejne shume dhe eshte kthyer ne nje tradite tashme.

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  ... jane te dyja embelsira shume te renda por qe shqiptareve u pelqejne shume dhe eshte kthyer ne nje tradite tashme.
  po 1 here ne vit i hajm, ja vlen ta provosh dhe pse eshte super e rende! sidomos per 2 tepsit me embelsira qe mbarova hahaha!

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Perse Reni shum te mira jan dhe te hash dit per dite

 11. #11
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  erinaa bakllavaja eshte ajo te fotoja ne fillim te rubrikes...dhe hahet vec nga kadaifi..kadaifi eshte ajo embelsira qe vuri renix ne foto. jane te dyja embelsira shume te renda por qe shqiptareve u pelqejne shume dhe eshte kthyer ne nje tradite tashme.
  po si behete ajo me kadaif se bakllav kam ngren po jo me kadaif ,po me pete e gjera tjera qe dueht te qesim nje bakllava

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Kadaifi blihet i gatshem. Jane fije te holla qe me pas i pregatit ne role dhe i pjek ne furre. Sherbeti eshte njesoj si ai i bakllavase.

 13. #13
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Epo te jesh Shqipetar dhe mos te njohesh Kadaifin

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Epo te jesh Shqipetar dhe mos te njohesh Kadaifin
  mos te bej ēudi. Zona e veriut KEKUT i thot REVANI!

  Per mua ky eshte KEK:

 15. #15
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Nefakte eshte e vertete , jan shum fjal qe perdoren ndryshe

 16. #16
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  ēudi qe nuk e di kadaifin, ja nje foto si duket! Mbase e quani ndryshe:  Tu kujtua?

  Ka plot njerez qe nuk e njohin kadaifin,pasi me sa di vetem ne shqiperi njihet si embelsire,dhe ne turqi,se embelsire turke eshte.

 17. #17
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Epo te jesh Shqipetar dhe mos te njohesh Kadaifin

  avavvav po kjo eshte normale se ne jetojm nje vend tjeter, e ju ne tjeter edhe pse jemi shqiptar psh. ne ketu i them pasul andej ka ju fasule,pastaj kekut siq tha Renix ne i them Revani e plot gjera tjera se nuk me kujtohen per momentin...

 18. #18
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  DHe un pasul i them jo fasule

 19. #19
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  renix ..kadaifi nuk behet vetem role, por ndahet dhe ne dy pjese e ne mes i shtrihen arra te grira..pastaj sherbetoset e pritet ne forma...
  kadaifi mund te behet edhe vete.....

 20. #20
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Ka plot njerez qe nuk e njohin kadaifin,pasi me sa di vetem ne shqiperi njihet si embelsire,dhe ne turqi,se embelsire turke eshte.

  e po keshtu ne foto duken si shpaget do blej ne market se ka, dhe do i provoj patjeter...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Kėpuca turke qė goditi Bushin, rekord shitjesh
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 11:27 AM